Odlet

A. G. Riddle

Príbeh, v ktorom dôjde k stretu troch časových rovín.


Ocitnúť sa v budúcnosti, uvedomiť si, že prítomnosť je už len minulosťou, a snažiť sa napraviť chyby, ktoré sme učinili v čase, na ktorý si dôsledkom neprirodzeného nárastu rokov nepamätáme… Aj s týmito skutočnosťami sa museli popasovať postavy v Odlete. A to hneď potom, ako vyviazli z trosiek havarovaného lietadla.

ODLET_titulna-stKeď pasažieri po nehode precitnú, s vďačnosťou, že prežili, si začnú poskytovať vzájomnú pomoc a dúfajú v čoskorú záchranu. Pomoc zvonku však neprináša, krajina okolo nich je odlišná a iná, ako by očakávali. Nadôvažok sa Nickovi a Harper, dvom spočiatku neznámym a nič netušiacim cestujúcim, začína zdať, že niektorí ľudia vedia viac ako ostatní. Začínajú sa zaujímať o podstatu veci a zisťujú niečo, čo sa bytostne dotýka aj ich. Nick a Harper môžu zmeniť budúcnosť, prítomnosť aj minulosť. Môžu svet zachrániť, no rovnako ho svojím rozhodnutím i poslať do záhuby. Ako sa rozhodnú a aké dôsledky to bude mať?

„Ukáže na Sabrinu a Yula, ktorí práve vstávajú. Pomaly, aby som jej dokázal odčítať z pier, povie: ‚Oni. Niečo. Vedia.‘
Kričíme na nich, mávame rukami a ukazujeme im, aby išli s nami. Otočím sa. Zbehla sa k nám asi polovica preživších, kričia, zízajú na nás.“

Odlet je kniha, ktorá čitateľa dokáže upútať už od prvej strany a postupne ho čoraz viac zavaľuje množstvom otázok. Kto zavinil haváriu? Aké boli jeho zámery? Prečo sú niektorí pasažieri informovaní viac a iní menej? Polovica knihy tak čitateľovi doslova pretečie pomedzi prsty. V druhej polke príbehu prichádza fáza, kedy sa čitateľovi začínajú vynárať odpovede, i keď na celé rozuzlenie si ešte chvíľu počká.

Priznám sa, že som knihu otvárala s miernym strachom. Od tohto autora som prečítala Tajomný gén Atlantídy (prvú časť sci-fi trilógie) a zatiaľ čo som si tam poriadne preskúšala recenzentskú trpezlivosť (nakoľko nie som ceiľová skupina tohto žánru), tento príbeh som sledovala s nadšením. V prvej polke príbehu sa čitateľ sústredí na havarované lietadlo, vzťahové väzby medzi postavami a množstvo otázok, ktoré sa mu pred očami vynárajú. V druhej polovici sú fantastické prvky a sci-fi prvky oveľa citeľnejšie, no sú čitateľovi podané zrozumiteľne a jasne. Kniha tak aj napriek nereálnej zápletke pôsobí hodnoverne a veľmi rýchlo si opantá svoje čitateľské publikum.

Kapitoly sú pomerne krátke a ja-rozprávanie si medzi sebou podávajú Harper s Nickom. Sledovanie príbehu z dvoch uhlov pohľadu dáva čitateľovi viac informácií ako jednostranný pohľad, čo je hlavne v tomto žánri veľké pozitívum.

Autor pomocou príbehu poukázal na potenciálnu hrozbu moderných technológií a taktiež aj na skutočnosť, že všetko, čo nám prináša osoh, sa môže raz obrátiť proti nám. Vyfabulovaný dej pôsobí hodnoverne aj vďaka jeho rozprávačskému štýlu, schopnosti sústrediť sa na tie správne detaily a udržať tak čitateľa v neustálej pozornosti.

„‚Čo od nás chcete?‘ spýtam sa šeptom.
‚Vašu pomoc. Ostatných sedemdesiatšesť rokov som sa spolu so zvyšnými Titanmi snažil naviesť sem vaše lietadlo. Ty a zvyšok pasažierov Letu 305 ste jedinou šancou ľudstva na prežitie.‘“

Odlet je tu nielen pre tých, ktorí sú zarytými fanúšikmi sci-fi žánru. Ak zvyknete vedecko-fantastické knihy s rešpektom obchádzať, pretože sa obávate príbehu, v ktorom sa nekontrolovateľne premnožili nereálne prvky, tu si môžete s úľavou vydýchnuť. V Odlete sa síce cestuje v čase, no každý detail je tu čitateľovi dôsledne ozrejmený, preto sa v príbehu nestratia ani ženy, ktoré si so sci-fi príbehmi veľmi netykajú. Ako bonus zo strany autora venovaný čitateľom vnímam i to, že sa sústreďoval aj na iné elementy, ako len na fantastickú zápletku. Z komplexného hľadiska môžem Odlet definovať ako vedecko-fantastický príbeh, v ktorom autor poukázal na potenciálne hrozby, no nezabudol ani na lásku, ľudskosť či prirodzenú túžbu po moci, ktorá prerástla do nepredvídateľných rozmerov.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napätie od prvej strany

– aj fantastické prvky pôsobia na čitateľa vierohodne

– čitateľ príbehu uverí a nechá sa ním strhnúť

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov fantasy/sci-fi žánru

– ak hľadáte fantastický príbeh, no doposiaľ ste tento žáner neokúsili

– pre mužov i ženy, ktorí obľubujú napínavé a dramatické čítanie

Pre koho niePre koho nie

– ak nie ste zástancami tohto žánru

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Lenka Jalilah Hrušková

Pôvodný názov: Departure

Recenzent knihu čítal: 05hod 50min

Počet strán: 296

 

Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by z našej planéty zmizli všetky zvieratá? Ľudia by stratili svojich domácich miláčikov, zmizol by zdroj obživy a rastliny... Čítaj viac
Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Čítaj viac
Nie vždy je blahobyt zárukou šťastného života. Čítaj viac
Cestičky labyrintu, z ktorých niet cesty späť. Čítaj viac
So smrťou sa neradno zahrávať. Čítaj viac
Príbehy úspešných... O úspechu a finančnej istote. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip