Márnivá sezóna

Karin Krausová

Je vek naozaj len číslo?


Prvé vrásky, ktoré sa nedajú ničím zakryť, klesajúci záujem zo strany mužského pokolenia, zrkadlový odraz, ktorý už nie je tým, čím bol kedysi… Aj takto by sa dalo charakterizovať starnutie. Je lepšie ho v tichosti prijať a akceptovať alebo voči nemu tasiť zbrane? A nie je to prisilný súper?

márnivá sezónaVeru je. No Hilda to zistila vtedy, keď už bolo príliš neskoro. Doľahla na ňu clivota vychádzajúca zo stereotypu, ktorý zavalil jej život. Manžela Viktora by mohla premenovať na spolubývajúceho, práca v jej firme neprináša žiadne úspechy a čo je najhoršie – päťdesiatka sa nezadržateľne blíži! Čo podniknúť, aby jej cestu k sebe aspoň trochu zahatala?

Hildine kamarátky majú účinný recept – všetko vraj napraví mladý milenec! Keď do Hildinej firmy nastupuje mladučký fešák Maxim, vie, že prišla jej šanca. Hilda prežíva druhú pubertu, no snaží sa zachovať si gráciu vyspelej dámy. Návšteva plastického chirurga je samozrejmosťou, rovnako ako aj odhodlanie vyrovnať sa mladému mäsku po svojom boku.

„Plastický chirurg a jeho zlaté ruky sú jedna vec, vypracovaná postava a opálené telo druhá, mladícky duch tretia, ale môj rodný list štvrtá, asi najviac limitujúca. Drží ma v hrsti. Premilovať celú noc už nie je v mojom veku také bezproblémové ako kedysi. Aj keď vás sex baví, aj keď ste blázon do všetkého, čo sa robí v posteli s dobrým chlapom, nemáte už takú výdrž.”

Márnivá sezóna v sebe nesie príbeh, ktorý vás poriadne pobaví. Aj banálne situácie ako návšteva solária či stretnutie so svokrou tu vyznievajú neuveriteľne komicky. Keď si však spojíme dokopy isté súvislosti, zistíme, že tu ide o smiech cez slzy. Hlavná hrdinka okolo seba rozpúta tragikomický vír udalostí, ktorý nie a nie utíchnuť. A z ktorého už nie je také jednoduché vymotať sa.

„Celý zákrok trval tridsať minút. Pár vpichov, potom chvíľu počkať, kým zaberie anestézia, a ďalšie vpichy injekčnou striekačkou, ktoré som absolútne necítila, iba som vnímala slabé bodnutie. Výmena striekačiek, ihiel a kyselina hyalurónová sa ocitla v mojich mimických vráskach okolo úst, skôr ako som stačila napočítať do desať.”

Karin Krausová si vo svojej autorskej prvotine vzala na paškál dámy, ktoré nie sú ochotné pripustiť si, že starnutie je prirodzený proces, ktorý si nežiada nič iné len našu pokoru. Vo vlastnom záujme tu teda nehľadajte návody, ako sa mu vyhnúť či ho prekročiť. Ak nechcete dopadnúť rovnako ako Hilda, je potrebné priznať si, že dvadsať sviečok na torte nám celý život nevydržia.

Ako som tak so záujmom sledovala Hildine peripetie, bola som zvedavá, kam táto tragikomédia vyústi. Konce väčšiny oddychových románov viem predpokladať, no tu som strieľala naslepo. Prišlo veľké prekvapenie, ktoré ma len utvrdilo v tom, že som sa začítala do príbehu, ktorý nebol narýchlo zbúchaný, no autorka si ho premyslela od začiatku až do konca.

Pri čítaní Márnivej sezóny sa pobavíte, zrelaxujete a poviete si, že aj o tomto je život. Prehryziete sa ním neuveriteľne rýchlo, a to nielen kvôli jeho kratšiemu rozsahu. Živé a nápadité dialógy, rýchly dejový spád, hlavné i vedľajšie postavy, ktorým nik doposiaľ nedal návod na šťastný a prosperujúci život, si vás opantajú natoľko, že ich nebudete chcieť opustiť skôr, než oni opustia vás.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– humor, množstvo komických situácií

– bláznivá postava

– nečakaný koniec

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorí sa radi smejú

– ak hľadáte oddychovku, no klasiské romantické peripetie sa vám už zunovali

– ak si chcete prečítať chic literatúru na slovenský spôsob

Pre koho niePre koho nie

– ak túžite po romantickom príbehu

– ak robíte všetko preto, aby ste nezostarli (môžete totiž v príbehu nájsť samých seba)

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 27min

Počet strán: 240

 

Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Ako vníma milenka manželku a manželka milenku? Čo za pocity navštevujú dušu tínedžerky, ktorá síce žije v blahobyte, no chýba jej záujem zo strany rodičov? Čítaj viac
Za lásku by sme dali všetky peniaze sveta. Čítaj viac
Keď myšlienky na smrť zastaví vražda. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip