Milý Johne

Nicholas Sparks

Romantický príbeh, ktorý nám ukazuje, že zabudnúť nie je také ľahké.


Láska je veľmi zvláštny cit. Má toľko podôb a variácií, že ich snáď nikdy všetky nezrátame. Kde sa láska začína a kedy sa končí? Závisí to od nás, alebo je ona sama tým veľkým a mocným pánom, ktorý vydáva rozkazy?

milý johneTakmer prvá polovica knihy sa odohráva v období krátko pred 11. septembrom 2001. John a Savannah sa stretávajú počas letných prázdnin. Ona trávi leto v prímorskom mestečku tým, že pomáha ako členka dobročinnej organizácie, a John zasa prichádza navštíviť svoje rodné mesto. Hoci si k nim láska nájde cestu, onedlho prichádza prvá prekážka v podobe odlúčenia. John si odchádza plniť pracovné povinnosti a nastupuje do služby v armáde, Savanne sa zasa začína školský semester. Po celý ten čas dvaja zaľúbenci komunikujú len prostredníctvom listov. No dá sa na jeden papier vtesnať všetko, čo by chceli tomu druhému povedať naživo? Nie je jeden listový hárok málo na to, aby si vyjadrili svoje pocity, obavy a plány? Povie si ich láska, že bude dosť silná, alebo to zabalí a už viac nebude týchto dvoch ľudí spájať?

Nicholas Sparks má na svojom konte niekoľko romanticko-dramatických knižných kúskov, ktoré by som mohla označiť za viac ako špecifické. I keď je hlavným motívom jeho kníh práve láska, nejde tu o ulepenú a ružovú romantiku, akú nám väčšinou ponúkajú iní autori. Jeho príbehy nevyvíjajú nátlak na naše duše, no i tak vedia pohnúť pocitmi svojich čitateľov. Sparksovi sa tiež celkom obstojne darí kľučkovať medzi dramatickou romantikou a zbytočným klišé. Niektoré pasáže síce pôsobia mierne gýčovito, no stále nie v takej miere, ako u väčšiny romantických kníh. Príbehu taktiež veľmi prospelo to, že má mužského rozprávača a na všetky situácie nazeráme prostredníctvom Johna.

Na emócie nám tu nezaútočí len neistý vzťah Johna a Savanny, ale aj množstvo vedľajších pasáži, postáv či prvkov. Spoločenská situácia, zvláštnosť a neskôr i choroba Johnovho otca, či postava Tima, ktorá dodatočne poriadne zamieša karty. Celý príbeh je tak trochu vystavaný na rozdieloch a kontrastoch – odlišná rodinná situácia oboch hlavných postáv, jemnosť a sofistikovanosť Savanny verzus Johnova navonok tvrdá nátura a uzavretosť, ktoré si neskôr vymenia svoje hostiteľské pozície.

„Nejhorší máme za sebou, opakovali jsme si pokaždé, a jak jsem odškrtával dny v kalendáři, přistihl jsem se, že mizí obavy, které jsem si o náš vztah dělal. Byl jsem si jistý, že nám nic na světě nemůže zabránit, abychom byli spolu. Potom přišlo 11. září.”

Príbeh plynie pozvoľna a neunáhlene, čo niektoré čitateľky ocenia a iné zasa nie. Veľké prekvapenie prichádza až v poslednej tretine knihy, dovtedy vás v napätí môže udržiavať len vlastná zvedavosť, ako sa príbeh bude ďalej vyvíjať.

„,Nevím. Chápu, že to zní hloupě, ale nestalo se to tak, jak si pravděpodobně myslíš. Ani jeden z nás to neplánoval.’ Odložila lžičku na stůl. ,Ale abych nějak odpověděla, tak odhaduju, že začátkem roku 2002.’
Pár měsícu po tom, co jsem podepsal podruhé, uvědomil jsem si. Šest měsícu před tátovým prvním infarktem, přesně v době, kdy jsem si všiml, že se její dopisy mění.”

Sparks opäť dokázal, že vie, ako ladne pretancovať okolo romantických pasáží tak, aby sme si pri čítaní nezalepili prsty. Aj v tejto knihe obhájil svoj rozprávačský talent a príbehom nás sprevádzal pôvabne a s ľahkosťou. Pomalšia gradácia deja mi v tomto prípade neprekážala, práve naopak, ešte viac umocňovala jeho elegantnosť a spôsobnosť. Ak hľadáte jemnú a zároveň i stále oddychovú romantickú knižku, Drahý John by vám mohol poskytnúť to, čo očakávate.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jemný romantický príbeh

– pomalšia gradácia deja

– v príbehu nájdeme viacero kontrastov

– dej ozvláštňujú i vedľajšie postavy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré sa zamilovali do predošlých Sparksových románov

– pre ženy, ktoré obľubujú ľahké romantické príbehy

Pre koho niePre koho nie

– ak vám v príbehu prekáža občasná prvoplánovosť 

– ak očakávate sladké dialógy alebo typicky romantické opisy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR CZ

Preklad: –

Pôvodný názov: Dear John

Recenzent knihu čítal: 03hod 11min

Počet strán: 272

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Neopodstatnené rebelstvo alebo sonda do duše vo svete stratenej tínedžerky? Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Brúsi si zúbky na vášho drahého nejaká iná? Akú dôkladne premyslenú stratégiu dokáže vymyslieť žena, ktorej chce tá druhá... Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip