Pakistanská pomsta

Monika Wurm

Pomstiť sa je navonok jednoduché. No vieme znášať dôsledky?


Vstali ste niekedy ráno z postele a pocítili ste vďaku za to, že viete, kto ste, kde sa nachádzate, že rozpoznávate okolie či tváre vašich blízkych? Nie? Po prečítaní Pakistanskej pomsty budete túto, na prvý pohľad banálnu, samozrejmosť považovať za luxus.

Pakistanská pomsta_TITULKAHlavná hrdinka príbehu Alex sa zobúdza v nemocnici s úplne čistou hlavou. Nedokáže sa rozpamätať na svoje meno, povolanie, netuší, u koho v minulosti nachádzala oporu. Dozvedá sa, že je úspešná autorka píšuca pod pseudonymom a len zázrakom prežila autonehodu. Keď sa pri jej lôžku pristaví cudzinec Shah a predstaví sa ako jej milujúci partner a snúbenec, mysľou jej prebehne len jedno: Ako, preboha, mohla existovať s týmto človekom?! Shah sa jej vôbec nezdá atraktívny, práve naopak. No keďže je jediný, o koho sa v tejto chvíli môže oprieť, snaží sa mu slepo dôverovať. Pod jeho zámienkou s ním odíde do inej krajiny. Čo myslíte, ako sa to môže skončiť? Rozpúta sa peklo, alebo sa začne odvíjať romantický, priam rozprávkový príbeh?

„Neuvedomovala som si, že jej slovenčine nemôže rozumieť. Povedala som mu, že je čas, aby odišiel. Predtým som sa ho však opýtala, či mám tiež mobil.
,Samozrejme, meri dulhan, že si mala telefón, ale ten sa musel niekde pri nehode stratiť. Možno vypadol z auta alebo niekto využil situáciu a ukradol ti ho. Zajtra ti kúpim nový.‘“

Zápletiek, v ktorých dominuje strata pamäti, je na trhu neúrekom. Verím, že je táto téma pre autorov lákavá, pretože im dáva množstvo priestoru na to, aby čitateľa ponechali v napätí. Pakistanská pomsta sa však od iných kníh s podobným motívom odlišovala hneď od začiatku, a to orientálnym nádychom, ktorý možno postrehnúť už pri pohľade na obálku. Bolo veľmi osviežujúce pozorovať, ako zmena prostredia dokáže posunúť príbeh do nových rovín.

Spočiatku na mňa dej pôsobil veľmi predvídateľne, a keďže som pred sebou mala niekoľko stoviek strán, dúfala som, že v knihe nastane zlom, ktorý by predvídateľnosť či prehľadnosť príbehu zahnal do kúta. Cudzokrajné prostredie však pôsobilo ako pútač či lákadlo a nakoniec som sa vďaka nim k vytúženému zlomu v deji prepracovala. Prišli nové situácie, nové postavy, ktoré okamžite z príbehu strhli etiketu predvídateľný.

Pri čítaní môžete zaregistrovať zvláštny pocit – akoby vás kniha chytila svojimi neviditeľnými rukami. Príbeh totiž ostáva v mysli, aj keď ho na chvíľu odložíte a začnete sa venovať inej činnosti. Stránky popísané drobnučkým písmom majú svojskú atmosféru, ktorá na čitateľa pôsobí priam návykovo. Viaceré postavy sú vyprofilované tak, aby sa ich mená čitateľom navzájom neplietli, autorka taktiež dávkuje nové informácie s rozvahou, čím si zabezpečila plynulú gradáciu deja. Z textu je zrejmé, že ho autorka aj napriek jeho rozsahu cibrila, dala si záležať na vyjadrovacích prostriedkoch, rovnako aj na dialógoch, ktoré nepôsobili bezducho či plocho.

„Pripomínala som si omamnú a zároveň nevtieravo drzú vôňu muža, o ktorom sa mi Shah snažil nahovoriť, že je jeho obchodným partnerom. Vedela som, že mi klamal. A robil to zámerne. Spleť spomienok a náhod mi však už dávno načrtla, že toho muža poznám osobne. Pri spomienke na bolesť, ktorú mi mal kedysi spôsobiť, mi vždy zovrelo srdce.”

Ak hľadáte dramatické a emotívne dielo s menšou kriminálnou zápletkou, Pakistanská pomsta bude tou správnou voľbou. Kniha v sebe ukrýva napínavý príbeh, na ktorý sa bez problémov rozpamätáte aj po niekoľkých mesiacoch a budete si ho chcieť prečítať znovu. Množstvo informácií, podnetov či skutočností vás v tomto zámere bude len podporovať a pri druhom prečítaní nebudete mať výčitky, že ste premárnili svoj čas s príbehom, ktorý už poznáte.

Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Každá akcia vyvoláva reakciu a dopátrať sa k prvotnej príčine už nemusí byť také jednoduché. Alex by nám o tom vedela rozprávať a vlastne nám to aj vyrozprávala. V príbehu, ktorý prekvapí, upúta a zanechá hlboký dojem.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rozsiahly príbeh

– v závere na čitateľa čaká prekvapenie

– orientálny nádych

– vycibrené dialógy

– napätie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré veľmi neláka tradičná romantika

– pre milovníkov dramatických príbehov s jemnou kriminálnou zápletkou

– pre každého, kto v texte uvíta prekvapenia

– pre tých, ktorí radi čítajú príbehy s orientálnou tematikou

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte oddychový príbeh, ktorý zhltnete počas dvoch či troch hodín

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 45min

Počet strán: 392

 

Násilie
Sex
Napätie
Opisy

 

Dostala otravná Millie to, čo si zaslúžila? Čítaj viac
Kto z nás by dokázal zanevrieť na rodinu, zdvihnúť kotvy a len tak zo dňa na deň osamieť? Čítaj viac
Čo ak náš najbližší človek, s ktorým máme spoločnú hypotéku a kopec plánov do budúcnosti, náhle zmizne? Čítaj viac
Príbeh, v ktorom lekári zabudli, že na splodenie dieťaťa treba dvoch. Čítaj viac
Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Čítaj viac
Tradície by sa mali zachovávať len vtedy, ak nám bytostne neubližujú. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip