Odsúdený

Vladislava Hoffmannová, Eva Bacigalová

Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama.


Aký je to pocit, keď sa vaše dieťa rúti do záhuby? Keď nedá na rady okolia a strmhlav letí niekam, odkiaľ už možno niet návratu? Porozpráva nám o tom Vladimíra Hoffmannová, matka Lukáša, ktorý poriadne preskúmal hĺbku jej materinskej lásky.

Nebyť anotácie, na začiatku príbehu by sme ani len netušili, aké peklo sa o chvíľu rozpúta. Vladimíra tu v krátkosti opisuje svoje detstvo a ranú dospelosť. Prvé dieťa a svadba na seba nenechali dlho čakať, no po niekoľkých rokoch sa jej manželstvo rozpadá a ona svojho syna vychováva sama. Lukáš bol typický občas rebelujúci tínedžer, ktorý však na prahu dospelosti zakúsil drogu. A potom ďalšiu a ďalšiu, až sa od nich napokon nevedel odpútať a pre svoju dávku bol ochotný urobiť naozaj čokoľvek.

Vladimíru doma často čakali vyprázdnené skrine a police, ktorých obsah nachádzala v záložniach po celom meste. Drogy jej zlikvidovali zdravie, medziľudské vzťahy a totálne vyprázdnili bankové konto. Nespadol by Lukáš do tohto svinstva, ak by v detstve nemusel byť svedkom neustálych hádok svojich rodičov? A čo má Vladimíra urobiť, aby pomohla svojmu synovi vyhrať boj nad niečím, čo ho celého pohltilo? Môže mu vlastne nejako pomôcť? Nemusí nájsť silu a odhodlanie zabojovať on sám?

Odsúdený zachytáva príbeh, pri ktorom si každý s výdychom povie, že je rád, že ho nezažil on. No, žiaľ, aj takéto veci sa dejú a Vladimíra ich prežila na vlastnej koži. Kniha je nesmierne emotívna, pri mnohých situáciách vám na tele vyskočia zimomriavky a poviete si, že Lukášova matka mala nervy zo železa. Ako inak by mohla znášať všetky jeho výčiny a opakované pády na dno, pri ktorých to od rachotu len tak zadunelo? Prenasledovanie, neustále žobronenie o aspoň malú čiastku peňazí, nadávky, klamstvá a vyhrážky. Aj s týmto sa Vladimíra dennodenne stretávala. Prizerala sa tomu, ako sa z jej milovaného syna stáva úbožiak, ktorým spoločnosť pohŕda. Ako sa váľa v špine a v blate a nie je schopný z neho vstať. Niekoľko liečení, ktoré sa vždy končili rovnako, väzenie, snaha polepšiť sa ihneď sabotavaná vidinou ďalšej dávky, ktorá Lukášovi do žíl vstrekla extázový kokteil. Je materinská láska naozaj tým najpevnejším putom, aké sa na zemi nachádza?

„Sedela som na múriku pred nemocnicou a chvíľu čakala, že sa stane zázrak. Mohol by sa. Napríklad, že by ku mne pristúpil niekto, kto mi konečne povie, čo mám spraviť, aby som Lukáša zachránila. Urobím to. Bez ohľadu na všetko, čo sa stalo, okamžite to urobím.”

Okrem toho, že nám Odsúdený rozprestiera drsný a desivý autentický príbeh, môžeme v ňom nájsť aj zodvihnutý varovný prst. Ako sa navonok prejavuje drogová závislosť? Mení sa okrem správania aj výzor človeka? Kde hľadať pomoc, keď váš blízky ničí sám seba a nechce si to priznať? Kto vám poradí, ako ho nasmerovať k liečbe?

„Nevidela som do očí bijúce signály o tom, že Lukáš berie drogy. Ako to hovorili v tom programe o narkomanoch? Tí, čo konzumujú amfetamíny, sú hyperaktívni a nervózni, veľmi rýchlo a nečakane dokážu prejsť z pokoja do agresivity. Majú suché ústa a nos, často si olizujú pery. Chudnú. Najvýraznejším a neprehliadnuteľným príznakom užívania amfetamínov sú rozšírené zrenice.”

Pri čítaní budete mať neuveriteľnú chuť pani Vladimíru objať. Hoci sme si mohli prečítať jej príbeh, nik z nás presne netuší, čo všetko si musela zažiť. Jej spomienky v kombinácii so skvelým rozprávačským talentom Evy Bacigalovej vytvorili dojímavú a ťaživú knižku, ktorú nie je také ľahké odložiť v prostriedku. Rovnako ako je nemožné prečítať ju bez toho, aby sa vás jej príbeh dotkol.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy

– silný autentický príbeh

– mnoho emócií, ktoré nevyznievajú pateticky

– príbeh sa aj napriek ťažkým okolnostiam číta rýchlo

Pre koho ánoPre koho áno

– ak obľubujete skutočné príbehy napísané sviežim jazykom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 48min

Počet strán: 280

 

Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Je možné uniknúť spod pazúrov nebezpečnej zrady? Čítaj viac
Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip