Monika Macháčková

„Život bez priateľov je nekompletný a smutný.“


 

foto kor4Monika, dalo by sa povedať, že sa písaným slovom živíte celý život. Kedy ste si povedali, že svoju činnosť rozšírite a napíšete knihu? Čo tomuto procesu predchádzalo?

Je to veľké pokušenie skúsiť si aj ‚iné‘ písanie. Cez deň som novinárka, ktorá sa musí držať faktov a pravdivých údajov, a večer konečne popustím uzdu fantázii. Čo si pamätám, vždy som to chcela skúsiť. Lenže moja prehnaná sebakontrola ma zakaždým zahriakla, nahučala mi do hlavy, že i tak na to nemám, a načo to bude dobré… Každý autor to asi pozná. A jedného dňa som si povedala – kým neskúsim, nedozviem sa!

Na svojom konte dnes máte štvoricu kníh, medzi nimi i čerstvú novinku Rozbitá. Ako dlho vzniká jedna vaša kniha? Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Doba vzniku knihy je zvláštna vec. Tretí rukopis Ozvem sa, keď budem šťastná  som napísala za pár dní a Rozbitá sa rodila s prestávkami skoro rok. Záleží na mnohých okolnostiach – od praktického hľadiska, či mám dosť času, až po neuchopiteľné veci medzi zemou a nebom, ktoré môžu za to, či sa mi chce písať a či ma to baví. Nemá zmysel znásilňovať sa. Keď to nejde, tak to nechám tak. Nie som spisovateľka z povolania, nemám dennú normu. Niekedy celé týždne nenapíšem ani písmenko, ale pravda je, že najlepšie sa kniha rodí, ak sa píše kontinuálne, na jeden dych.

Plánujete v budúcnosti spísať do knižnej podoby i ďalší príbeh? Ak áno, máte už nejaký nápad alebo naň ešte len čakáte?

Určite áno. Písanie je pre mňa zábava, a, vďakabohu, mám svoj okruh čitateľov (najmä čitateliek 🙂 ). Námetov mám niekoľko, už sa len musím rozhodnúť, v akom poradí ich spracujem.

Ako by ste charakterizovali vašu novinku Rozbitá? Pre koho je knižka je určená, kto z nej najviac vyťaží?

Čím som staršia, tým viac ma fascinuje priateľstvo medzi ľuďmi. Je to ako s manželstvom – nie je ľahké nájsť niekoho, s kým si budete rozumieť, rešpektovať sa, pomáhať si, podporovať sa, mať príbuzné názory a pohľad na svet… Ak takého priateľa máte, nepovažujte to za samozrejmosť. Je to obrovský dar. Ja mám to šťastie, že takú priateľku mám, a poznáme sa už 41 rokov, od útleho detstva. Naozaj sme toho spolu zažili veľa a to ma inšpirovalo. Príbeh Rozbitá je o sile ženského priateľstva, o tom, že muži z nášho života odchádzajú, ale skutočná priateľka zostáva. Nech by sa dialo čokoľvek. Ak si knihu prečítajú ženy, ktoré majú takúto vernú priateľku, isto budú súhlasiť, a možno si uvedomia, že to nie je samozrejmé a budú si ju ešte viac vážiť a vzťah opatrovať. A tí, čo toľko šťastia nemajú, sa možno okolo seba poobzerajú, či niekto taký nie je v ich blízkosti. Lebo život bez priateľov je nekompletný a smutný.

Chýba vám na našom knižnom trhu nejaký žáner? Pociťujete isté prázdne miesto, ktoré doteraz nik nevyplnil?

Nad tým som na nezamýšľala… Trh je skôr taký presýtený, že sa v ňom čoraz ťažšie orientuje. Ale určite najmenej je na pultoch kníhkupectiev poézie. Mrzí ma, že kedysi prestížna edícia Klub milovníkov poézie, v ktorej vyšlo veľa skvelých kníh, je už je spomienkou a len sporadicky vyjde niečo pod touto značkou.

A čo pravý opak? Pozorujete nadbytok istého žánru?

Zo všetkého je akosi veľa … povedzme také kuchárske knihy – kto to všetko stihne uvariť a zjesť 🙂 ? A motivačná literatúra? Dnes už ju píše naozaj každý… A podľa počtu titulov by sme mali byť národom samých šťastných a vyrovnaných ľudí. A myslíte si, že sme?

V našom tíme zastávame názor, že zlá kniha neexistuje, existuje len zle zvolená kniha. Súhlasíte s nami? Ak áno/nie, prečo?

Jednoznačne súhlasím! Nie každá kniha je pre každého. Pre mňa napríklad nie sú určené sci-fi príbehy. Nedotýkajú sa ma, neuchvacujú, ale nezatracujem ich. Viem, že nie je ľahké napísať ich. Medzi knihou a čitateľom funguje zvláštne spojenie – u mňa je to často aj naviazanie na autora. Keď si niekoho zamilujem, čítam od neho zaradom všetko a som v obdive nekritická. Pri novom mene chytím knihu do rúk, letmo prebehnem očami po prvých riadkoch – a ono to buď príde, alebo nie. Chuť pokračovať v čítaní. Ak to mrazenie necítim, nevadí. Nebola to kniha pre mňa. A tak isto je to aj opačne, s príbehmi, ktoré píšem ja. Niekto ich zhltne na posedenie, inému sa nepáčia. Ale to je v poriadku. Dôležité je, aké očakávania máme. Ak chcem čítať umelecky náročný text s nadstavbou a druhým plánom, nemôžem siahnuť po evitovke, pretože je jasné, že sa nestretneme. A zasa na pláž si nebudem brať Vojnu a mier.

Predpokladám, že i vy vo svojom voľnom čase siahnete po knihe. Aký žáner preferujete?

Čítanie milujem odmalička, ako dieťa som prečítala celé detské oddelenie miestnej knižnice a cez prázdniny som chodievala aj dvakrát denne po nový prídel. Som knižný nenažranec, často nepustím knihu z rúk skôr, ako ju dočítam, aj za cenu toho, že čítam celú noc. Nemám len jeden obľúbený žáner – a tu sme zasa pri tom, čo som spomínala v predchádzajúcej odpovedi. Záleží na situácii. Cez dovolenku čítam oddychové evitovky, kriminálky (Dán, Nesbo, Camilla Lackberg…). Ak túžim po mysticizme, vraciam sa stále k svojmu milovanému Márquezovi… Mám rada aj humoristickú literatúru, životopisy a všeličo iné. Podľa momentálnej chuti :-). Len to sci-fi mi nejde dolu krkom….

Vedeli by ste našim čitateľom odporučiť tituly, ktoré určite stoja za prečítanie? Ak áno, viete im priradiť aj cieľovú skupinu čitateľov?

Joj, tých by bolo! Ale ak mám vybrať iba pár ….Už vyše roka každému spievam nadšené ódy na Žítkovské bohyne od Kateřiny Tučkovej. Skvelá kniha! Mám nachystané na čítanie ďalšie dve od tejto autorky – Vyhnání Gerty Schnirch a Fabrika. Má dar citlivo spájať fakty s fantáziou, jej spôsob rozprávania je pútavý, úplne vás pohltí. Po Žítkovských bohyniach som strávila celé hodiny na internete a hľadala ďalšie informácie o tomto fenoméne. Myslím si, že táto kniha poteší všetky ženy, ale najmä tie, čo sa zaujímajú o mystické záležitosti. Pre milovníkov filmu, a zvlášť Jiřího Menzela, by som odporučila jeho skvelú autobiografiu, ktorú mám práve na nočnom stolíku. A pre milovníkov nonsensu Daniila Charmsa – Mačkin zabil Kočkina. A kto ešte nečítal poéziu Joža Urbana, tak by to mal okamžite napraviť, lebo je to niečo úžasné! Mladé, moderné, zrozumiteľné, sympaticky drzé.

Stalo sa vám občas, že ste siahli po knihe, ktorej anotácia či reklama vôbec nezodpovedali obsahu? Pocítili ste niekedy pri čítaní sklamanie?

Ja sa sklamaniam snažím vyvarovať, a to nielen pri výbere literatúry, ktorej venujem svoj vzácny čas. Takže počúvam svoj vnútorný barometer a bombastické reklamy a anotácie si neveľmi všímam. Dám na svoju intuíciu.

Myslíte si, že sa raz „papierové“ knihy vytratia z našich obchodov? Majú podľa vás e-knihy silu poraziť starú dobrú klasiku?

To by bola tragédia! Ja osobne som zatiaľ neprišla čítačke na chuť, potrebujem držať knihu v ruke. Uznávam, že je to praktické, najmä na cesty, ale zatiaľ ma to neláka. Verím, že stále bude dosť ľudí ako som ja, a preto neverím, že klasická papierová kniha nezanikne.

Čítajú i ľudia vo vašom okolí? Alebo skôr preferujú iný druh oddychu?

Popravde, ani, tuším, nepoznám nikoho, kto by nečítal. V rodine čítame všetci, akurát každý máme iný obľúbený žáner. A medzi priateľmi mám tiež samých knihomoľov. Krásne je, ak sa kombinujú rôzne spôsoby relaxu – čo je krajšie, ako si po peknom výlete urobiť drink a ľahnúť si s dobrou knihou?

Aká je to podľa vás kvalitná/dobrá kniha? Aké kritériá by mala spĺňať, čo všetko by mala obsahovať?

Myslím si, že univerzálna charakteristika neexistuje, vyplýva to už aj z vyššie spomenutého. Pokiaľ ide o moje preferencie, zaujme ma nezvyčajný, dobre vymyslený a vypointovaný príbeh. A prekvapenie, niečo, čo by som nevymyslela. Nebavia ma knihy, kde už na 20 strane presne viem, ako budú pokračovať. Oceňujem prirodzený rozprávačský štýl na jednej strane a obrazné videnie sveta na druhej. Oceňujem skryté významy, odhaľovanie tajomstiev, bohatú slovnú zásobu… A pridanú hodnotu, ktorá spôsobí, že o knihe premýšľam ešte dlho po prečítaní.

Nakoľko sme portál, ktorý čitateľom prináša i knižné recenzie, zaujíma nás váš názor. Ako by mala vyzerať dobrá, pre čitateľa užitočná recenzia?

Mala by sa snažiť o objektivitu. Často sa stretávame s dešpektom a mávnutím rukou nad tzv. ženskou literatúrou. Osobne sa mi toto vyčleňovanie nepáči, ale to je iná téma. Mnoho samozvaných intelektuálov hádže všetky tieto príbehy do jedného vreca. Nie je to spravodlivé, pretože aj medzi nimi sa nájdu dobre napísané príbehy. Recenzent by nemal byť ovplyvnený predsudkami. Otázka ešte je, kto je vlastne recenzent? Vážim si názor sčítaného a rozhľadeného čitateľa, ale, povedzme si pravdu, to nie je recenzent v pravom zmysle slova. A tí „oficiálni“ si nás zasa nevšímajú. Nie som si celkom istá, či sa čitatelia riadia pri výbere práve recenziami. Tie skôr zaujímajú autorov…

Myslíte si, že recenzia môže byť objektívna?

Mala by byť. Tak by to bolo správne a prínosné. Lenže skrotiť svoje ego je niekedy ťažké.

Určite ste sa stretli i s recenziami na vaše knižky. Aké boli? Boli ste s nimi spokojná, vedeli recenzenti knihu vystihnúť, pochopiť ju?

Popravde, zatiaľ som nemala šťastie na takú „skutočnú“ recenziu. Ohlasy na Martinuse sú zväčša anonymné. Ak sú pozitívne, teším sa z nich. Potešilo by ma, a najmä – pomohlo by mi pri ďalšom písaní, keby sa niekto zaoberal mojím písaním do hĺbky, ukázal mi, čo kde robím nesprávne, atď. Ale mal by to byť niekto erudovaný.

Čo by ste na záver odkázali našim i vašim čitateľom?

Celkom isto chcem poďakovať všetkým, čo mojim knihám venovali svoj čas. Veľmi si to vážim. Nechcem, aby to znelo ako fráza, ale skutočne si uvedomujem, že je to tak trochu zázrak, že v preplnenom kníhkupectve si vybrali práve moju knihu. Vôbec to neberiem ako samozrejmosť. A ešte chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na tvorbu slovenských autorov nedívajú zvrchu. Na záver trochu osobne – budem rada, ak mi na môj facebookový profil napíšu názor na moje knižky. Dočítania, priatelia!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Monika Macháčková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip