Minpinkovia

Roald Dahl

Dobrodružstvo sa začína tam, kde sa mnohí neodvážia ani len vstúpiť.


Porušiť rodičovský zákaz, to je vždy obrovské riziko. V stávke je nové dobrodružstvo, no i prísny trest. Malý Billy si však povedal, že to predsa len skúsi. Čo myslíte, bola jeho odvaha odmenená či potrestaná?

minpinkoviaBilly býva s mamou v domčeku umiestnenom pri tajomnom lese, ktorý je prezývaný aj Les hriechu. Každý, kto doň vstúpil, odtiaľ doposiaľ živý nevyšiel. Čo sa v lese odohráva? Billyho mama vraví, že tam žijú obrovské nebezpečné príšery. Náš malý hrdina sa však rozhodne, že pravdu nájde sám. Potajomky ujde z domu a vkročí do čoraz tmavšej húštiny stromov. Netrvá dlho a má v pätách hrôzostrašnú príšeru, ktorá na neho srší plamene. Billy nachádza útočisko v kmeni stromu, kde na svoj obrovský údiv stretáva podivných malých človiečikov, ktorí sa vďaka prísavkám na svojich čižmičkách obratne pohybujú po stromoch. Predstavujú sa ako Minpinkovia a Billy sa od nich dozvedá o Chlamstúňovi ohnivom – príšere, ktorá naháňa strach. Podarí sa Billymu za pomoci Minpinkov prekabátiť Chlamstúňa? Vratí sa domov k svojej mame?

„Postávali alebo posedávali v skupinkách na všetkých konároch okolo malého Billyho a vyvaľovali na neho oči, akoby bol z vesmíru. ,A to naozaj všetci bývate vo vnútri stromov?’ vyzvedal malý Billy. ,Všetky stromy v tomto lese sú duté,’ odpovedal starček. ,Nielen tento jeden, ale všetky. A v ich vnútri žijú tisícky Minpinkov. V stromoch je množstvo izbičiek a schodíkov. Nielen v kmeňoch stromov, ale aj vo väčšine konárov. Toto je les minpinkov. A nie je jediný v Anglicku.’”

Rozprávka od svetoznámeho autora Roalda Dahla je obrovským prísľubom príbehu, z ktorého dýcha čarovná atmosféra a mierne napätie. V prípade Minpinkov to nie je inak. Už na začiatku knihy vás tajomné rozprávanie pohltí do deja a skôr ako na úplnom konci sa vám od neho odpútať nepodarí.

Mystické prvky, fantastika a odvaha malého chlapca postaviť sa nástrahám číhajúcich v lese upútajú každého malého a nesporne i veľkého čitateľa. Dej má veľmi rýchly spád, každá stránka nás posúva ďalej a približuje tak k vytúženému zisteniu, či malý Billy dokáže niečo, na čo už dlhé roky obyvatelia lesa čakajú.

Ak sa do príbehu pohrúžite, nebude čas na priestor ani nudu. Spolu s Billym sa budete vyhýbať ohnivým plameňom, ktoré na vás bude Chlamstúň chŕliť, pochopíte, ako to v čarovnom lese funguje, a sediac na chrbte snehobielej labute prežijete napínavé dobrodružstvo.

„Potom už malý Billy nemeškal ani chvíľu a vyštveral sa bielej labuti na krídla. Minpinkovia, ktorí sa pred nedávnom vydali zháňať potravu, sa už s plnými kapsami začínali pomaly vracať späť na strom. Vtáky zosadali na okolité konáre, minpinkovia im zliezali z ich chrbtov a zvedavo hľadeli, ako sa ľudské mláďa pripravuje na svoj prvý let.”

Knižka je plná nádherných a pestrých ilustrácií, ktoré úžasne ladia s príbehom a dopĺňajú ho i po vizuálnej stránke. Čitatelia sa tak môžu nechať fascinovať nielen samotným príbehom, no i kresbami, ktoré sú mnohokrát doslova pastvou pre oči.

Možno práve i vy hľadáte pre svoje dieťa knihu, v ktorej sa mieša fantázia s ľudskosťou, dobrodružstvo so zázračnou atmosférou a ľudské postavy s tými mystickými. Neviem si predstaviť, že by tento príbeh nezaujal malého dobrodruha. S naširoko otvorenými očami bude počúvať (tí väčší i čítať), kam ho až Billyho odvaha zavedie. Nemusíte sa báť toho, že by táto rozprávka mohla vaše dieťa príliš vystrašiť. I keď vyžaruje tajuplnú atmosféru, príbeh je vzhľadom k malým čitateľom podaný citlivo a ohľaduplne.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– čarovný a magický príbeh

– krásne ilustrácie

– mierne napätie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od piatich rokov

– pre malých dobrodruhov

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte knihu, v ktorej je viacero separovaných rozprávok

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Enigma

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 18min

Počet strán: 48

 

 

Každý, kto má zlé úmysly, skončí v konečnom dôsledku zle-nedobre. Neveríte? Vraj to tak chodí len v rozprávkach? Možno áno, možno nie. A možno len majú rozprávky... Čítaj viac
Keď páchaš zlo, nemôžeš očakávať dobro! Čítaj viac
Keď je vaším sokom v láske korytnačka. Čítaj viac
Život si váži tých, ktorí majú čisté srdce. Čítaj viac
Hlad alebo krádež? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip