Na západe nič nové

Erich Maria Remarque

Román, ktorý dokonale zobrazil, ako vojna dokázala zničiť nielen celé krajiny, no i jednotlivca.


Každý, kto má stredoškolské vzdelanie, o tejto knihe musel počuť. Je povinným čítaním a v učebných osnovách sa jej kladie nemalý dôraz. Možno aj to je dôvodom, že si ju mnoho študentov prečíta, až keď vyjdú zo školských lavíc. A potom uvidia, že im učitelia skutočne ponúkali dielo, ktoré si zaslúži našu pozornosť.

na zapade nic novePríbeh sa odohráva počas prvej svetovej vojny a jeho rozprávačom je mladý, len 19násťročný muž Paul Baumer. Prišiel na front spolu so svojimi spolužiakmi a keď sa s nimi na začiatku knihy stretávame, sú už ostrieľanými vojakmi, ktorí v zákopoch riskujú vlastné životy. Opisy bojov, obliehania a prestreliek sa tu striedajú s obrazmi, vďaka ktorým vidíme, ako vojna pohla vnútorným svetom hlavného hrdinu a jeho priateľov. Bojujú nielen s nepriateľskými vojskami, ale i s hladom, únavou, všami a beznádejou. Bude niekedy mier? Vráti sa Paul domov?

Rozhovory, skutky a pocity hlavných postáv nám odzrkadľujú škody, ktoré vojna napáchala. Prečo musia za vlasť bojovať oni a nie tí, ktorí konflikt rozpútali? Nie sú nepriateľské vojská zložené z takých istých nevinných ľudí? Nečakajú aj vojakov z druhej strany frontu doma ich rodiny? Ako takýto konflikt vlastne vzniká? Čo sa stane, ak sa raz vrátia do svojich domovov? Budú schopní začleniť sa do normálneho života a zabudnúť na všetky hrôzy, ktoré zažili? Kniha nám nenútene poskytuje viacero smutných otázok. Na niektoré z nich si po prečítaní vieme odpovedať, no drvivá väčšina zostane navždy nezodpovedaná.

Svetoznámy román od ešte známejšieho autora pod svojou hrubou a drsnou maskou skrýva mnoho jemných a citlivých okamihov. Paul sa prizerá, ako jeho priateľov odnáša z frontu sama smrť, počas dovolenky, ktorú trávi doma u svojej chorej matky, cíti beznádej a pocit vykorenenia. Nik mu nerozumie a on sa v staronovom prostredí cíti ako vydedenec. Ďalšia emočná rana pre čitateľov prichádza v momente, keď Paul po prvýkrát zabije človeka, ktorému hľadí do tváre. Remarque nám vďaka týmto situáciám ukazuje, že akýkoľvek boj nikdy nemôže splodiť nič dobré. Vojna totiž nespôsobila len materiálne škody, nenaštrbila len telesné schránky, ale dokázala premeniť mladých ľudí na bezduché chodiace mŕtvoly.

Každému, kto sa do tejto knihy začíta, padnú ihneď do oka naturalistické a drsné opisy. Krv, prestrelené bruchá, amputované končatiny, pokrútené črevá a posledné beznádejné výkriky vojakov, pre ktorých je smrť vykúpením… Pripravte sa na to, že občas budete musieť privrieť oči alebo odvrátiť tvár. Slabými žalúdkami táto kniha pohne, no pre tých, ktorí už prečítali nejakú knihu s vojnovou tematikou, to extrémne silná šálka kávy zasa nebude.

„Zadný plameňometčík je zranený, padá, druhému sa vyšmykne hadica, oheň strieka na všetky strany a vojak horí. Bertinck má prestrelenú hruď. O chvíľu mu črepina odtrhne bradu. Tá istá črepina má ešte silu roztrhnúť Leerovi bok. Leer stená a vzopne sa na rukách; rýchlo vykrváca, nik nemôže pomôcť. O pár minút spľasne ako prepichnutá pneumatika. Čo mu je platné, že bol v škole taký dobrý matematik.”

Napriek tomu, že v románe nájdeme len málo dialógov a veľká časť obsahu je tvorená z opisov, na atraktivite diela tento fakt vôbec neuberá. Remarque nám naservíroval príbeh, ktorý pohne emóciami asi každého priemerne vyspelého jedinca. Myslíte si, že máte starosti? Ak sa zoznámite s Paulom a jeho osudom, zistíte, že sú to len banality, pre ktoré sa neoplatí trápiť. Trápenie je pohľad na umierajúceho kamaráta, na mamu, ktorej choroba zožiera telo, no i napriek tomu sedí pri posteli svojho syna a hľadí na neho, pretože vie, že zajtra opäť odchádza niekam, odkiaľ sa už vrátiť nemusí. Trápenie je, keď pri záchrane vlastného života musíte obetovať život cudzí. A v neposlednom rade je trápením i to, že ľudstvo dovolilo, aby sa tieto zverstvá udiali. Môžeme len dúfať, že sa podobné peklo už nikdy nerozpúta. Pretože to bolo dôvodom, pre ktorý autor túto knihu napísal. Vystríha nás pred niečím, do čoho môžeme kedykoľvek spadnúť opäť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– naturalistické zobrazenie vojny z pohľadu mladého človeka

– silný príbeh

– aj napriek hrubým okolnostiam a menšej miere dialógov sa čitateľ posúva rýchlo vpred

– emotívnosť v kontraste s neľútostným prostredím

– príbeh má obrovskú výpovednú hodnotu

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov klasickej literatúry, ktorá zastáva čestné miesto v našich knižniciach už niekoľko rokov

– pre tých, ktorí majú v obľube príbehy s hlbokou myšlienkou

Pre koho niePre koho nie

– ak vám prekážajú drsné opisy a krvavé scény

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Preklad: –

Pôvodný názov: Im Westen nichts Neues

Recenzent knihu čítal: 03hod 26min

Počet strán: 152

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
19. storočie vo francúzskej literatúre, to nie je len romantika a zvádzanie politických bojov. Čítaj viac
Láska na pozadí vojnového šialenstva. Čítaj viac
Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Čítaj viac
Zbierka poviedok s rôznorodými vedľajšími účinkami. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip