Neobyčajné leto

Kristína Pavelková

Na nájdenie tých správnych životných priorít nikdy nie je neskoro.


Občas má každý z nás pocit, že sa točíme v bludnom kruhu a náš život sa riadi akýmsi imaginárnym vzorcom, podľa ktorého sa správame, a to bez toho, aby sme si tento zákerný proces všimli. Je naozaj také ťažké vzdať sa starých zaužívaných pravidiel a odpútať sa od hodnôt, na ktorých sme predtým tak mocne lipli?

Obálka NL (1)Paula je typická kariéristka, ktorá kvôli práci odsúva naozaj všetko. Schematický kolobeh života jej naruší smrť tety Ester a ona odchádza na dedinu, kde teta žila. Po prečítaní závetu sa Paula spolu so sestrou nestačia čudovať… Ak chcú, aby nadobudol platnosť, musia obe v Tulipovciach stráviť aspoň tri mesiace. Paula so sestrou Lujzou sa tak zabývajú v tetinom domčeku a spoznávajú úplne odlišný svet. Okrem dedinských intríg však obe spozorujú aj jednu podstatnú vec – vymanenie sa spod osídiel hektického života má ku podivu blahodárne účinky. Čo im chcela teta Ester závetom naznačiť?

„Doteraz bol Paulin život iba práca, všetko podriaďovala jej, teraz musí vymyslieť, ako neprísť o prácu a zároveň splniť tetine podmienky v závete. Nevedela pochopiť tetine pohnútky, ktoré ju viedli k takým zaväzujúcim podmienkam pre získanie dedičstva. Starostovo vysvetlenie bolo strohé, vraj Ester chcela, aby sa pokračovalo v tom, čo sama dokončila.“

Neobyčajné leto je príbeh, ktorý je doslova plný rôznorodých kontrastov. Prvým z nich, ktorý čitateľovi okamžite udrie do očí, je sesterské duo. Zatiaľ čo Paula sústreďuje svoju pozornosť len na profesijný život, Lujza už dlhší čas rieši problém, ktorý dnes pôsobí ako strašiak mnohých žien v produktívnom veku. Snaží sa otehotnieť, no namiesto želaného výsledku ju vždy čaká len sklamanie. Náhle ocitnutie sa v maličkej dedinke je taktiež protiklad, s ktorým sa autorka pekne vyhrala. V Tulipovciach má deň zrazu oveľa viac hodín, všetko plynie pozvoľna, prítomný moment vrhá silnejší tieň. Dedinské intrigy, ktorým musí Paula čeliť, sú taktiež prvkom, ktorý dotvára celkový dojem z nového prostredia a poukazuje na odlišnosť dvoch krajov.

„Ženy na čele so Žofiou sa rýchlo rozbehli k oknu, cez ktoré mali rozhľad na parkovisko pred budovou kultúrneho domu. Poodhrnuli zašednutú záclonu, aby lepšie videli, ako Paula kráča k svojmu luxusnému autu. ,Pozrite sa, ako sa nesie, panička z mesta,‘ ozvala sa jedna z nich. ,Jej handry museli stáť kopec peňazí a to jej nablýskané auto ani nehovorím,‘ pohoršovala sa ďalej.“

Oceňujem, že sa autorka snažila všetky svoje myšlienky rozvetviť a nevtesnala hlavnú zápletku do jednoduchej a priamočiatrej dejovej línie. Z textu je cítiť, že dbala na detaily, čím svoju knihu trochu odlíšila od ostatných ženských románov. Vďaka tomu aj romantická zápletka ustupuje mierne do úzadia a v plnom nasadení čitateľa pohltí až na konci. Dovtedy budete mať pocit, že ste sa začítali do moderného, sviežeho a rýchlo sa čítajúce románu, v ktorom sa pozornosť sústreďuje skôr na posolstvo, ktoré doň autorka zasiala. Poukázala v ňom na nedostatky dnešnej rýchlej doby a taktiež na skutočnosť, že tok svojich myšlienok mnohokrát nasmerujeme k nepodstatným maličkostiam.

Neobyčajné leto v sebe ukrýva peknú myšlienku a táto skutočnosť dnes v mnohých knihách absentuje. Nie je to typický ženský román plný nežností a sladkej romantiky. Kniha je napísaná pútavo, vyniká pomerne širokou slovnou zásobou aj dobre zvládnutou štylistikou. Viacero postáv a množstvo životných osudov zabezpečujú dynamiku deja, centrom príbehu teda nie je len postava Pauly, ale postupom strán sa čitateľ zoznamuje s väčším počtom čiastkových príbehov.

Všetci by sme mali aspoň na malú chvíľu zastaviť, rozhliadnuť sa okolo seba a popremýšľať, či nám život neuniká pomedzi prsty. Nie všetci totiž máme starostlivú a prezieravú tetu, ktorá na nás zhora dohliadne, tak ako to bolo v prípade Pauly. Uznávame tie správne hodnoty? Vieme rozlíšiť, čo nás robí šťastnými a dôsledkom čoho sa, naopak, stávame len bezmocnými otrokmi?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– širšia slovná zásoba

– pútavý dej

– príbeh v sebe ukrýva myšlienku a množstvo čitateľov sa vďaka nej zamyslí nad svojím životom

– kniha je plná kontrastov či protikladov a zachytáva viacero životných osudov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto hľadá svieži a živý príbeh

– pre ženy, ktorým sa zunovala klasická romantika

– pre milovníkov oddychových príbehov, ktorí si však stále potrpia na dobre spracovaný príbeh

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov a čitateľky, ktorí si  nevedia bez klasickej romantickej zápletky oddychový román ani len predstaviť

Vyjadrenie autoraVyjadrenie autorky

Príbeh odkrýva dva rozdielne svety, jeden o starostiach dnešnej rýchlej doby a druhý pokojný, zastaraný, ale obohatený o dedinské intrigy a pletky. Aj keď obálka knižky môže napovedať o sladkom romantickom príbehu, nie je to celkom tak. Neobyčajné leto je o súčasnom uponáhľanom svete, v ktorom akosi pozabúdame na seba, ale aj na skutočné hodnoty, ako sú láska a rodina, namiesto toho bažíme po kariére, peniazoch a materiálnych statkoch. Príbeh zahalený tajomnom v sebe ukrýva viacero zápletiek, je zmesou emócií – smútku zo straty, sklamania z nenaplnenej túžby, radosti, lásky, ktorá zväzuje, aj o tom, že život dokáže byť často nevyspytateľný. Príbeh nesie v sebe odkaz, že niekedy treba spomaliť a vychutnať čaro prítomného okamihu.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 10min

Počet strán: 254

 

Veríte na duchov? Na príšery, iný svet, inú dimenziu? Ak áno, možno len máte príliš bujnú fantáziu. Ale čo ak nie? Čítaj viac
Je možné cestovať v čase? Dokáže človek prežiť ten istý deň dvakrát? A malo by to vôbec význam? Čítaj viac
Láska síce pominie, ale bohatstvo má vždy trvalú stabilitu. Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Kam patrí ypsilon a kam jota? Čítaj viac
Aj zvieratá majú právo byť osobité a svojrázne. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip