Nylonový svet

Matej Rudinský

Láska nie je výmysel, nie je prežitok, nie je to enzymatická zmena v mozgu. 


Je to cit, ktorý nijako nesúvisí s racionálnymi základmi modernej medicíny. Čím viac ju odmietate a zavrhujete, tým viac budete prekvapení, keď ju pocítite. Hoci aj znovu a znovu.

nylonový svetZbierka poviedok o ženách, ich prežívaní, vzťahoch, osudoch, chorobách a všetkých životných situáciách, s ktorými sa bežná žena môže stretnúť. Táto zbierka však nie je obyčajná. Je poskladaná mužom, ktorý pohľad na ženy vníma veľmi citlivo a dôsledne. Nájsť sa v príbehu môže každá z nás – či už je to šelma, ktorá loví svoju korisť v meste, alebo je to jemná čarovná víla, ktorá ešte nestretla svojho vysnívaného princa.

Príbehy žien vyrozprávané priamo ich vnútrom nám približujú tzv. „ženský svet“. Je nielen zábavný, no často aj smutný. Každá poviedka sa dá čítať samostatne, no za každou sa nachádza jeden ľudský osud. Silné ženy hľadajúce obyčajné ľudské šťastie sa striedajú s príbehmi zlatokopiek, ktoré si rady užívajú. Opovrhnuté ženy po štyridsiatke sa striedajú s pätnásťročnými „žabkami“, ktorých prvá pusa ešte len príde. Dievčatá, ktoré sa snažia pomôcť rodine v neľahkej finančnej situácií, sa často stávajú obeťami svojich vlastným bláznivých nápadov.

„Keď stojíte na pódiu a do tváre vám svietia svetlá, jediné, čo vnímate, sú zvukové reakcie publika. Potlesk, hvízdanie, poprípade pokriky frajerov, ktorí pod rúškom tmy inkognito dokazujú samým sebe, že nie sú zbabelci.“

Nielen oni sa však pasujú s neľahkým osudom a často robia nesprávne rozhodnutia v nesprávny čas. „Nad vodou“ sa často držia samy a svoj pozorovací talent perfektne a s humorom vedia i popísať:

„Sadol si oproti nej znenazdajky, čím prerušil jej sebatrýznivé myšlienky, ku ktorým sa uchyľovala čoraz častejšie. Žoviálne sa usmial. V okuliaroch s hrubým čiernym rámom a v pásikavej polokošeli za dvesto eur vyzeral ako zle animovaný čmeliak Vilko.“

Perfektne spracované príbehy moderných žien, ktoré sa pasujú so životnými situáciami každá po svojom, vie najlepšie popísať nezúčastnený pozorovateľ. Ideálne muž. V tejto knižke sa spájajú oba spomenuté prvky. Mladému dizajnérovi Matejovi Rudinskému sa v roku 2013 vďaka súťaži Mám talent podarilo vydať svoju zbierku poviedok o ženách, so ženami, s mužmi aj bez nich. Bolesti a smútky, ale aj radosti či odvaha, ktoré mnohé ženy nevedia nájsť popísal s ľahkosťou mužom vlastnou.

Štylisticky jednoduchá kniha poviedok nám prináša príjemné oddychové čítanie, od ktorého nie je veľmi ľahké sa odpútať. Zložitejšie myšlienky sú veľmi príjemne osvetlené a príklady osudov žien sa snúbia s ich životnými filozofiami. Jazykovo táto knižka nevyniká z radu, no nie je to jazyk žien. Je to svieži jazyk mužského pisateľa, ktorý pozná ženský i mužský svet a snaží sa snúbiť ich protiklady. Poviedky majú každá svoju hrdinku a hrdinu, ktorí sa snažia zo spoločných situácií dostať. Niekedy v mieri, inokedy v hádke, no aj takéto situácie prináša reálny život nielen slovenských vzťahov.

Klasicky spracovaná kniha na oddychové čítanie je vhodnou voľbou pre všetky ženské čitateľky, ktoré sú nerozhodné. Rázcestie, na ktorom sa raz ocitá každá z nás, vie mužský pohľad neraz vyriešiť. Mužský pohľad nie je vždy iba protipólom toho ženského. Táto kniha je toho dôkazom. Aj muži vedia cítiť ženské pocity, ich bolesti a úsmev vnímajú ako najkrajší šperk.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– výstižne popísané situácie

– jednoduché dejové línie

– krátke poviedky

– mužský pohľad na ženy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre nerozhodné ženy

– pre ženy, ktoré zaujíma mužský pohľad na vzťahy

– pre tých, ktorí chcú nazrieť do ženských duší

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate súvislý príbeh a zbierka poviedok pre vás nie je vyhovujúca

– pre mladé ženské čitateľky, ktoré veria v „spoločný život až do smrti“

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, edícia Mám talent

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 00min

Počet strán: 126

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď má príbeh vyššiu cenu než čokoľvek iné. Čítaj viac
Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes... Čítaj viac
Netradičný príbeh o prežití vesmírneho stroskotanca. Čítaj viac
Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
Každý si zaslúži, aby raz našiel (a nestratil) svoju múzu. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip