Nauč se kreslit

Rosa M. Curto

Kresliť dokáže naozaj každý!


Myslíte si, že neviete kresliť? Ja som tiež donedávna žila s pocitom, že papier a ceruzka ku mne jednoducho nepatria. Obdivne a závistlivo som si prezerala výtvory tých, ktorí niekoľkými ťahmi vedeli znázorniť svet okolo nás. No potom sa mi do rúk dostala kniha Nauč se kreslit a ja som zistila, že kreslenie pre mňa už viac nemusí byť nesplniteľnou misiou.

nauč se kreslitI keď je táto brožúra primárne určená deťom, môže si ju otvoriť každý, kto má chuť na sebe trochu zapracovať a žať svoje malé výtvarné úspechy. Nech vás neodradí jednoduchosť a hravosť, ktoré kniha vyžaruje. Ak ste viac praktici ako teoretici, o to viac vám túto publikáciu odporúčam. Žiadne omáčky, téorie kreslenia, zložité úvody alebo polemizovania. Úvod má presne dve strany a aj počet slov by som mohla zrátať za jednu minútu. Jediné, čo naozaj musíte urobiť, je vziať ceruzku do ruky, nájsť plochu, kam môžete bez výčitiek čarbať a prichystať si gumu na gumovanie. Nie, týmto vás nechcem upozorniť, že budete spočiatku robiť chyby. Veď čítajte ďalej a pochopíte sami…

Tajomstvom, vďaka ktorému v sebe prebudíte spiaceho Leonarda da Vinciho, sú tvary. Úplne jednoduché a banálne tvary, ktoré zvládne načrtnúť snáď každý – kruh, obdĺžnik, štvorec či trojuholník. Potom už len stačí nasledovať niekoľko v knihe uvedených krokov, zmazať pomocné čiary a nový obrázok je na svete.

Týmto ľahkým a nenáročným postupom sa prepracujete k celkom milým výsledkom. Či už chcete na papieri zvečniť zvieratká, stromy, listy alebo postavy, Nauč se kreslit vám bude skvelým pomocníkom. Keď si osvojíte techniku kreslenia, môžete si obrázky prispôsobovať svojej vlastnej fantázii a nemusíte nutne kopírovať predlohy nachádzajúce sa v brožúrke.

Okrem toho sa môžete naučiť ako niekoľkými jednoduchými ťahmi šperkovať mimiku tváre či dolaďovať pohyby končatín a tým dodávať svojim kresleným postavičkám špecifickosť a unikátnosť.

Detský čitateľ sa vďaka poznatkom uvedeným v knihe naučí i rozdeľovať farby na teplé a studené, miešať farebné odtiene a príde na pár grifov, ktoré mu uľahčia kombinovanie farieb. Autorka knihy Rosa M. Curto má s prácou s deťmi bohaté dlhoročné skúsenosti, čo sa v jej publikácii nepochybne odráža. K čitateľom sa prihovára priamo, nekomplikovane, no stále pútavo. Deti si tak viac začnú všímať svet okolo seba a bude pre nich veľkou výzvou vkladať svoje fantázie na papier.

„Až půjdeš na prochádzku, podívej se, jaký tvar mají různé stromy. Uvidíš, že jsou velmi odlišné. Mají kulaté, oválné, špičaté a jiné koruny. A kmeny jsou taky různé.”

Postupnosť krok za krokom, názorné predlohy a jednoduchosť, v ktorej je krása. Ja som sa vďaka tejto knihe na malú chvíľu preniesla do detských čias. Všetko naokolo zmizlo a vnímala som iba papier, na ktorom ožívali kresbičky. Ak chcete rozviť kreativitu vašich detí, Nauč se kreslit je úžasným pomocníkom. No čo v prípade, že ste z detských čias už dávno vyrástli? Potom odhoďte zábrany a predsudky za hlavu. Každý z nás má v sebe kúsok dieťaťa, ktoré sa prejaví vtedy, keď mu to naše dospelácke ego dovolí.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchosť

– prehľadnosť

– postupnosť, schématickosť

– hravosť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti, ktoré sa s kreslením ešte len zoznamujú a potrebujú si vycibriť jemnú motoriku

– pre väčšie deti, ktoré chcú začať kresliť iným spôsobom ako doteraz

– pre dospelákov, ktorí sa nehanbia vrátiť sa do detského sveta

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Knižní klub

Preklad: Kateřina Nevanová

Pôvodný názov: Apren a Dibuixar

Recenzent knihu čítal: 00hod 20min

Počet strán: 96

 

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip