Obeť

Erika Ridziová

Prečo si niekto pláva životom ladne a bez starostí a inému zasa osud neustále kladie polená pod nohy?


Vraví sa, že láska prenáša hory, lieči hlboké jazvy a pomáha nám povzniesť sa nad ťažké chvíle. No je to skutočne tak? Naozaj je láska to jediné, čo k životu potrebujeme? Dokáže byť rovnocenným súperom voči nenávisti, podlosti a zrade?

ObeťJeden by povedal, že Sáre Podhorskej raz predsa len začne svitať na lepšie časy. Je to dievča pochádzajúce z chudobných rodinných pomerov, ktoré už od detstva muselo niesť zodpovednosť samo za seba a za svojich mladších súrodencov. Nahrádzala tak starostlivosť matky, ktorá sa jedného dňa pobrala preč, a otca, ktorý sa v dôsledku nehody psychicky zrútil. Už ako malé dievča sa zamestná v hoteli ako chyžná, kde stretáva ľudí, ktorých životné cesty sa začnú križovať s tou jej. Medzi nimi sú i jednovaječné dvojčatá Filip a Simon Armandovci či bohatý Angličan, na ktorého Sára nebude mať dobré spomienky. Zapôsobí láska k Filipovi ako ochranná bariéra, alebo bude tento cit voči niektorým elementom prikrátky?

Románom Obeť sa už od úplného začiatku nesie špecifická atmosféra. Zo stránok na nás dýcha Sárina neutíchajúca nádej a vôľa bojovať. Aj napriek negatívnym okolnostiam, ktoré čitateľa v príbehu postretajú, sa z textu šíri akési neidentifikovateľné pozitívne čaro, ktoré je priam nákazlivé.

„Vedela, že s ním je v bezpečí. Nikdy sa necítila tak bezpečne, ako keď bol pri nej a ona ho mohla držať. Aj ona mu chcela byť oporou, hoci ju svojimi starosťami nezaťažoval a čokoľvek sa v jeho pracovnom živote dialo, zostávalo pre ňu neznáme.“

V knihe bez problémov nájdete mierne napätie, dramatické momenty i ľahučké záchvevy romantiky. Táto kombínácia z príbehu vytvára skutočne stráviteľné a rýchlo sa čítajúce dielo, ktorým si môžete spestriť chvíle oddychu. Predvídavosť deja je tu len minimálna, neustále do popredia vystupujú nové situácie, ktoré celý príbeh zamotávajú a posúvajú ho vpred. Občas na mňa niektoré dramatické pasáže pôsobili nereálne, no tieto dojmy sa stratili rovnako rýchlo, ako prišli, nakoľko boli nahradené iným úsekom, ktorý na mňa pôsobil vierohodne.

Autorka zvolila jednoduchý a nevtieravý jazyk, čím čítanie svojim čitateľom nemálo uľahčila. V texte sa pravidelne strieda priama reč s pasážami opisov, dielo tak nepôsobí fádne ani umelo. V odsekoch bez priamej reči však nečakajte typické opisy krajinky či oblečenia hlavných hrdinov. Aj tieto časti textu autorka využila na to, aby stupňovala príbeh.

Obeť je knihou, ktorá nemôže sklamať žiadnu čitateľku ženskej oddychovej literatúry. Dielo má všetko, čo je potrebné k čitateľskému pôžitku. Množstvo nových zvratov, nepredvídateľný dej, zaujímavá hlavná postava, prekvapenia v podobe výmeny osobností jednovaječných dvojičiek a láska bojujúca proti zlu a zrade.

„Ale neľutovala sa. Nikdy neplakala nad svojím osudom ani ťažkým životom, len vtedy, keď si otcovi sadla na kolená a hladkala ho po zhrbenom chrbte, aby ho utešila v jeho zúfalstve a ubezpečila ho, že sa naňho nehnevá, jej vyhŕkli slzy. Lebo videla, ako sa jej mocný otec pred očami mení.“

Kniha je dôkazom toho, že do pozície obete sa staviame my sami. Nezáleží na tom, aké okolnosti na nás číhajú za rohom. Dôležitá je životná sila, ktorú si pestujeme vo svojom vnútri.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– kniha má špecifickú atmosféru

– nájdete tu zmes drámy, ľahkého krimi i romantiky

– jednoduchý a nenáročný štýl písania

– permanentné ľahučké napätie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov ženských románov

– pre každého, kto má chuť na príbeh, z ktorého srší nádej

Pre koho niePre koho nie

– ak od ženského románu zákonite očakávate sladkú romantiku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 10min

Počet strán: 320

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Sexuálne zneužívanie detí je bohužiaľ aj v dnešnej, pomerne vyspelej spoločnosti, stále fenomén, ktorý katastrofálne zaťažuje a ničí nielen jeho obete, ale aj celé okolie, rodinu a celú spoločnosť. Na Slovensku zostáva... Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Na počiatku bola droga. Čítaj viac
Príbeh, ktorý dokazuje, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti. Čítaj viac
Intel, Microsoft, Apple. Grove, Gates, Jobs... Tri spoločnosti, tri mená, ktoré sa stali pojmami v oblasti high-tech. Je možné naučiť sa užitočné triky potrebné k podnikaniu práve od tých najlepších? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip