Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom

Oliver Sacks

Zbierka osudov niekoľkých ľudí, z ktorých si ich vlastné telo poriadne vystrelilo.


Občas sa stane, že nás naša telesná schránka zradí. Prestane poslúchať, odmietne fungovať tak, ako má. Pamätáte si na okamih, kedy sa vaše telo voči vám najviac spriečilo? Som si istá, že vaša spomienka je v porovnaní s príbehmi v tejto knihe len zanedbateľnou maličkosťou!

mu, ktorý si mýlil manželku s klobúkomOliver Sacks je špecialista na neurológiu a vo svojom živote sa už stretol s niekoľkými pacientmi, s ktorými by si to nechcel vymeniť nikto z nás. Táto publikácia aj napriek svojmu podivuhodnému názvu nie je žiadnym humorným dielkom, ale opisuje krutú realitu. Každá jedna kapitola nám odkrýva iný príbeh, inú diagnózu, vyvolá v nás rozdielny pocit… Zvyknete sa sťažovať na časté bolesti či iné zdravotné ťažkosti? Po prečítaní tejto knihy budete vo vzlykoch miernejší.

„,A vy, Jimmie, kolik je vám?’
Podivně znejistěl, jako by teprve musel svoje léta spočítat. ,No – hádam, že je mi devatenáct. O příštích narozeninách mi bude dvadcet.’
Zadíval jsem se na toho šedovlasého muže a udělal jsem něco, co si budu vyčítat do smrti. Bylo to kruté – přímo vrchol krutosti, kdyby si to byl Jimmie mohl zapamatovat. Podal jsem mu zrcadlo: ,Podivejte se do něj a řekněte mi, co tam vidíte.’”

Aké príbehy teda v publikácii nájdeme? Stretnete tu muža, ktorý si do slova a do písmena mýlil svoju manželku s klobúkom, ženu, ktorú odmietalo poslúchať vlastné telo a vykonávalo pohyby, ktoré mu nik neprikázal. A čo muž, ktorý prestal spoznávať svoju ľavú nohu a obviňoval lekárov, že ho chcú len nastrašiť cudzou končatinou? Nielen s týmito prípadmi sa vďaka knihe a jej autorovi stretnete. Okrem ľudí, ktorých podrazil vlastný nervový systém, vám tiež priblíži bizarné príklady fantómových bolestí.

Každá jedna kapitola sa osobitne venuje konkrétnemu človeku. Autor nám najprv porozpráva o jeho prvom stretnutí s touto osobou, potom nám priblíži konkrétne ochorenie, vysvetlí jeho pravdepodobnú príčinu a ak to daný zdravotný problém dovoľuje, v závere nám vylíči aj možnosti, ktoré by ochorenie vedeli zmierniť.

„Je izolován v určitém okamžiku bytí, je to ostrůvek přítomného času, obklopený hlubokým příkopem zapomnění. Člověk bez minulosti (a bez budoucnosti), který uvázl v jediném, stále se měnícím a nesmyslném okamžiku.”

Kniha je pomerne ťažká nielen svojím obsahom, ale i štýlom písania. Nakoľko je autor lekár, musíme pri čítaní počítať aj s množstvom odborných výrazov alebo s komplikovanými súvetiami. Priemernému človeku, ktorého táto téma nadchne či zaujme, to však prekážať nebude. Je tiež dôležité dodať, že ja som knihu čítala v češtine, a hoci tento jazyk nepovažujem za mne cudzí, je tu istá šanca, že aj táto skutočnosť mi trochu sťažila plynulé vnímanie textu.

Na to, aby ste sa do knihy mohli začítať, nemusíte byť ani študentom medicíny. Úplne postačí, ak pocítite chuť uchopiť netradičnú knihu, ktorá vám predostrie niečo nové. Nečakajte, že si pri knižke oddýchnete, mozog nebude mať veľa priestoru na to, aby sa prepol do pokojového režimu. Neručím vám za to, že túto zbierku príbehov prečítate do úplného konca, mnohí ľudia ju pravdepodobne celú nedočítajú. Stojí však za to aspoň to skúsiť. Ešte dlho pre prečítaní budete vďační za svoje zdravé a funkčné telo.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

–  niekoľko rôznych príbehov sústredených do jednej publikácie

– text si vyžaduje sústredenie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ľudí, ktorých hlavný motív knihy zaujal

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte oddychovú literatúru

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Inaque.sk

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 45min

Počet strán: 264

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Postavička, ktorej by ste sa pravdepodobne vyhli. Čítaj viac
Možno je to úplne inak... Čítaj viac
Nádherné telo, tučné bankové konto, majetky, ktoré sa na prstoch jednej ruky zrátať nedajú, a neuveriteľná, priam až magická príťažlivosť. Stretnúť práve takéhoto muža je snom mnohých žien... Čítaj viac
Krátky, no o to viac bohatý príbeh o mužovi, ktorý pomáhal s láskou a nič za to nečakal. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip