Posadnutá

Viktória Darsane

Príbeh o tom, že každý nevyriešený spor môže mať svoju dohru.


Viktória Darsane nám vo svojej druhej knihe opäť ilustruje príbeh s nádychom orientu. Kto už túto autorku pozná, iste mu niečo hovoria mená ako Nina či Samir. Myslíte si, že tu znovu máme romantickú drámu okorenenú arabským prostredím? Ale kdeže, v Posadnutej prichádza úplne nový činiteľ. Nebezpečný, dravý a poriadne zákerný!

posadnutáZačiatok knihy nám nedáva žiadne indície, že autorka presedlala na nový žáner. Spolu s Ninou a Samirom sa pozrieme do Maroka, spoznáme jeho zákutia, kultúru i tradičné zvyky. Vzťah týchto dvoch postáv sa prehlbuje, Nina stretáva členov jeho rodiny a snaží sa osvojiť si jej zvyklosti a pravidlá. V momente, keď čitateľ očakáva ďalší problém v ich vzťahu, ktorý by nám načrtol zápletku, prichádza niečo nečakané. Ninu trápia zmeny nálad, upadá do depresií a nedokáže sa tešiť z bežných životných udalostí. Pýtate sa prečo? Možno to má pôvod v minulosti. Tí, ktorí čítali predchádzajúcu knihu od tejto autorky, si možno spomínajú na Denisu – Nininu kamarátku, ktorá sa nevedela preniesť cez skutočnosť, že ju Samir opustil. Čo ak sa jej zákerné a zloprajné myšlienky pretavujú do skutočnosti? Prečo Nina cíti, že nie je sama sebou a ovláda ju niečo neviditeľné?

„Bolo neskutočne ťažké znášať moje stavy a čoraz namáhavejšie to pred mojím Samirom ukrývať. Vedela som, tušila som, že jedného dňa sa toto moje tajomstvo vyparí alebo prezradí. Vyplaví sa na povrch ako každé jedno takzvane starostlivo ukrývané tajomstvo. Je ťažké vysvetliť si niečo, čomu nerozumiete, čo nepoznáte. Je ťažké bojovať s niečím, čo nevidíte.”

Ani sa nenazdáme a ocitáme sa v mystickom kruhu, z ktorého Nina nedokáže nájsť cestu von. Nadprirodzené prvky, pocit nebezpečia a sily, proti ktorým nemožno bojovať obyčajnými prostriedkami, majú za následok, že túto knihu nik nezaradí medzi sladké romantické kúsky.

Keď sa mi pred očami začal odvíjať príbeh zafarbený mágiou, záhadnosťou a mrazivým tajomnom, bola som nadšená. Nie každý sa odhodlá pustiť do tejto témy a dať ju na papier. Nemálo čitateľov sa k tomuto príbehu postaví skepticky, pretože ho nie je možné logicky vysvetliť. Ak neveríte, že sa na tomto svete odohrávajú aj veci medzi nebom a zemou, potom túto knihu pravdepodobne nedočítate, prípadne ju budete vnímať ako niečo absurdné. No milovníci mystiky a nevysvetliteľných udalostí ju prečítajú na jeden dych.

Kniha sa skutočne číta veľmi rýchlo. Ja sama som ju zvládla za menej ako štyri hodiny. Koniec vôbec nebolo ľahké predvídať. Skutočne Ninu posadla temná sila? Čo má urobiť, aby ju zo seba vyhnala? Vystačí jej pri tom iba vlastná vôľa, alebo bude potrebovať pomoc iných?

„Ucítila som chlad, akoby zrazu poklesla teplota v miestnosti niekoľko desiatok stupňov pod nulu. Triaslo ma, celé telo sa mi rozklepalo od zimy a rozklepali sa mi aj pery. Zrazu som sa nemohla nadýchnuť! Z minúty na minútu sa to zhoršovalo. Prišla som tu zomrieť, alebo sa po arabsky vydať za Samira?!”

Posadnutá je doslova návykovým príbehom, ktorý uchváti najmä ľudí zaujímajúcich sa o nadprirodzené sily. Ukazuje nám, že myšlienky môžu mať ničivé účinky, proti ktorým sa len tak ľahko neubránime. Ľudská žiarlivosť, neprajnosť či neochota vyrovnať sa s vlastným osudom, nám niekedy dokážu poriadne skomplikovať život. Čo stane, ak sa postavíme tvárou v tvár k niečomu, čo sa stalo časťou nás samých?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh sa číta nesmierne rýchlo

– prekvapujúca zápletka

– kniha, v ktorej sa mieša romantika s mystikou a príchuťou Orientu

Pre koho ánoPre koho áno

– ak máte chuť na skutočne odlišnú a netradičnú oddychovku

– ak veľmi nemáte v obľube romantické príbehy, no chcete si prečítať knihu so zaujímavou zápletkou napísanú jednoduchým jazykom

Pre koho niePre koho nie

– ak na veci medzi nebom a zemou veľmi neveríte

– ak sa chcete zahryznúť do sladkého a romantického diela

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Albert Marenčin –Vydavatešstvo PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 56min

Počet strán: 232

Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné... Čítaj viac
Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu. Čítaj viac
Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Vpustiť si do života novú osobu je viac ako riskantné. Za tvárou maskovanou úsmevom sa môže skrývať niekto, koho cieľom je prevŕtať vaše oporné múry natoľko, až sa raz úplne zosypú... Čítaj viac
Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Možno to poznáte. Prechádzate pomerne pokojným obdobím, vrásky na čele vám spôsobujú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip