Marta Fartelová

„Recenzent by sa mal snažiť nepovedať príliš veľa a byť čo najviac objektívny v tomto subjektívnom pohľade.“


Foto - MotýľVo vydavateľstve Motýľ ste už niekoľkoročnou stálicou. Očakávali ste takýto úspech pri písaní prvej knihy? Mali ste už vtedy ambície preraziť na slovenskej literárnej scéne?

Pre mňa bol prekvapením už len samotný fakt, že sa vydavateľstvo rozhodlo moju knihu vydať. Nepatrím medzi spisovateľov, ktorí túžili už od detstva písať, ktorí prispievali do časopisov, písali si poviedky do zásuvky. Naopak, nemala som takéto ambície. Som dieťa šťasteny a moja prvá kniha Chuť lesných jahôd bola zároveň prvým spisovateľským pokusom. Bol to krásny pocit, keď som zistila, že sa páči čitateľom a doteraz to považujem za malý zázrak.

Ako by ste našim čitateľom charakterizovali svoju tvorbu? Hoci máte na konte desiatku príbehov, predpokladám, že ich spája i keď len malý nepatrný prvok…

Pre mňa je dôležité dať do kníh emócie. Verím, že sa mi to darí prostredníctvom vykreslenia vzťahov a vnútorného života postáv. Okrem toho sa snažím, aby som otvorila tému, ktorá ma zaujme a ktorá dá čitateľovi možnosť vytvoriť si vlastný názor. Nechcem podsúvať svoj názor, len dať námet, ktorý dá možnosť vytvoriť si vlastný pohľad.

Zaznamenali ste istý progres vo svojej tvorbe? Ak porovnáte svoj debut Chuť lesných jahôd napríklad s poslednou knižkou Anjel v pekle, diabol v nebi, vidíte tu posun vpred, či už po jazykovej alebo obsahovej stránke?

Ťažko hodnotiť vlastnú tvorbu. Ale veľmi v to dúfam, že som sa počas toho množstva napísaných strán zlepšila. Snažím sa vyhľadávať náročnejšie témy, samozrejme, nie na spracovanie, ale skôr na ponorenie sa do väčšej hĺbky. Od napísania mojej prvej knihy uplynulo niekoľko rokov a ja verím, že som sa vyvinula aj ako človek, že môj pohľad je širší aj hlbší. Ľudia, ktorí mi vstupujú do života, mi neustále rozširujú rozhľad, dávajú množstvo inšpirácie, ale tiež prinášajú určitú pokoru k životu a pochopenie k ľudským pokleskom. Tiež som sa vedome snažila popracovať na písaní dialógov, pretože tie dávajú príbehu šťavu a dokážu vtiahnuť do deja.

Akú cieľovú skupinu by ste svojim príbehom priradili? U koho zožnú najväčší úspech?

Mojimi čitateľmi sú prevažne ženy. Myslím, že bez obmedzenia vekovej kategórie. Predpokladám, že najväčší úspech žnú u čitateľa, ktorý si potrebuje pri knihe oddýchnuť, no zároveň chce byť vtiahnutý do deja a dostať podnet zamyslieť sa aj nad nejakou vážnejšou témou či otázkou.

Posledná, už spomenutá kniha Anjel v pekle, diabol v nebi, dokáže čitateľa šokovať. Bez toho, aby tento rozhovor obsahoval akýkoľvek spoiler, môžem prezradiť len to, že príbeh je kontroverzný a nemálo odvážny. Nebáli ste sa reakcií čitateľov? Predsa len, slovenský knižný trh je veľmi zradné a nepredvídateľné publikum…

Musím povedať, že keď som posielala rukopis do vydavateľstva, tak som sa zhlboka nadýchla a so zvýšeným pulzom som si povedala: „Odvahu, dievča!“ a klikla na ikonu odoslať. Uvedomovala som si, že téma je kontroverzná a odvážna, no zvíťazil môj nekonečný optimizmus, vďaka ktorému som verila, že čitateľa, prinajmenšom, zaujme. Nikdy neočakávam súhlas a pochopenie, to by nebolo ani správne. Skôr len možnosť dať na stôl tému, ktorá vyvolá priestor na zamyslenie sa. To úplne postačuje. A mám pocit, že sa to podarilo.

Ako dlho vznikala táto knižka? Chcelo to väčšiu prípravu ako pri predošlých príbehoch? Museli ste napríklad zbierať viac ohlasov či reakcií od vašich blízkych?

Knihu som napísala v priebehu jedného roka, čo je zvyčajne môj štandardný čas, počas ktorého moje knihy vznikali. Našťastie som mala nablízku veľmi inšpiratívneho priateľa, ktorý bol ochotný sa so mnou rozprávať. Kniha si nevyžadovala náročnú prípravu. Nechcela som predkladať čitateľovi žiadne fakty, len sa pokúsiť vykresliť vnútorný svet človeka, ktorý má v živote pred sebou ťažké rozhodnutie, človek, ktorý je trochu iný, ktorý nezapadá do noriem.
Čo sa týka ohlasov, tak tentokrát som naozaj dávala rukopis čítať viacerým ľuďom, ako je u mňa obvyklé. Bola som si oveľa viac neistá ako inokedy.

Ako vznikol názov – Anjel v pekle, diabol v nebi? Čo symbolizuje?

Priznám sa, že názov nie je úplne môj vlastný nápad, je to fráza, ktorú zachytila moja dcéra v jednej anglickej pesničke. Bolo to dávno predtým, ako vznikala moja kniha. No už vtedy som si uvedomila, že by to bol zaujímavý názov pre knihu. Keď som začala písať tento príbeh, uvedomila som si, že tento príbeh a názov k sebe patria. Názov je plný kontrastov a metaforicky naznačuje, čo sa stane, keď je niekto iný, keď je čiernou ovcou medzi bielymi.

Premýšľali ste i nad pokračovaním tohto príbehu? Hoci kniha neskončila otvorene, je tu predsa len istý priestor na ďalšie rozvitie dejovej línie…

Pri tejto knihe som nad tým neuvažovala. Mám pocit, že príbeh sa uzavrel, že nič viac nepotrebuje. Je však medzi mojimi knihami jeden príbeh, ktorý si nielen podľa môjho názoru, ale aj podľa názoru mojich čitateľov pýta pokračovanie. Ale viac zatiaľ nebudem prezrádzať…

Iste dostávate pravidelnú spätnú odozvu od čitateľov. Spomínate si na najväčšie uznanie, aké ste si vyslúžili?

Tých, ktoré ma potešili, bolo viac. Hlavne to boli recenzie od čitateľov, z ktorých som cítila, že moju knihu vnímajú presne tak, ako som dúfala, že ju budú vnímať, tie ktoré mi hovorili z duše. Nieže by iné boli menej hodnotné, to vôbec nie. Len tieto ma zahriali pri srdci.

predna-Anjel-v-pekleKeď už sme pri tých čitateľských reakciách, môžme plynulo premostiť na recenzie. Vedeli by ste definovať dobrú/pre čitateľa prínosnú recenziu? Aká by mala byť, čo všetko by mala rozoberať?

Recenzia je vždy subjektívny pohľad, tomu sa jednoducho nevyhneme. Nenadarmo sa hovorí koľko ľudí, toľko chutí. Bezpochyby je určite pre potencionálneho čitateľa prínosná, pretože obsiahne v sebe to, čo nedokáže názov, obálka, anotácia či meno spisovateľa a ponúka ďalší rozmer, podľa ktorého si čitateľ môže vybrať. Ja sama som vášnivá čitateľka a keď si hľadám dobrú knihu, jedným z faktorov sú aj recenzie. Recenzent by sa mal snažiť nepovedať príliš veľa a byť čo najviac objektívny v tomto subjektívnom pohľade.

Akých chýb sa podľa vás recenzenti dopúšťajú? Dôsledkom čoho klesajú v očiach čitateľskej verejnosti?

Skúsení recenzenti zvyčajne vedia, ako si zachovať čo najvyššiu mieru objektívnosti a posudzujú knihu z viacerých uhlov. Preto by mal práve čitateľ rozlišovať medzi naozaj „profesionálnou recenziou“ (a tým nemyslím kritikov s literárnym vzdelaním, ale všetkých, ktorí dokážu knihu zhodnotiť čo najviac objektívne a z viacerých pohľadov) a medzi príspevkami čitateľov, ktoré sú výsostne subjektívne. Ja okrem recenzií vždy hľadám ľudí s podobným „čitateľským vkusom“ a ich odporúčania sú pre mňa dôležité.

Čo si predstavujete pod slovom kritika, prípadne konštruktívna kritika?

Pre mňa sú to dve slová, ktoré by mali neodmysliteľne patriť k sebe. Tak ako v písaní, tak i v živote, málokto robí chyby úmyselne a málokto nemá záujem ich napraviť, zlepšovať sa… Kritika je dôležitá, no mala by byť konštruktívna, vždy podaná slušne a s dobrým úmyslom, vtedy vedie k pozitívnej náprave a môže spisovateľovi pomôcť v budúcnosti.

Myslíte si, že názor od čitateľa, i keď len neodborný, môže autorovi v tvorbe pomôcť? Ak áno, akým spôsobom?

Pre mňa je to najdôležitejšia spätná väzba. Nepíšem pre odbornú kritiku, ale pre čitateľa. Mnohokrát boli pre mňa názory čitateľov veľmi inšpirujúce. Preto rada chodím na besedy, stretávam sa s čitateľmi, čítam ich názory. Nikdy nezabúdam, že ak moje knihy nemali čitateľov, nemalo by význam ich písať.

Akú literatúru by sme našli vo vašej knižnici? Prevláda iný žáner ako ten, ktorý tvoríte?

Mám bohatú knižnicu a som vášnivý čitateľ. V mojej knižnici by ste našli rôzne žánre od klasiky, cez ženské romány, historické aj detektívky. Určite by ste tam našli skoro kompletnú tvorbu niektorých obľúbených spisovateľov. Keď sa mi zapáči tvorba niektorého zo spisovateľov, tak potom chcem mať všetky jeho knihy, ku ktorým sa dostanem.

Vedeli by ste nám odporučiť pár knižných tipov, ktoré určite stoja za prečítanie?

Asi to súvisí s predchádzajúcou otázkou, ale mám doma takmer kompletnú zbierku diela Hany Zelinovej, Sidneyho Sheldona, Johna Steinbecka, Isabely Allende, Nicolasa Sparksa… Je to asi naozaj veľmi rôznorodá literatúra, ale toto sú pre mňa naozaj srdcové záležitosti. Samozrejme, postupne k nim pribúdajú ďalší.

Aké prvky v literatúre najviac oceňujete? Jednoducho povedané – aké kritériá musí príbeh spĺňať, aby ste ho vnímali ako dokonalý?

Pre mňa sú najdôležitejšie emócie. Nepotrebujem si pamätať detaily a vlastne ani príbeh, potrebujem, aby kniha zamávala mojím vnútrom, aby som si na jej konci povedala: „Wau!“ a bolo mi ľúto, že sa príbeh už skončil.

Ste typ čitateľa, ktorý dokáže odložiť aj nedočítanú knihu, alebo dávate šancu každému príbehu?

Stáva sa mi to veľmi málo, naozaj dávam šancu skoro každému príbehu. Ak ma príliš nezaujme, tak ním len preletím. Bolo veľmi málo kníh, ktoré som nedočítala, a to ešte neznamenalo, že boli zlé, len jednoducho neboli pre mňa. Myslím si, že knihy nie sú dobré a zlé, len si ich nezobrala do ruky správna cieľová skupina.

Ktoré prvky vás od čítania odradia, prípadne znechutia?

To je pre mňa ťažká otázka, lebo nemám na ňu jednoznačnú odpoveď. Asi keď príbeh ide príliš po povrchu, mám rada, keď sa snaží spisovateľ vkĺznuť hlbšie – do príbehu, do charakteru postáv, do konkrétnej situácie…

Ako vnímate slovenskú literárnu scénu? Máme rôznorodý a pestrý knižný trh? Pociťujete u nás deficit/prebytok kníh istého žánru?

Mám pocit, že v dnešnej dobe si má čitateľ z čoho vybrať, vo veľkých kníhkupectvách sa mu môže až hlava zatočiť . Skôr ma mrzí, že vymizli malé kníhkupectvá, kde sa môže čitateľ poradiť, kde mu odporučia niečo práve pre neho, pretože ho poznajú. Ja našťastie také jedno poznám a jeho návšteva je pre mňa vždy príjemná.

Máte nejaký sen, ktorý ste si ako autorka ešte nesplnili? Môže to byť rozobratie ďalšej témy, na ktorú treba nemalú dávku odvahy, prerazenie na zahraničnom trhu, atď…

Mám stále mnoho snov. Určite by ma potešilo preloženie mojej knihy do iného jazyka, prerazenie na zahraničných trhoch, sfilmovanie niektorého z mojich príbehov… Som optimistka a myslím si, že žiaden sen nie je príliš veľký.

Nájde sa medzi slovenskými autormi niekto, koho vnímate ako velikána? Prípadne pociťujete rešpekt a uznanie pred jeho tvorbou?

Pre mňa je top autorkou už zosnulá pani Hana Zelinová, jej jazyk je naozaj jedinečný a skladba vety je symfónia slov.

Ak by ste sa mohli osobne stretnúť s jedným autorom, kto by to bol? Súčasný autor alebo “literárny pojem”, o ktorom sa dnes učí na školách?

Z velikánov by to bola určite Hana Zelinová. Ale rada sa stretávam so všetkými svojimi „kolegyňami a kolegami“, je pre mňa zaujímavé počuť, ako tvoria, a zistiť, že sme každý iný, a pritom všetci tak trochu rovnakí.

Aké otázky by ste jej položili? Bol by to pre vás inšpirujúci rozhovor?

Ja som veľmi spontánny človek a v živote zvyčajne improvizujem. Nemám problém klásť ľuďom často až príliš osobné otázky, no zastávam názor, že jediné čo sa mi môže stať, je, že mi neodpovedia. Väčšina ľudí sa však rada podelí so svojim názormi, skúsenosťami, príbehmi. Nepochybujem, že by to bol inšpirujúci rozhovor.

Čo by ste na záver odkázali našim i vašim čitateľom?

Len by som sa chcela veľmi srdečne a úprimne poďakovať za ich neutíchajúcu a dlhoročnú priazeň. Veľmi si ju vážim.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Marta Fartelová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip