Manželovo tajomstvo

Liane Moriartyová 

Občas je lepšie nevedieť.


Čo je podľa vás základom perspektívneho a dlhodobo fungujúceho vzťahu? Ešte pred pár dňami by som na túto otázku odpovedala bez premýšľania – dôvera. Veriť niekomu, to znamená, že sme si ním na sto percent istí a v prípade nebezpečia mu zveríme svoj život. No potom som si prečítala Manželovo tajomstvo a pochopila som, že aj dôvera má svoje opodstatnené hranice.

manželovo tajomstvoCecilia Fitzpatricková je matka troch detí, milujúca manželka, ktorá vedie úplne bezproblémový život. Jedného dňa na povale svojho domu objaví list, z ktorého obálky sa dozvedá, že ho napísal jej manžel John-Paul. Zanechal tak svojej rodine tajuplný odkaz – list sa má otvoriť len v prípade jeho smrti. Čo sa v liste skrýva? Ide len o životné posolstvo, ktoré chce John-Paul svojej rodine prenechať, alebo sa v ňom spomína aj niečo viac? Ceciliu nahlodáva červík pokušenia. Má list otvoriť, alebo ho nechať zapečatený? A prečo je jej manžel v poslednom čase taký čudný? Prečo ho jeho dcéra našla plakať v kúpeľni a kvôli čomu John-Paul na ich najstaršie dieťa Isabel hľadí tak zvláštne? Cecilia sa po čase odhodlá obálku porušiť a to, čo v nej nájde, jej úplne zmení pohľad na manžela a ich spoločný život. Čo sa stane, ak jeho tajomstvo prezradí? Ublížila by nielen jemu, ale aj celej svojej rodine?

„Cecilia si povzdechla. Tak. Čeká jí spousta práce. Vstala a vytáhla z Estheřiny knihy dopis Johna-Paula. Nejdřív tu zpropadenou věc uklidí. Tvrdil jí, že to napsal krátce poté, co se narodila Isabel, a že si už přesně nevzpomíná, co tam stojí. Na tom by nebolo nic zvláštního. Isabel je dvanáct a John-Paul se často vyjadřuje hodně mlhavě. Neustále spoléhá na to, že jeho pamätí bude Cecilia. Až na to, že by si byla docela jistá, že jí lhál.”

V knihe sa vyvíjajú tri dejové línie. Okrem Cecilinho príbehu sa nám pred očami paralelne odvíja aj príbeh Tess. Na začiatku knihy je jej manžel oznámi, že sa zamiloval do Felicity – ženy, ktorá je Tessinou sesternicou a zároveň i najbližšou kamarátkou. Popritom sa tiež stretávame s Rachel, ktorá si vďaka doposiaľ nevyriešnej vražde svojej dcéry odžila mnoho útrap. Sú tieto životné osudy nejako prepletené?

„Uvědomila si, že jí po celý den hřál pocit očekávaní, jako kdyby nález té kazety měl spustit sérií udalostí, které povedou k něčemu úžasnému, skoro jako by věřila, že jí tá nahrávka může Janie vrátit. Detinská část její mysli se nikdy nesmířila s tím, že její dceru mohli zavraždit.”

Priznám sa, že od Manželovho tajomstva som veľa neočakávala. Krásna blyšťavá obálka, príbeh, ktorému sa dostalo nemalej reklamy a pozitívne recenzie od čitateľov ma prinútili zbystriť moju pozornosť. Začala som teda čítať s mierne zdvihnutým obočím a veľkými predsudkami. Príbeh si ma však začal omotávať okolo prsta a ja som tak zistila, že sa za ligotavým obalom skrýva omnoho viac ako len ľahká dráma s nádychom romantiky.

Liane Moriartyová tu vsadila na obyčajnú ľudskú zvedavosť a prezieravo sa spoliehala na to, že sa čitateľ bude chcieť prehrýzť ku koncu čo najskôr. Spočiatku máme možnosť iba naslepo hádať, čo môže John-Paul pred svetom skrývať, a po vyjdení pravdy na povrch zasa pozorujeme, ako táto informácia dokáže zamiešať karty. Musím podotknúť, že v momente, keď som sa oboznámila s obsahom listu, prešla mnou vlna nedôvery voči autorke. Tajomstvo, na ktoré som tak čakala, bolo zrazu prezradené a pred sebou som stále mala nemalý počet strán. Obávala som sa tak, že by kniha mohla stratiť svoj mierne napínavý nádych. O malú chvíľu sa však naskytli nové okolnosti, ktoré „hru” opäť oživili a napätie sa objavilo znovu. Až do posledných strán som si netrúfala odhadnúť, ako sa tento príbeh skončí.

Manželovo tajomstvo je knihou o medziľudských vzťahoch, o tom, ako sa človek dokáže vyrovnávať so stratou, o odpúšťaní, zabudnutí na minulosť a opätovnom budovaní dôvery. Poukazuje na vrtkavosť štastia a nestálosť života. Napriek tomu sa príbeh číta rýchlo a ľahko, dokáže vo vás vzbudiť zvedavosť a vie vám ponúknuť niekoľko zaujímavých myšlienok. Pomenovala by som ho ako zmes oddychového čítania a ľahšej kriminálky s náznakom psychologickej drámy. Dokáže osloviť mužov i ženy, tých, ktorí hľadajú v knihe oddych, no zároveň im nestačí len jednoduchá bezfarebná zápletka.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– tajomno je prítomné hneď od začiatku

– niekoľko rozličných osudov, ktoré sa postupne prepletajú

– príbeh je celkom zručne vyrozprávaný

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto hľadá mierne napínavú knihu, ktorá sa dá zároveň zaradiť aj medzi oddychovky

– pre ženy, ktoré už majú dosť romantiky a chcú presedlať na iný žáner

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte v obľube príbehy, v ktorých sa vyskytuje väčší počet postáv

– ak očakávate tradičnú romantickú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: The Husband’s Secret 

Recenzent knihu čítal: 4hod 06min

Počet strán: 384

 

Občas v živote stretneme ľudí, ktorí nás tlačia k zemi. Čítaj viac
Keď sa láska premení na nočnú moru. Čítaj viac
Tradície by sa mali zachovávať len vtedy, ak nám bytostne neubližujú. Čítaj viac
Vpustiť si do života novú osobu je viac ako riskantné. Za tvárou maskovanou úsmevom sa môže skrývať niekto, koho cieľom je prevŕtať vaše oporné múry natoľko, až sa raz úplne zosypú... Čítaj viac
Väčší dom, nové auto, vysnívaný partner či zlepšenie vzťahov na pracovisku? Po čom túžite vy? Nech je vaše akékoľvek, materiálne či nehmotné, vedzte, že ho môžete dosiahnuť... Čítaj viac
Štátny režim dostal podobu smrtiacej katastrofy. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip