Nechcela som ťa stretnúť

Mária Hamzová

Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu.


Kto by nemal vo svojom živote človeka, na ktorého túži zabudnúť? Jednoducho ho úplne vymazať zo svojej mysle, prestať veriť v jeho existenciu, vsugerovať si, že jeho charakteristické gestá, tón hlasu či úsmev sú len výplodom našej fantázie… Takíto ľudia však z našich mikrosvetov len tak ľahko nezmiznú. Osud má totiž úplne iné plány.

predna-Obalka-Nechcela-som.Tamara, lekárka a matka-samoživiteľka, stretáva po rokoch Damiána, muža, na ktorého by najradšej zabudla. I keď jej to spôsobuje vnútornú bolesť, nadväzuje s ním opätovný kontakt, ktorý sa neskôr ukáže ako veľmi osožný. V novom meste, kde býva len krátko, prichádza zo dňa na deň o podnájom, a je to práve Damián, kto Tamare a jej synovi aj napriek protestom svojej manželky poskytuje pomoc. Tamara zostáva v jeho dome až do času, kým si nenájde nové bývanie. Tento čas dvojica využíva na to, aby sa zblížili a vysvetlili si aspoň niektoré skutočnosti, ktoré po rokoch ostali nedopovedané. Čo stálo za náhlym Damiánovým odchodom? Keď však Tamara odchádza do podnájmu, začnú sa diať čudné veci. Damián má dve autonehody, z ktorých jedna ho natrvalo pripútala na lôžko a obrala ho o možnosť vnímať tento svet. Tamara ako lekárka však prichádza na stopu hroznému tajomstvu…

„Trpko sa v duchu zasmiala. Neuveriteľné, život je skutočne neuveriteľný! Ak sa mali ešte niekedy v živote stretnúť… Napadli jej všelijaké možnosti, premýšľala aj nad absurdnými situáciami, no toto…
Chcela som byť vždy pripravená a nedať sa zmiasť. Nebolo to možné.“

Prvá polovica knihy pôsobí na čitateľa ako bežný romantický kúsok. Autorka sa tu zväčša sústreďuje na pocity hlavných postáv a ich súčasné konanie. Neskôr však prichádza zvrat a príbeh nadobúda dramatický nádych. V druhej polovici príbehu sa pomaly stupňuje napätie a čitateľ začína tušiť akési sprisahanie, ktoré sa kdesi na pozadí odohráva. Autorka všetky nové skutočnosti zapracovala do príbehu postupne a dalo by sa povedať, že až do úplného konca necháva čitateľa v neistote. Romantika sa tak razom mení drámu s kriminálnym nádychom.

Ak patríte medzi čitateľky oddychovej ženskej literatúry, príbeh prekuknete len veľmi ťažko. Tí, čo zvyknú siahnuť aj po inom žánri a pravidelne testujú svoju logiku či dedukčné schopnosti napríklad pri severských kriminálkach, môžete mať už pred koncom príbehu v hlave zopár teórií. Netrúfam si však odhadnúť, koľkí z vás rozlúsknu záhadu ohľadom Damiánovho zdravotného stavu skôr, ako nám kľúčové informácie poskytne sama autorka. V istej miere je príbeh od určitej časti mierne predvídateľný, no musím uznať, že sa našlo pár zvratov a skutočností, ktoré by som nepredpokladala ani ja.

„ – No dovoľte! – penila obria žena.
– Je to pravda, koniec koncov, veď ani neviete, aké lieky váš pacient užíva. Pokojne by ste ho mohli otráviť! Alebo aj zabiť!
Tamara si viac nedávala servítku pred ústa. Všetko stavila na jednu kartu. Čosi sa tu deje, čosi nekalé, na úkor Damiána. Tým si bola istá. Ale čo?!“

V deji sa nenachádzajú žiadne rušivé vplyvy, ktoré by čitateľa odpútavali od vychutnávania si príbehu. Jazyk je pre oddychovku postačujúci, dialógy sú tu zastúpené v menšej miere, no neovplyvňuje to svižnosť textu. Pri tomto žánri je veľmi ťažké, ba priam až neprofesionálne vynášať akékoľvek kritické závery, nakoľko sa na ženskú dramaticko-romantickú literatúru nevzťahujú také nároky ako na iné žánre.

Nechcela som ťa stretnúť oplýva dejom, ktorý aj v dnešných časoch, kedy je trh zaplavený romantickými kúskami, má čo čitateľovi ponúknuť. Ak chcete pár hodín zrelaxovať pri dramatickej oddychovke, ktorá má ambíciu vás v závere prekvapiť, táto kniha je tu aj pre vás.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– romanticko-dramatický príbeh

– svižný a ľahko čitateľný text

– niekoľko dejových zvratov

– menší počet hlavných  a vedľajších postáv

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy

– pre milovníkov romanticko-dramatickej oddychovej literatúry

– pre každého, kto chce pri knihe zrelaxovať

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate všedný romantický príbeh, napríklad v podobe vzťahového trojuholníka

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 12min

Počet strán: 272

 

Citový výplach duše jednej ženy, ktorá v živote utrpela poriadnu stratu. Čítaj viac
Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko. Čítaj viac
Kniha, ktorá vás naučí rešpektovať svoje telo. Čítaj viac
Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí. Čítaj viac
Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Čítaj viac
Keď sa muž zamyslí nad zmýšľaním žien, môže sa to skončiť všelijako... alebo aj nie. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip