Pat a Mat dokážu všetko

Vladimír Jiránek, Pavel Sýkora, Ľubomír Beneš

Žiadna úloha nie je nesplniteľná!


Zatĺcť klinec, rozpíliť drevenú dosku, navŕtať do steny dieru… Čo tam po tom, že reálny výsledok práce sa poriadne líši od pôvodných očakávaní… Kde je vôľa, tam je cesta, preto Pat a Mat skúšajú možno i nemožné.

pat a mat dokážu všetkoPat a Mat sú susedmi, no v prvom rade sú výbornými dlhoročnými kamarátmi. Odlišujú sa od seba len oblečením a pokrývkou hlavy. Pat nosí žltý sveter a baretku a Mat zasa sveter červený a na hlave má čiapku s brmbolcom. Inak sú však úplne rovnakí, ani jeden sa nebojí roboty, nápadov majú plnú hlavu, a tým sa celý príbeh začína!

„Povrázok vydržal, ale kosačka nie. Celý vršok aj s motorom a nádržou sa odtrhol a na zemi zostal stáť len holý podvozok. ,A máš po kosení!’ oznámil Mat ponuro. To sa ale poriadne splietol, pretože Pat poklusom vyrazil domov a vrátil sa s úplne novou kosou, úhľadne zabalenou v papierovej krabici. ,Keď vie človek čo k čomu, zaobíde sa aj bez modernej techniky.’”

Postaviť knižnicu z ktorej sa nakoniec stane dieľňa na náradie? Ako opraviť kosačku, čo najlepšie využiť plechovú garáž, odsťahovať nábytok či zaplátať dieru v streche? A čo veľké upratovanie? Nemali by sme sa z času na čas pustiť aj doň? Pat a Mat nám ukážu, že si vedia poradiť naozaj so všetkým, nech sa s tým už pasujú akokoľvek dlho. Ich pracovné postupy vás zaručene pobavia. Preto, keď si nad niečím lámete hlavu, uplatnite vylučovaciu metódu a o malú či väčšiu chvíľu na ten správny spôsob určite prídete!

Príbeh, v ktorom sa niečo neustále majstruje, zaujme najmä malých chlapcov, no som si istá, že si čitateľov nájde aj medzi dievčatami. Knižka je rozdelená do kratších kapitol, pričom v každej z nich sa zmajstruje niečo iné a každá má svoju úsmevnú pointu. V texte je mnoho dialógov, vďaka čomu sa knižka stáva ľahšie čitateľnejšou.

Patove a Matove príhody z majstrovania tak vašim deťom ukážu, že možné je naozaj všetko. Len sa nikdy netreba vzdávať a hádzať flintu do žita. Tam kde je odhodlanie a chuť niečo vytvoriť, tam sú i výsledky, pri ktorých vás zaplaví blažený pocit z dobre vykonanej práce.

„,Maká!’ zajasal Mat. ,Tak vidíš, Pat, že sme tú kosačku nakoniec opravili.’
,My sme ju neopravili, Mat!’ podotkol Pat. ,My sme vynašli úplne nový typ kosačky – a tú nám budú závidieť nielen v Anglicku, ale po celom svete. Aj sklenár na ňu bude pozerať ako vo vytržení, keď príde opraviť to rozbité okno!’”

Knižka je výnimočná i tým, že sa v nej nenachádzajú klasické ilustrácie, no príbeh spestrujú fotografie z rozprávok o Patovi a Matovi. Niekedy zaberajú celú plochu stránky, inokedy sú zasa vložené do textového poľa, no vždy pekne dotvárajú celkový efekt z čítania.

Ak máte doma malého majstra, či dokonca majsterku, ktorých zaujíma kutenie či montovanie, túto knižku budú milovať. Je zábavná, plná humorných situácií a ukazuje nám, že ak máme výsledok práce vo svojej mysli, môžeme ho o niekoľko hodín držať aj v rukách.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– ilustrácie postavičiek, ktoré poznáte z televíznej obrazovky

– príbehy sa dajú čítať aj samostatne, nie je potrebné postupovať podľa jednotlivých kapitol

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti (predovšetkým pre chlapcov) od štyroch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Albatros

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 28min

Počet strán: 60

 

Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Napätie, neistota i pohodové tempo. Možno spojiť tieto prvky dokopy? Nebude jeden z nich vylučovať druhý? Všetko sa dá, keď sa chce! Čítaj viac
Azda najjednoduchšie vyjadrenie smrti, s ktorou sa vojaci v druhej svetovej vojne stretávali v pravidelných intervaloch . Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip