Monika Wurm

8 (1)Monika, si autorkou dvoch kníh – Pakistanská princezná a Slzy predaných dievčat. Kedy si začala písať, čo Ťa k tomu priviedlo?

K písaniu ma priviedla náhoda a záľuba v cestovaní. Priznávam, že knihu som túžila napísať už dávno, ale popravde, netrúfala som si konkurovať fantastickým spisovateľom, ktorých na Slovensku máme.
Základný impulz nastal vtedy, keď ma priatelia oslovili, aby som o svojich zážitkoch a príbehoch z ciest napísala knihu. Napokon som sa pustila do písania prvej knihy. Nikdy som neverila, že ju raz dokončím, nebodaj, že raz uzrie svetlo sveta v podobe naozajstnej knihy.

Tvoje knihy nezachytávajú tunajšie pomery, neodohrávajú sa v Bratislave, ani v Tatrách… Dýchajú orientom a exotikou. Prečo? Čím alebo kým si sa nechala inšpirovať?

Inšpiráciou mi boli orientálne krajiny, ich kultúra, ponímanie životných priorít, ako aj ostré kontrasty neodmysliteľne s nimi späté. Medzi krajiny, ktoré ma doteraz najviac poznačili, patria Spojené arabské emiráty, Pakistan a Maroko.

Spomínaš si na pocit, keď si vo svojich rukách po prvýkrát držala svoju knihu? Aké to bolo?

Táto otázka mi na tvári vyčarila melancholický úsmev. Pocit, ktorý vo mne rozkvitol, keď som sa dotkla mojej prvej knižky, môžem opísať ako magický okamih, v ktorom sa sny zhmotnili do reálnej podoby. Od radosti som plakala. Boli to tie najkrajšie slzy radosti, ktorými som symbolicky pokrstila svoju prvú knihu.

Predstav si, že rozhovor číta človek, ktorý Ťa doposiaľ na knižnom trhu nezaregistroval. Ako by si charakterizovala seba ako autorku a tiež aj svoju tvorbu?

Seba ako autorku by som charakterizovala ako človeka, ktorý miluje ľudí, ktorému nezáleží na pôvode, alebo farbe pokožky, či životnom postavení. Som žena, ktorá vnímavo počúva aj tam, kde vládne ticho, alebo číta medzi riadkami, pretože na každom kroku ma môže prekvapiť nový námet na ďalšiu knihu. Ako autorka sa až do poslednej bodky rada pohrávam s emóciami čitateľa. Moje knihy by som zaradila medzi cestopisné romány s ľahkou erotickou iskrou a dotykom orientu.

Komu sú Tvoje knihy určené? Komu sa zapáčia najviac?

Moja tvorba osloví hlavne nežnejšie pohlavie, aj keď musím povedať, že muži vôbec nie sú medzi mojimi čitateľmi výnimkou. Mojou cieľovou skupinou sú všetky dievčatá a ženy, ktoré majú chuť ponoriť sa do sveta iných kultúr a zvykov. Moje čitateľky si prídu na všetko, pretože im okrem zápletky ponúkam aj romantiku v podobe detailných erotických scénok, no napriek tomu moje knihy rozhodne nie sú preerotizované.

Aké sú ohlasy na Tvoje knižky? Potešíš sa aj konštruktívnej kritike? Zaujímaš sa o to, ako Tvoju tvorbu vnímajú čitateľky?

Konštruktívna kritika je pre každého spisovateľa požehnaním, teda aspoň ja osobne to tak vnímam. Kritika je veľmi dôležitá a, samozrejme, zaujímam sa o to, čo si o mojich knihách ľudia myslia. Píšem pre nich, a preto beriem na vedomie ich upozornenia alebo rady do budúcnosti. Za ich prístup som im aj nesmierne vďačná, pretože mi pomáhajú zlepšovať sa, a tak im môžem viac ulahodiť.

V našom tíme smelo vyhlasujeme, že každá kniha je unikát, a preto si svojho čitateľa dozaista nájde. Jednoducho povedané, neexistuje zlá kniha, iba nesprávne zvolený výber knihy. Súhlasíš s našou filozofiou?

Tento výrok: „Neexistuje zlá kniha, iba nesprávne zvolený výber knihy,“ som už osobne niekoľkokrát sama použila, pretože sa s ním absolútne identifikujem. Moja odpoveď teda znie: ÁNO, súhlasím s vašou filozofiou.

Mnohým ľuďom po prečítaní Tvojho mena napadne, či sa tak voláš aj v skutočnosti, alebo ide o pseudonym… Dostávaš túto otázku často? Aká je odpoveď?

Volám sa Monika Wurm a toto meno nie je pseudonymom. Wurm, bez „ová“ nájdete aj v mojom občianskom preukaze alebo aj v iných úradných dokumentoch. Túto otázku dostávam často a ľudia si veľakrát myslia, že to je moja prezývka. Keď si uvedomia, že „Wurm“ je v preklade „červík“, upustia od nápadu, že by mohlo ísť o prezývku. (úsmev)

Aké knižky čítate Ty? Študujete konkurenciu alebo v súkromí siahnete po úplne inom žánri?

Ostatných spisovateľov nepovažujem za konkurenciu, ale za kolegov a mnohých z nich aj za priateľov. Spoločne sa plavíme na jednej lodi, preto si pomáhame a navzájom sa rešpektujeme. Najradšej čítam historické romány a, samozrejme, knihy s orientálnou tematikou. To je také moje. Na otázku, či siahnem po inom žánri, môžem odpovedať pozitívne. Najčastejšie čítam tvorbu mojich kolegov, ktorí sú nesmierne talentovaní, a ktorých úprimne obdivujem.

Zvykneš sa pri výbere kníh riadiť recenziami? Alebo skôr vsadíš na intuíciu, odporúčania známych, prípadne výber prenecháš náhode?

Nie je recenzia ako recenzia. Rada si prečítam recenzie od ľudí, ktorí si za svojím slovom stoja a podpíšu sa pod ňu. Mojou najobľúbenejšou je Simona Rošková, ktorá sa v krátkej dobe vypracovala na fantastickú recenzentku. Ja osobne sa recenziami riadim len zriedka, skôr ma zaujíma anotácia knihy.

Si spokojná so situáciou, ktorá momentálne vládne na slovenskom knižnom trhu?

Podľa toho, čo som odpozorovala, môžem vyhlásiť, že Slovensko ešte nikdy nebolo v takom knižnom rozpuku ako za posledné roky. Myslím si, že túto príjemnú zmenu a tiež slobodu slova uvítali obe strany (čitateľ aj spisovateľ) rovnako.

Je písanie zároveň i Tvojou záľubou? Ak práve nepíšeš, čomu sa najradšej venuješ?

Písanie je len mojou záľubou. Nikdy som písanie nepovažovala za hlavný zdroj obživy. Chodím do normálnej práce, živím sa ako sekretárka v pneuservise. Okrem písania milujem cestovanie, modelovanie cukrových kvetov, alebo vyrábanie videí na youtube. Mám aj jeden nezvyčajný koníček – zbieram tetovania, tetovania na svojom tele. Po každej knihe, ktorú napíšem, mi na chrbte pribudne jeden motýľ. Dopisujem štvrtú knihu a rovnaký počet motýľov zdobí aj môj chrbát.

Čo by si odkázala svojim (a tiež i našim) čitateľom?

V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za tento milý rozhovor a možnosť prezentovať sa na Vašej novej stránke. Dovoľte mi popriať Vám veľa veľa úspechov nielen v pracovnom, ale aj v osobnom živote.
Mojim čitateľom by som rada odkázala, že ich zbožňujem a považujem sa za najšťastnejšieho človeka, pretože som obklopená tými najmilšími a najúžasnejšími čitateľmi, ktorých si ako spisovateľka môžem priať. Drahí priatelia, už onedlho vás prekvapím svojou treťou knihou a štvrtú práve dokončujem. Vrelá vďaka za vašu priazeň. Vaša Monika Wurm.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Monika Wurm

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip