Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Neuveriteľná púť Harolda Frya - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Neuveriteľná púť Harolda Frya

Rachel Joyceová

Ku každému cieľu vedie cesta. Len ju musíme nájsť.


Vytrvalosť je kľúčom k úspechu. Ak ste sa vzdali, možno ste tak urobili tesne pred cieľovou rovinkou. Rezignácia je len pre slabých. Na tých silných čakajú modriny a otlaky, no tiež úžasný pocit, ktorý vás obleje v momente, keď zistíte, že ste to dokázali. Harold Fry vám vo svojom príbehu ukáže, že sa dá dokázať úplne všetko.

neuveritelna putKeď si Harold jedného dňa nájde v schránke list, nemá ani poňatia o tom, že sa táto chvíľa pre neho stane pamätnou. Či odrazovým mostíkom? Tak či onak, v obálke nachádza pozdrav od svojej dávnej priateľky Queenie. Nie, nie je na dovolenke a nevychvaľuje sa, ako jej je dobre. Harold sa z listu dozvedá, že Queenie už veľa času nemá, pretože ju začína nahlodávať zákerná choroba. Staručký Harold svojej priateľke odpíše, ide list vhodiť do schránky a potom to príde. Rozmyslí si to. Nechce jej odovzdať len pár studených slov napísaných na papieri, no chce ju vidieť naživo. Tak sa rozbehne smerom, ktorý vedie až ku Queenie. Nikomu nič nepovie, nevzal si so sebou peniaze, mobil, mapu ani nič iné, čo by na ceste potreboval. Prekáža to?

Veru nie. Harold sa tak vydáva na dlhú púť naprieč Anglickom a s každým ďalším krokom musí vyvinúť čoraz väčšie úsilie. Telo štrajkuje, svaly ochabujú, chodidlá plné pľuzgierov neskutočne bolia, no duša sa raduje. Harold, dôchodca s nie práve šťastnou minulosťou, sa odhodlal na niečo, o čom by ešte pred niekoľkými dňami ani len nesníval.

„Harold sám najlepšie vedel, že jeho plán má zásadné nedostatky. Nemal správne topánky, buzolu, či nebodaj mapu, ani náhradné oblečenie. A najmenej mal naplánovanú túto cestu. Kým sa na ňu nevydal, netušil, že chce vôbec niekam ísť. Ale čo tam po detailoch, nijaký plán nepotrebuje. Dobre poznal devonské cesty, stačí, že pôjde stále na sever.”

Ak si knižku pripustíte k telu, naštartuje vás lepšie ako akákoľvek motivačná príručka. Harold vedie boj sám so sebou a svojím telom, ktoré sa nechce prispôsobiť tempu Haroldovho nového života. Niet sa čo čudovať. Doteraz žil s manželkou, ktorú má najradšej, keď sa nachádza v inej izbe, jeho život sa podriadil stereotypu a nepekná minulosť ho zaťažila svojou neúnosnou ťarchou. Čo spôsobilo rozpad jeho manželstva? Akú úlohu zastávala v jeho živote Queenie? A čo jeho syn, na ktorého Harold myslí len veľmi opatrne? Popri Haroldovom putovaní sa dozvedáme čoraz viac informácií, ktoré nás k odpovediam na tieto otázky dovedú. Len musíte byť trpezliví, tak ako vo svojej ceste vytrval i Harold.

„Vzduch voňal zeleňou a prísľubom nového začiatku. Jemný opar sa dvíhal ako tenké nitky dymu. Harold bol unavený, sotva hýbal nohami, ale napĺňala ho taká nádej, že sa mu z nej takmer zatočila hlava. Ak neprestane zažívať veci, ktorého ho presahujú, bez najmenších pochýb dôjde až do Berwicku.”

Väčšia časť knižky sa venuje opisom Haroldovej šialenej cesty. Stretáva nových ľudí, bojuje sám so sebou a nechce si pripustiť porážku. Občas to vyzerá tak, že nové sily čerpá zo vzduchu. Musím uznať, že nie každého čitateľa táto kniha nadchne. Nečakajte tu cestopis plný zážitkov a faktografických údajov, v takom prípade by ste boli sklamaní. Očakávajte príbeh s pomalšou gradáciou deja, no za to s nádhernou hlavnou myšlienkou. Početnejšie opisy a menej dialógov taktiež trochu potrápia nedočkavcov, ale tí, ktorí vedia oceniť krásu slov (i keď tie slová plynú pomalšie), nebudú tieto prvky vnímať ako prekážku.

Vnútorná nespokojnosť, melanchólia, otázky, či má život vlastne zmysel sú tu vystriedané s neuveriteľnou silou a odhodlanosťou preraziť hlavou aj ten najtvrdší múr. Aj maličkosť, akou je návšteva dávnej priateľky, vám môže zmeniť život. Obutí do jachtárskych topánok putujúc od mesta k mestu si totiž môžete uvedomiť, že i dávno zabudnutá a rokmi zaprášená láska sa dá oživiť. Ona totiž medzi nami stále je a my sme tí, ktorí ju od seba odháňajú.

Neuveriteľná púť Harolda Frya je naozaj neuveriteľná. Jemná, hĺbavá, trochu smutná, nemálo motivujúca. Vďaka nej zistíte, že pojem neskoro neexistuje, že každý nápad sa dá premietnuť do skutočnosti a že zázraky sa v našich životoch dejú v každom veku. Len ich k sebe musíme pustiť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krásny a motivujúci príbeh

– aj napriek pomaly plunúcemu deju kniha nenudí

– postava, ktorej minulosť nepoznáme a postupne nám ju autor odkrýva

– početnejšie opisy a menej dialógov

– textom sa miestami šíri jemný a nenútený humor

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov príbehov, ktorých autori sa nesústredili na prešperkovanú zápletku, ale popracovali na hlavnej myšlienke knihy

– pre tých, ktorí milujú odvážne a nikdy sa nevzdávajúce postavy

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na plynulú gradáciu deja a opisy vás zvyknú odrádzať

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Milan Kopecký, Jana Kantorová-Báliková

Pôvodný názov: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

Recenzent knihu čítal: 03hod 44min

Počet strán: 256

 

Aj zdanlivo odlišné životy môžu mať niečo spoločné. Čítaj viac
Únik je niekedy najlákavejšou voľbou... Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú... Čítaj viac
Aj rokmi zabudnuté spomienky raz vyplávajú na povrch. Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Prvý diel Keby som bola tebou nás vďaka Rebecciným denníkov zaviedol do jej sveta, ktorý upútal hlavnú hrdinku Saru natoľko, že sa rozhodla spoznať jej okolie čo najviac.... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username