Lucia Božiková

„Nikdy sa nevzdávajte a choďte si za svojím snom!“


FOTO 1 (1)Lucka, zatiaľ máte na konte dva knižné tituly – Žila som v zlatej klietke a Hlavolam lásky. Aké sú Vaše knihy? Koho zasiahnu najviac?

Moje knihy sú určené pre ženské publikum. Ich spoločným menovateľom je hľadanie svojho vnútorného ja, svojej identity, hodnoty a slobody vo vzťahu k okoliu i k sebe samej. Je v nich láska, pestrá paleta emócií, trápenie i každodenné problémy, s ktorými bojuje nejedna z nás.

Spomínate si na moment, kedy Vám po prvýkrát zišla na um myšlienka, že by ste začali písať?

Myšlienku napísať knihu som v sebe nosila dlhé roky. Mala som ju uloženú kdesi hlboko v mysli, ale ten pomyselný moment prišiel až minulú zimu, kedy som si povedala: „Idem na to.“ Prišiel pretlak inšpirácií, a tak som ich dala na papier.

Aký to bol pocit, keď ste v rukách držali svoju prvú knihu?

Myšlienky zhmotnené v knižnom vydaní. Bol to príjemný pocit. I keď, priznám sa, oveľa viac ma napĺňa celý proces prípravy knihy od A až po Z. To krásne obdobie, keď žijem knihou a samotným príbehom. Hotové dielo je už iba čerešničkou na torte.

Aké máte skúsenosti s recenziami? Vie recenzent nezaujato zhodnotiť Vaše diela?

Je rozdiel napísať recenziu v pravom slova zmysle, ktorá musí spĺňať isté kritériá a dokáže ju napísať len fundovaný odborník. Osobne som sa stretla s blogermi, ktorí uverejňovali blogy na svojich stránkach a beriem to ako ich názor na moju knihu. Akceptujem akýkoľvek názor, ktorý ma dokáže posunúť vpred. Je jedno, či je pozitívny, alebo negatívny.

Akými prvkami by mala kniha disponovať, aby mohla byť označená ako kvalitná?

Toto je osobná otázka a nedá sa paušalizovať. To, čo je pre niekoho brak, môže byť pre iného kvalitné dielo. Aj keď sa tu natíska otázka: „Existuje vôbec nejaký brak?“ Všetko závisí od vkusu čitateľa. Osobne knihy nerozdeľujem na kvalitné alebo menej kvalitné. Buď ma kniha zaujme a mám z nej dobrý pocit, alebo ma nezaujme a nečítam ju vôbec. Vždy ma poteší kniha, ktorá má v sebe určité posolstvo a musím nad ňou rozmýšľať.

Aké knihy čítate Vy? Načriete do mnohých žánrov, alebo máte skôr jeden obľúbený, v ktorom máte dokonalý prehľad?

Čítam to, čo ma zaujme, čo zachytím, niektoré diela mi odporúčajú aj známi. Medzi mojich obľúbených autorov patrí Robin Sharma a Paulo Coelho, nedržím sa ich však striktne. So záujmom si prečítam slovenské autorky i autorov, ale aj knihy básní či rozprávkové knihy, ktoré čítam svojej dcére.

Myslíte si, že na Slovensku vieme pokryť všetky žánre? Alebo sú slovenskí autori skôr jednostranne zameraní?

Mám pocit, že najväčší rozmach zažíva literatúra orientovaná na ženské publikum. Ešte stále mi chýba dobrá slovenská detektívka, viac historických románov, fantasy, ale aj viac zbierok básní. Vďaka za slovenských autorov, ktorých čítajú nielen ženy, ale aj muži. Podľa môjho názoru absentuje práve literatúra určená pre silnejšie pohlavie.

Nachádzate v knihách časté chyby alebo gramatické nezrovnalosti? Vedia Vás tieto nedostatky od čítania odradiť?

Stane sa to. Ak chýb nie je veľa, neodrádza ma to. Poznám však ľudí, ktorých to vyložene irituje. Sme ľudia, robíme chyby, toto je však otázka na vydavateľov a ich jazykovú korektúru.

Máte už nové nápady potrebné ku vzniku ďalšej knižky?

Nosím v hlave niekoľko nápadov, ale viac neprezradím.

Ako prebieha Vaša práca na novej knihe? Viete písať vždy, keď máte čas, alebo sa na písanie musíte vnútorne naladiť?

Závisí to od viacerých faktorov, citového rozpoloženia i ročného obdobia. Knihu nedokážem písať denne a na povel. Mám rada svoju pohodu, rituály a najlepšie sa mi píše v zimnom období.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí práve zvažujú, že by dali svoje myšlienky na papier? Existuje nejaké všestranné odporúčanie pre začínajúcich spisovateľov?

Nikdy sa nevzdávajte a choďte si za svojím snom. Ak ste si vedomí toho, že písať viete, píšte a nebojte sa rozposlať rukopis hoci aj dvadsiatim vydavateľom. Neúspech neexistuje. Držím Vám päste a nech Vám to dobre píše!

Aký odkaz by ste zanechali našim i Vašim čitateľom?

Ďakujem všetkým čitateľom, ktorí siahli po mojich knihách a vydržali ich čítať až do konca. Veľmi si to vážim. Ďakujem, že ste a ešte stále podliehate čaru pravej nefalšovanej knihy.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Lucia Božiková (Autorstvo: Mari Tkáčiková Photos)

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip