Noro Ölvecký

„Poteším sa každej spätnej väzbe od čitateľa.“


Nečakaná diagnóza je titul, ktorý nás poriadne prekvapil. Čo vás viedlo k tomu siahnuť práve po tejto téme z lekárskeho prostredia?

Som biológ a mikrobiológ. V minulosti som pracoval v laboratóriu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva, kde som vo vzorkách vody z bazénov hľadal parazita, ktorý je „neslávnym hlavným hrdinom“ mojej knihy. Vtedy som ešte netušil, že raz budem písať romány, no už vtedy som považoval tento námet za veľmi zaujímavý. Takže bolo pre mňa prirodzené siahnuť práve po ňom.

Na mňa kniha zapôsobila ako emotívne a veľmi profesionálne zvládnuté dielo. Ako by ste ju charakterizovali našim čitateľom vy?

Ďakujem pekne. Nečakaná diagnóza je vymyslený príbeh, no ochorenie, ktoré v knihe opisujem, je reálne a ročne naň umiera niekoľko mladých ľudí. Kniha však nie je len o chorobe. Medicínsku stránku som sa snažil doplniť dostatočnou dávkou ľudských emócií. V knihe nájdete lásku rodičov k svojmu dieťaťu, lásku muža a ženy, priateľstvo, žiarlivosť, zúfalstvo aj nádej. Verím, že táto kombinácia lekárskeho námetu a citlivého vykreslenia neľahkého osudu jednotlivých postáv čitateľov zaujme.

Bolo potrebné vyhľadávať si pri písaní príbehu odborné informácie, prípadne niektoré skutočnosti konzultovať s odborníkmi?

Hoci som biológ a mikrobiológ a spomínaného parazita poznám z biologického hľadiska, mnohé odborné informácie som ešte konzultoval s odborníkmi, ktorí sú vyslovene špecialisti na danú problematiku. Medicínsku stránku ochorenia som konzultoval s lekármi, aby každá jedna informácia použitá v knihe bola presná a správna.

Je toto cesta, ktorou sa chcete uberať, alebo v prípade, že uvediete na trh ďalšiu knihu, bude celkom z iného súdka?

V biológii je ešte veľa námetov, ktoré by stáli za literárne spracovanie, takže určite siahnem aj do tejto oblasti, v ktorej som doma. No priznám sa, že sa mi páčila aj práca na mojom debutovom románe, v ktorom som zachytil skutočný príbeh psychicky týranej a ponižovanej ženy. Z toho vyplýva, že by som sa rád vydal týmito dvoma cestami – romány s biologickým námetom a skutočné príbehy.

Debutovali ste románom Na krídlach duše. Aj tento príbeh zachytáva citlivú tému – domáce násilie, teror, pretvárka, zakázaná láska. Ako ste nám už spomenuli, ide o skutočný príbeh. Ako ste sa k nemu dostali a čo vás doviedlo k jeho knižnému spracovaniu?

Oslovila ma hlavná hrdinka románu, či by som nenapísal jej životný príbeh. Chcela, aby sa o ňom dozvedeli aj iné ženy s podobným osudom. Keď mi naznačila, o čom jej príbeh je, nezaváhal som ani na okamih, pretože som v ňom našiel všetko, čo dobrá kniha má mať. Lásku, sklamanie, nádej aj napätie. A hoci som dovtedy žiadny skutočný príbeh nenapísal, tobôž nie skutočný príbeh ženy, pustil som sa do písania a vyšlo to.

Ako dlho ste zvažovali možnosť, že sa odhodláte k napísaniu prvého knižného diela?

Ako prvé som napísal poviedky do súťaže, ktorú vyhlásilo vydavateľstvo Evitapress. O súťaži som sa dozvedel úplnou náhodou a rozhodnutie zúčastniť sa prišlo v zlomku sekundy. Akoby túžba písať vo mne dovtedy spala a potrebovala nejaký impulz. Zo zaslaných poviedok mi na moje prekvapenie vybrali a uverejnili v knihe Krimipoviedky až dve, čo bolo dostatočnou motiváciu v písaní pokračovať. Odtiaľ bol už iba krôčik k napísaniu prvého románu.

Akú cieľovú skupinu čitateľov by ste svojim dielam priradili? U koho zožnú najväčší úspech?

Prvý román je určený prevažne pre ženy, no mám naň pozitívne odozvy aj od mužov.
Druhý román poteší najmä tých, ktorí radi čítajú knihy z lekárskeho prostredia, no som rád, že oslovil aj okruh čitateliek môjho prvého románu.

Čo by ste poradili človeku, ktorý stále váha nad možnosťou, že si sadne k počítaču a dá svoje myšlienky do písomnej podoby?

Odkazujem mu, aby to určite skúsil. Pretože ak to neskúsi, nikdy sa nedozvie, čo v ňom je. Aj vo mne to driemalo dosť dlho.

Len málokto si vie predstaviť, čo všetko vydanie jednej knihy obnáša… Dopísaním rukopisu sa mnohokrát celý proces ešte len začína. Ako si na toto obdobie spomínate vy? (Či už pri debute alebo Nečakanej diagnóze.)

Ja som mal v oboch prípadoch šťastie. V oboch vydavateľstvách som natrafil na skvelých ľudí, s ktorými sa mi veľmi dobre spolupracovalo a moje knihy sa objavili na pultoch kníhkupectiev v relatívne krátkom čase od poslania rukopisu.

Pociťujete v našich kníhkupectvách deficit/prebytok kníh istého žánru? Myslíte si, že si u nás každý typ čitateľa môže vybrať z postačujúcej ponuky kníh?

Myslím si, že ponuka kníh na slovenskom knižnom trhu je dosť pestrá a každý čitateľ si nájde to svoje.

Súhlasíte s nami a s naším názorom: Neexistuje zlá kniha, len akési neporozumenie medzi čitateľom a príbehom? Naozaj má každá kniha svojho čitateľa?

Áno, súhlasím. Každý číta rád niečo iné a môže si vybrať práve to. Nie je potrebné haniť nejakú knihu či spisovateľa iba preto, že sa nám nepáči.

Čo je podľa vás najväčším uznaním, aké si autor môže vyslúžiť?

Pre mňa je najväčším uznaním pozitívna odozva od čitateľa. Keď mi napíše, že sa mu moja kniha páčila, že ju doslova zhltol alebo že mu pomohla v ťažkej chvíli, trebárs v takej, v akej sa ocitla hlavná hrdinka v mojej prvej knihe.

Máte sen alebo cieľ, ktorý by ste na literárnom poli chceli dosiahnuť?

Mojím cieľom je písať knihy, ktoré čitateľov zaujmú a prinesú im relax, pekný zážitok alebo aj poučenie. Verím, že sa mi ešte zopár takých podarí napísať.

Aké tituly by sme našli vo vašej knižnici? Prevláda jeden žáner alebo ide o pestrý a rôznorodý výber?

V mojej knižnici by ste našli naozaj rôznorodú paletu kníh. Od detektívok zo Zelenej knižnice, cez Maria Puzza, Arthura Haileyho, Stephena Kinga, až po Robina Cooka, Michaela Palmera, Dana Browna, Dominika Dána. A čo ma veľmi teší, v poslednom čase k Dánovi pribúda čoraz viac kníh aj od ďalších slovenských autorov a autoriek.

Ste skôr príležitostný čitateľ alebo je kniha vaším každodenným spoločníkom?

Každodenným čitateľom nie som, pretože nie vždy sa mi podarí nájsť si čas popri povinnostiach aj na čítanie. No snažím sa o to aspoň niekoľkokrát do týždňa. Pravdou je však aj to, že odkedy píšem, musím zo svojho voľného času vyčleniť kus aj pre túto činnosť a tým pádom ho zostáva menej na čítanie, čo ma veľmi mrzí.

Vedeli by ste nám i našim čitateľom odporučiť pár knižných tipov, ktoré určite stoja za prečítanie? (Bez ohľadu na cieľovú skupinu.)

Pre milovníkov krimi určite odporúčam knihy Dominika Dána. Okrem autentických príbehov a skvelých opisov v nich nájdete jedinečný humor.
Hlboký dojem vo mne zanechala kniha Darinky Hamarovej Životom nekráčam sama – autobiografický príbeh o tom, ako vie choroba navždy zmeniť život celej rodine, ale aj o sile človeka bojovať a nevzdávať sa.
Myslím si, že slovenský knižný trh ponúka dostatok kvalitných kníh od našich autorov a autoriek, a každý si nájde tú svoju šálku kávy.

Aké reakcie na svoje knižné príbehy od čitateľov dostávate? Sú to názory, ktoré si ceníte, či už vďaka ich odbornosti a dobrým postrehom?

Poteším sa každej spätnej väzbe od čitateľa. Na moje knihy mám samé dobré odozvy, čo ma, samozrejme, veľmi teší a motivuje pri písaní ďalších príbehov.

Čo si predstavujete pod pojmom konštruktívna kritika?

Pod pojmom konštruktívna kritika si predstavujem odporúčania a rady pre autora od niekoho skúsenejšieho. Určite by to nemalo byť znevažovanie jeho osoby alebo diela, ktoré napísal.

Ako by ste definovali dobrú/pre čitateľa prínosnú či užitočnú recenziu?

Je to taká recenzia, ktorá pomôže čitateľovi rozhodnúť sa, po ktorej knihe má siahnuť. Mala by obsahovať o niečo podrobnejší opis deja ako anotácia, no nie príliš veľa, aby čitateľa neochudobnila o zážitok pri čítaní. Je fajn, keď sa v recenzii vypichne to, čím je kniha zaujímavá a jedinečná a čo môže od nej čitateľ očakávať.

Čo by ste na záver odkázali našim i vašim čitateľom?

Nebude to odkaz, ale skôr želanie. Želám všetkým veľa lásky. Mám pocit, že jej je medzi ľuďmi čoraz menej a je mi z toho smutno. Bez nej by bol náš život pustý, chudobný a chladný. Preto vám želám, nech vás láska ohrieva a obohacuje každý deň.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytol: Noro Ölvecký

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip