Nigella Express

Nigella Lawsonová

Kuchárka, z ktorej si vyberie aj ten najprieberčivejší jedák.


Variť rýchlo a jednoducho nie je až takým veľkým problémom. Častou nástrahou je však stereotyp, ktorému sa asi žiadny kuchár amatér nevyhne. Tiež máte pár osvedčených receptov, ktoré vám nezaberú veľa času, no po čase sa stali otravnými stálicami vo vašej kuchyni? Potom je táto zbierka receptov práve pre vás!

nigella expressNápaditosť, pestrosť a jednoduchosť je kombinácia, ktorá je aj v mojej kuchyni skôr raritou než zaužívaným pravidlom. Recepty od Nigelly Lawsonovej, anglickej novinárky, ktorú celý svet pozná ako vynikajúcu kuchárku, priniesú aj do vašich domovov nové vône a príchute. Je jej kniha naozaj taká, ako ju prezentujú vydavatelia? Nájdete tu inšpiráciu ako variť bez toho, aby ste pri sporáku prestáli celé hodiny a zároveň prekvapili svojich blízkych originálnym jedlom?

V knižke je množstvo receptov a veľká časť z nich naozaj spĺňa to, na čom zaneprázdnení, no hladní ľudia trvajú. Pár surovín, zrozumiteľne opísaný postup a skvelý výsledok v podobe nekomplikovaného, no žalúdku lahodiace pokrmu. Čo všetko v tejto kuchárke nájdeme?

Rôznorodé recepty, ktoré potešia a inšpirujú milovníkov dezertov, mäsa, zeleniny, sladkých či slaných jedál… Knižka je rozčlenená na kapitoly, vďaka ktorým sa v nej môžete lepšie zorientovať. Chcete si pripraviť ľahký obed do práce? Chystáte oslavu alebo máte chuť na mexickú kuchyňu? Nigella vám s radosťou naservíruje niekoľko nápadov!

„Zabudnite na párty, ktoré sa menia na noc tisícov obložených chlebíčkov! Mojou mantrou vždy bolo ,radšej veľa z mála ako málo z veľa’. Inými slovami, vyber si čo chceš, a urob z toho veľa, radšej, ako poskytnúť obrovskú ponuku, čo iba znásobí prácu, a nakoniec, keďže budete mať menej z každého pokrmu, to ani nebude vyzerať veľmi pohostinne. To sa týka jedla aj dekorácií.”

Častým problémom pri kuchárskych knihách od zahraničných autorov je dostupnosť surovín. V našich zemepisných šírkach nájdeme niektoré suroviny len veľmi ťažko, čo dosť znižuje použiteľnosť kuchárky v praxi. V prípade tejto publikácie to nie je až také katastrofické. Občas sa do receptu pripletie surovina, ktorá vám veľa hovoriť nebude, no s troškou kreativity ju môžete niečím nahradiť, prípadne sa nič nestane, ak ju do varenia nezapojíte. Veľká časť receptov je však naozaj použiteľná aj pre ľudí, ktorí nemajú v obľube dlhé prechádzky s nákupným vozíkom po supermarketoch.

„Varenie je len časť celého procesu, nakupovanie a plánovanie môžu byť ešte stresujúcejšie. Pripravila som čo najkratšie zoznamy surovín, a hoci som vylúčila ťažšie dostupné ingrediencie, usilovala som sa, aby sa všetky nákupy dali časovo zvládnuť.”

Veľkým plusom sú aj pekné a ostré fotografie, ktoré vedia v človeku vyvolať hlad či maškrtné chúťky. Hoci tu nie sú odfotené všetky jedlá, drvivú väčšinu z nich autorka predsa len zdokumentovala a vy tak máte pri varení k dispozícii potrebnú vizuálnu pomôcku v podobe predlohy. Náročného čitateľa môže trochu prekvapiť nie práve vydarený preklad. Pozorné oči tu nájdu niekoľko chybičiek či nezrovnalostí, ktoré môžu celý recept trochu domrviť.

Za pomoci tejto kuchárky dokážete vytvoriť hlavné jedlá, dezerty, polievky, nápoje či chuťovky, ktoré osviežia každú oslavu. Vysoký počet receptov zaručuje, že si z nich vyberie naozaj každý, a ani príprava u väčšiny z nich nie je náročná na čas a kuchárske zručnosti. Knižka by teda nemala chýbať v každej domácnosti, v ktorej nuda a stereotyp nie sú vítanými hosťami, a o to viac sa jej členovia potešia novým nápadom a inšpiráciám.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– recepty nenáročné na prípravu

– kvalitné fotografie

– kniha je rozdelená na niekoľko tematických kapitol

– väčšinu surovín bežne dostať aj v našich obchodoch

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorí hľadajú inšpiráciu

– pre každého, kto chce variť rýchlo a zároveň i originálne

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: CCV

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 14min

Počet strán: 400

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Milujete koláče a dezerty, no pri pohľade na ne si predstavíte, ako sa vám rozšíria boky či stehná? Dopriať si sladkosti bez akýchkoľvek výčitiek to si dnes môže dovoliť... Čítaj viac
Aké špecialty nájdeme na Gemeri, Liptove v Skalici či Starej Ľubovni? Čím sa môžu jednotlivé kúty Slovenska popýšiť a prečo to dobré stále hľadáme len za hranicami? Čítaj viac
Je pečenie vaším koníčkom? Trháte si vlasy pri predstave, že by ste návšteve ponúkli pečený polotovar z prášku? Radi miesite, vaľkáte a zdobíte svoje hotové výtvory? Potom je táto kniha presne pre vás! Čítaj viac
Ak sa chceme každý večer stretnúť pri spoločnom stole, žiada si to plánovanie, dobrú organizáciu a trochu umu! Čítaj viac
Čaro indického umenia odteraz aj vo vašej kuchyni! Čítaj viac
Tematika zdravého stravovania je neustále aktuálna a kuchárskych kníh plných originálnych receptov je neúrekom. Avšak práve táto vám ponúkne prehľad tých najjednoduchších a najchutnejších pokrmov, ktoré... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip