Mrcha Hollywood

Ján Bryndza, Róbert Bryndza

Neverte všetkému, čo nám podsúva filmový priemysel.


Už sa vám niekedy stalo, že sa realita úplne odlišovala od vašich očakávaní? Namiesto hrušiek ste nachádzali jablká, tam, kde mali byť úsmevy, sa objavovali len zamračené tváre… Ján Bryndza zažil niečo podobné, a to rovno v Meste Anjelov!

Ako si predstavujete Los Angeles? Je to mesto plné hollywoodskych celebrít, ktoré vedú usporiadaný život, majú poriadok v dome i vo vzťahoch, celé dni drú a pracujú na svojom zlepšení, aby predbehli konkurenciu? Aj Nitran Ján si to myslel, preto sa jedného dňa pobalil a vyrazil do slnkom zalieteho L.A. To čo tam našiel ho však poriadne prekvapilo. A nebolo to ohromenie hodné standing ovation…

Ján sa odhodlal vyraziť do sveta a preraziť v ňom ako vizážista. Hneď po príchode stretáva dve čudné postavičky – Dereka s Hillarym, ktorí prekypujú bizarnosťou natoľko, že priemerne inteligentnému človeka prestáva pracovať rozum. Snažia sa zo seba urobiť chodiace magnety na peniaze, no ich kozmetická značka, do ktorej vkladajú veľké nádeje, im žiadne úspechy neprináša. Priam cudzopasia na sláve a úspechoch iných, no neuvedomujú si, že sa chvíľami poriadne zosmiešňujú. Vďaka týmto dvom podivínom však Ján spoznáva Veronicu Madison – známu a verejnosťou obľúbenú herečku. Jánovi sa naskytne možnosť stať sa jej súkromným vizážistom, vďaka čomu môže nahliadnuť aj do jej súkromia. Pohľad, ktorý sa mu naskytá, však vôbec nie je malebný.

„Z vlastných skúseností si myslím, že sa nachádzam v situáciií, keď sa začínam strácať sám pred sebou v hollywoodskych sračkách a amerických klamstvách. Byť súčasťou života hollywoodskej hviezdy vás dokáže dosť morálne skorumpovať. Pozrite sa na prípad Dereka a Hillaryho. Na Štedrý deň sa vysrali na Derekových rodičov, odšoférovali 368 kilometrov z Vegas do Los Angeles kvôli minimálnej šanci obeda s Veronicou Madison a jej kontaktmi.”

Vďaka Mrche Hollywood uvidíte aj tienisté stránky života vo veľkolepom a honosnom meste s najvyššou koncentráciou celebrít na meter štvorcový. Pokrytectvo, neúprimnosť k sebe i k okoliu, pózerstvo či zákernosť. Nechať psa v pekelne horúcom zamknutom aute, zatiaľ čo sa pretŕčam na chariratívnej akcii pre podporu zvierat? Úplne bežné! Odpadkami zapratané milónové auto, potkany behajúce v luxusnom sídle? Nič nového! Ján po boku Veronici Madison spoznáva, ako to v Hollywoode chodí. Že lesk a trblietky sú len na povrchu, no vo vnútri ukrývajú špinu a hnus. Dokedy dokáže kráčať tempom, ktoré mu Hollywood udáva? Neobráti sa mu z neho žalúdok? Kedy si uvedomí že ho v inej krajine čaká niekto, kto jeho prítomnosť ocení viac než americké hviezdy?

Mrcha Hollywood svojou obálkou či anotáciou zapadá do priemeru ľahkých a nenáročných príbehov, ktoré sa stratia v niektorej priehradke vašej kabelky. S rovnakými očakávaniami som sa do príbehu pustila aj ja. Trochu sa pobavím, trochu zrelaxujem, nazriem do iného sveta a potom príbeh odložím do knižnice, aby som sa mohla začítať do ďalšieho. Táto knižka ma však prekvapila, nielen obsahom, ale i prevedením. Nie je totiž jednoduché zrútiť mýty o bájnom Meste Anjelov tak, aby sa čitateľ pomedzi šokujúce prekvapenia aj pobavil. I keď bol príbeh ako celok skôr tragikomédiou, mnohokrát sa objavili momenty pri ktorých som sa hlasno zasmiala.

Koniec takisto poriadne prekvapil, zvažovala som mnohé alternatívy, ktorými by autor svoju knihu ukončil, no o takomto zakončení by som neuvažovala ani v tom najodvážnejšom sne. Najmä posledné strany spôsobili, že bolo nesmierne ťažké uveriť, že tu ide o skutočný príbeh. Ale, žiaľ, možné je úplne všetko. Táto kniha je toho živým dôkazom.

Jediným prvkom, ktorý mi kazil čítanie, bola nie dobre zvládnutá jazyková stránka. Čoraz častejšie sa na mňa z textu usmievali preklepy či menšie pravopisné chyby, ktoré nemajú čo robiť ani v žánri oddychovej literatúry.

Novinári číhajúci za každým rohom, opätky zabárajúce sa do mäkkého červeného koberca, dokonalá vizáž či úsmev, ktorý z tváre nezmizne, až kým sa nezatvoria dvere vášho luxusného apartmánu. Mimochodom, poriadne špinavého a neudržiavaného, ale čo tam po tom, keď zajtra budeme na titulke, všakže? Ján Bryndza nám ukázal, že Hollywood vie byť poriadnou mrchou, ktorá využíva hektáre ligotavého papiera. Pýtate sa na čo? Na to, aby zabalila všetku pretvárku a chaos, ktorý v sebe ukrýva a mohla nám ho prezentovať ako zlato.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– ľahko čitateľný príbeh

– množstvo tragikomických situácií

Pre koho ánoPre koho áno

– ak máte radi vtipné a ľahké príbehy

– ak si chcete prečítať o celebritách, ktoré nevedú práve ukážkový život

Pre koho niePre koho nie

– ak vám v texte prekáža množstvo chýb spôsobených nepozornosťou editora

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 53min

Počet strán: 288

 

Ako sa vyrovnať so zabitím a je vôbec každá vražda hodná trestu? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip