Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Mŕtvi nemôžu milovať - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Mŕtvi nemôžu milovať

Erika Jarkovská

Prečo ľudia robia to, čo robia?


Šťastné obdobie, keď človek verí, že nič zlé sa mu nemôže stať, sa skončí, keď pochopí, že sa mu môže stať všetko. Svoje o tom vie aj hlavná hrdinka príbehu Mŕtvi nemôžu milovať – Heda Záborská.

mŕtvi nemôžu milovaťŠťastné a pokojné obdobie hlavnej postavy sa skončilo v momente, keď sa rozhodla ísť navštíviť svojho bývalého milenca. Do jeho bytu nešla za účelom užiť si s ním, ale vypýtať si pomerne veľkú sumu peňazí, ktoré mu požičala. V jeho dvojizbáku ju namiesto arogantného milenca čakala len krvavá kôpka – muž opretý o radiátor.

„Sklonila som sa k nemu a lepšie sa mu prizrela. Vtedy mi došlo, prečo tam sedí. Po ľavej strane hlavy s nakrátko ostrihanými vlasmi mu stekala krv. Aj po čele, po sluchách a po krku. Našla si cestičku popri obočí a vpíjala sa do trička s roztrhnutým okrajom pri krku nie dosť modrého na to, aby aj pri zlom osvetlení nebolo možné rozoznať, že tej krvi je akosi priveľa.”

Nezávislá finančníčka začína byť paranoidná, oblieha ju strach o vlastný život, všade vidí mafiánov. Jej finančný biznis sa rúti dole vodou, rovnako ako aj jej manželstvo. V celom v tom zhone absolvuje operáciu. Odrazu sa v jej živote objaví Beatrix a nič už nie je také ako predtým. Spúšťa sa reťazová reakcia, ktorá zmení Hedin život. A déjá vu sa opakuje, len sa vymenili pozície. Keby sa dal vrátiť čas, konala by inak? Čo si myslíte vy?

„Chvíľu ti to pripadá absurdné, nepredstaviteľné, zhrýzajú ťa pocity viny a hlasy svedomia, ktoré vybuchujú v tvojej hlave ako delobuchy, kamkoľvek sa pohneš. Bojíš sa pozrieť do zrkadla, aby si nevidela, že v nich máš vypálené znamenie zločinca. Ale nie za to, čo si urobila, ale za to, že niekto cudzí vláči tvoj kríž.”

Erika Jarkovská debutovala v roku 2013 trilógiou románov Bojovníci Dúhy. Pre slovenskú čitateľskú verejnosť je autorka veľkou neznámou. V týchto dňoch sa nám opäť pripomína svojou novinkou Mŕtvi nemôžu milovať, ktorej obálka je fascinujúca a poľahky si pritiahne pozornosť nielen žien, ale aj mužov.

Je to skutočný príbeh, ktorý sa nikdy nestal. Čoho všetkého sú schopní dvaja jedinci, ktorí sa snažia zachrániť a pozliepať čriepky svojho života? Aj za cenu zabíjať?

Kniha je písaná sviežim a pútavým štýlom, ktorý je osviežený kvapkou nebezpečenstva. Prekvapivo sa číta v podstate sama. Román je okorenený sarkazmom a kvitujem veľkú dávku irónie, ktorú ja skutočne môžem a ktorá celému príbehu dodala energickú šťavu. Napätie je citeľné už od začiatku knihy, potom na chvíľu príde pohodové čítanie, ktoré vzápätí opäť vystrieda ešte väčšia dávka dynamiky.

Opismi sa autorka príliš nezaťažovala, ale musím podotknúť, že mi ani nechýbali. Do popredia vystupuje komplikovaná zápletka s prekvapivým rozuzlením. Román je obohatený citátmi od slávnych a známych osobností, ktoré dodávajú knihe vážnosť a prinútia vás zastaviť sa a porozmýšľať nad zmyslom života. Oceňujem veľmi reálne a živo vykreslený celý dej. Záver príbehu ma šokoval, najviac priznanie Cyra. Erika Jarkovská rozobrala vo svojom diele podstatu ľudského konania a myslenia. Prečo ľudia robia to, čo robia? Konali by sme inak, keby sme vedeli, aké nezmazateľné stopy zanechajú naše skutky na našom živote?

Autorka perfektne namixovala súčasný koktejl napätia, manželskej nevery, detektívnej zápletky a lásky so štipkou filozofickej rozpravy. Knihu odporúčam ako pohodové čítanie, ktoré vás miestami bude dvíhať z gauča. Pre všetky ženy, ktoré si myslia, že to, čo majú doma, je už nezaujímavé a stagnujúce.

Recenzent: Simona Rošková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychové, príjemné čítanie

– šokujúce a prekvapivé rozuzlenie

– napätie je prítomné už od začiatku knihy

– minimum opisov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorí milujú ironické a humorné príbehy

– pre všetky ženy, ktoré si myslia, že doma majú nudného manžela

Pre koho niePre koho nie

– pre romantické duše, ktoré hľadajú zamilované vyznania lásky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Bestseler

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 30min

Počet strán: 200

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Čo je silnejšie? Vášeň či láska? Vášeň je ako malý žeravý uhlík, ktorý môžete alebo nemusíte rozdúchať. Žiadna vášeň nie je zbytočná. Žiadna láska nie je odhodená. Ak sa stane vašou... Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Ako sa vyrovnať so sklamaním, zlyhaniami a pocitom, že sme pravdepodobne niekde pochybili? Čítaj viac
Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username