Miliónová faktúra

Jonas Karlsson

Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo.


Pocit šťastia, radosti, smiech, sny a nádeje. Každý z nás sa snaží o to, aby nám život poskytoval čo najväčšie pôžitky. A hoci sa vraví, že tie najlepšie veci sú zároveň i najjednoduchšie a nestoja nás ani cent, v tomto príbehu sa to míňa účinku. Platí sa za všetko. Naozaj za všetko a daň za šťastie je poriadne vysoká.

miliónová faktúraNaša hlavná postava je vskutku obyčajný človek. Býva v prenájme, pracuje vo videopožičovni a po svojom boku pociťuje absenciu blízkej osoby. Jedného dňa si otvorí obálku s bizarnou faktúrou – má na účet neznámej spoločnosti uhradiť 5 700 000 švédskych korún. Faktúru vymaže zo svojej mysle v presvedčení, že ide len o omyl. Keď však príde upomienka s navýšenou sumou, vie, že je zle. Začína pátrať a operátorka danej spoločnosti mu to ozrejmí veľmi jednoducho: Za všetko musíme zaplatiť. Princíp ich fakturovania je viac ako zvláštny – čím šťastnejší a spokojnejší život jedinec vedie, tým vyššia je suma, ktorú musí uhradiť. Jeho známym však prišli o poznanie menšie faktúry, prečo?

„‚Pocítili ste to, však?‘ pokračovala do slúchadla. ‚Cítite, máte fantázie, priateľov a známych. A predpokladám, že aj snívate.‘
Už sa viac nestarala o odpoveď.
‚Čo tým myslíte?‘ spýtal som sa.
‚V noci sa vám sníva?‘ pokračovala.
‚Stáva sa to.‘
‚Hm. A myslíte si, že všetko toto je zadarmo?‘“

Krátke kapitoly, časté a pomerne stručné dialógy a rýchly dejový spád čitateľovi umožňujú prečítať knihu v rekordnom čase. Nakoľko je teraz samostatne vydaná novela pôvodne súčasťou knižnej zbierky Pravidlá hry, jej prečítanie vám naozaj nezaberie viac ako dve hodinky.

Autor v novele spochybňuje všetky životné postoje či priority a zobrazuje v nej svet, ktorý sa obrátil hore nohami. Hoci sa autor pohráva s realitou a do textu zapracoval niekoľko absurdností, čitateľ má i tak pocit, že vníma plnohodnotný príbeh, ktorému bez problémov uverí každé slovo, každú situáciu či rozhovor.

Dej plynie pozvoľna, autor zbytočne nevyvíja nátlak, vďaka čomu čitateľ s ľahkosťou prepláva cez dve stovky strán. Po prečítaní anotácie som sa s určitosťou nevedela utvrdiť v mojich očakávaniach. Tušila som, že na mňa čaká príbeh s prvkami absurdna, ktorý bude balansovať na hranici sna a reality, no bola som zvedavá, čo bolo autorovým zámerom. Či stavil na humor a pobavenie čitateľa, alebo sa pokúsil vnuknúť ľuďom niekoľko otázok o živote, životných hodnotách a rýchlej konzumnej spoločnosti.

Celý príbeh sa nesie v jemnom humornom duchu, čo môže mať na svedomí práve už spomenutá absurdita prezlečená do šiat skutočnosti. Autor do čitateľovej mysle vsádza semienka pochybností a poukazuje na fakt, že šťastie má mnoho strán, mnoho podôb a jeho záblesky na nás môžu vrhať rozličné tiene.

„Plagát M. C. Eschera. Ten s vodopádom, ktorý tečie dohora a ktorý som dlhé roky uvádzal ako môj obľúbený obraz. Teraz vyzeral banálne. Gýčovite obyčajný. Staré zrkadlo s motívom kokakoly, ktoré už bolo určite dávno staré a smiešne, no aj tak v ňom bolo množstvo spomienok. /…/ Všetok môj najmilovanejší majetok. Teraz bol mŕtvy. Bez života. Načo som to všetko šetril?“

Súčasťou príbehu je i ľúbostná zápletka, ktorá vystupuje do popredia v druhej polovici príbehu, no stále nezatieňuje hlavnú myšlienku knihy. Čitateľ tu spoznáva i vzťahové väzby hlavnej postavy a keď sa k tomu pridruží i možnosť zrodu nového vzťahu, kniha nadobúda u čitateľov ešte väčšiu atraktivitu.

Ak by autor chcel dokonale poukázať na niektoré spoločenské problémy, viac čitateľa rozosmiať a viac ho ponapínať ohľadom budúcnosti hlavnej mužskej postavy, musel by svoj príbeh i viac rozvinúť, detailnejšie opísať mnohé skutočnosti a dopriať novele viac strán. V tejto podobe je však Miliónová faktúra taktiež príjemným dielom, ktoré osviežuje (nielen) náš knižný trh. Čitateľa pobaví, trochu zneistí a ukáže mu, že šťastie a radosť majú viacero foriem.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh s absurdnými prvkami

– jemný humorný podtón pretrváva počas celého príbehu

– menší počet postáv

– novela bola pôvodne súčasťou zbierky Pravidlá hry

– ľúbostná záplatka odohrávajúca sa v pozadí

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i ženy, mladších i starších čitateľov, ktorí berú život s ľahkosťou a s nadhľadom

– pre každého, kto hľadá jednoduchý a humorný príbeh, v ktorom autor jemne poukazuje na isté spoločenské nedostatky

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte príbeh, ktorý by vám spestril niekoľko dlhých večerov

– ak sa viete naplno ponoriť len do príbehu s reálnou zápletkou

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Jana Melichárková

Pôvodný názov: Fakturan

Recenzent knihu čítal: 02hod 05min

Počet strán: 200

 

Postavička, ktorej by ste sa pravdepodobne vyhli. Čítaj viac
Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Manifestácia skutočnosti, že kniha je odrazom autora. Čítaj viac
Štátny režim dostal podobu smrtiacej katastrofy. Čítaj viac
Zdá sa, že prichádza vrah, ktorý tu už raz bol. Čítaj viac
Aj zlý deň môže znamenať nový začiatok. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip