Linda Chopin

„Každý autor má úspech tam, kde mu čitateľ rozumie.“


Linda ChopinLinda, viete si spomenúť na moment, kedy vám po prvýkrát napadla myšlienka, že by ste začali písať? Kedy to približne bolo, čo tejto chvíli predchádzalo?

Pamätám si ten moment úplne presne. Rok 2012, mesiac november, sobota dopoludnie. Vstala som, sadla za notebook a napísala prvé riadky. Bol to krok do neznáma. Nikdy predtým som nič nepísala, nikde nepublikovala, nemám novinárske vzdelanie, ale mala som v sebe zvláštny tlak, ktorý keby niekto chcel odmerať, tak tlakomer vybuchne. Písať som začala, aby sa moje myšlienky stali viditeľnými. Práca, rodina, každodenná rutina ma ubíjali, a preto som vypustila ten tlak von, na papier. Tak vznikli prvé riadky románu Zatmenie mysle.

Boli začiatky ťažké? Šlo Vám písanie podľa Vašich predstáv?

Nie, neboli ťažké. Písanie bolo plynulé ako rieka, ktorá tečie. Intenzívne som sa vžívala do textu a identifikovala sa s postavami, s ich vnútorným svetom, spoluprežívala ich emócie, vzťahy, konflikty. Neraz po zatvorení notebooku sa ma zmocňovali pochybnosti o svojej vlastnej situovanosti, pretože to bola taká príjemne vzrušujúca neistota sprevádzajúca balansovanie medzi realitou textu a realitou mimo neho. Hranice medzi nimi som prekračovala bez problémov, dokonca ma rozradostňovalo ich striedanie. Tešila ma možnosť kedykoľvek si takéto balansovanie vyskúšať, stačilo si sadnúť k rozpísanému textu alebo sa len v duchu vrátiť k napísanému.

Čo by ste poradili človeku, ktorý práve teraz zvažuje, že napíše svoj vlastný román?

Radím, aby nič nezvažoval. Možno môj prístup nie je správny, ale akékoľvek zvažovanie podľa mňa autorov brzdí. Ten, kto chce písať, nech si sadne na zadok a nech píše vety tak, ako sa mu v hlave začnú formulovať, a nech urobí presah vlastného vnútorného sveta k svetom ostatných. Neexistuje návod na napísanie knihy, neexistuje návod, ako môžete dosiahnuť, aby ste knihu držali reálne v ruke, pretože každá je iná a každý autor musí kráčať vlastnou cestou. Potrebné je nadýchnuť sa a nevzdať sa po prvých pádoch.

Vaše knihy sú zväčša označované ako šokujúce, intímne a kontroverzné, no napriek tomu majú u čitateľov úspech. Myslíte si, že sú dnes ľudia akísi otvorenejší voči novým a prekvapivým prvkom?

Odpoviem jednoducho. Každý autor má úspech tam, kde mu čitateľ rozumie. Aj na základe reakcií čitateľov si dovolím tvrdiť, že moje knihy sa stávajú povinným čítaním pre každého, pre koho knihy neznamenajú len „pekné čítanie“ a útek od každodenných povinností, ale aj živý a životaschopný žáner schopný reflektovať svet, v ktorom žijeme. Základné ľudské pudy a sex sa objavovali v literatúre aj v minulosti, len omnoho sofistikovanejšie. Pamätám sa, ako som čítala počas prázdnin u starých rodičov knihu od Mináča, vydanú tuším v roku 1981. Z nej mi utkvela v pamäti veta, keď sa farár opýtal ženícha – „Či miluješ túto poctivú osobu?“ Ženích odpovedal: „Pán farár, ešte som ju nemiloval, ale budem.“
Sex a intimita sú tu dnes a budú tu aj v budúcnosti, len v prezentácii erotiky je zásadný rozdiel. Je to zmenou doby. Všetko sa mení, ľudia sú otvorenejší, viac sa prezentujú veci, ktoré boli tabuizované, ale čo sa týka sexu, vždy budú skupiny dve – jedna, ktorá bude zásadne proti, a tá druhá, ktorá s tým problém mať nebude.

V recenziách, ktoré ľuďom prinášame, vždy určíme, komu sa knižka pravdepodobne zapáči. Viete charakterizovať cieľovku svojich kníh?

Nie, neviem. Skutočne neviem. Knihy, ktoré som napísala, vznikli spontánne. Sú zrkadlom, v ktorom je vidieť odraz mojej duše. Mám 35 rokov, ale to neznamená, že moje knihy sú určené len ženám v mojom veku. Medzi čitateľov patria šestnásťroční chalani a rovnako aj šesťdesiatpäťroční páni. Patria medzi nich mladé slečny a dámy, ktoré sú babičkami. Toto považujem za svoj najväčší úspech.

Aká je to podľa Vás „kvalitná” recenzia? Čo by mala takáto recenzia obsahovať?

Hm. Najskôr som odpovedať nechcela, pretože je možné, že si vytvorím ďalšiu skupinku nepriateľov, ale ďakujem za túto otázku. Vďaka modernej technológii má dnes možnosť písať recenzie ktokoľvek. Stačí si sadnúť za notebook, vytvoriť si blog a zo dňa na deň sa nám rodí viac recenzentov. Sme malá krajina, kde je v každej oblasti málo odborníkov. Aj v tejto. Pri niektorých mám dokonca pocit, že ide o akési „nie úprimné“ potľapkávanie po pleci, aby autorom a čitateľom povedali, že aká je každá kniha dobrá a ako sa na ňu všetci tešia a že zaručene bude úspešná. Ale úprimne. Je možné, aby podľa niekoho každá kniha, ktorú prečíta, bola rovnako skvelá a vháňala slzičky do očí? Podľa mňa by autorom omnoho viac pomohla konštruktívna kritika s dobrým úmyslom, pretože recenzie, ktoré sú v konečnom dôsledku vždy o tom istom, latku nedvíhajú, ale robia z nás invalidných autorov.

Máte nejaké motto, ktorým sa v živote riadite, ktoré Vám dodáva energiu posúvať sa vpred?

Je ich viac, ale také trochu možno alibistické, moje najobľúbenejšie je od Marylin Monroe – „Nedokonalosť je krása, šialenstvo je génius a je lepšie byť úplne trápna, než totálne nudná.“
 
Predpokladám, že svoj voľný čas trávite i čítaním knižiek. Po akých dielach siahnete? Máte obľúbený žáner, prípadne obľúbeného autora či autorku, ktorý je zároveň i Vaším vzorom?

Čítam všetko. Nielen romány, ale aj odbornú literatúru – sociológiu, psychológiu, pedagogiku. Denníky, mesačníky a dokonca aj zloženie potravín. Všetko, kde sú písmená. Vždy mám pri sebe niečo na čítanie a ceruzku alebo pero, ktorými si podčiarkujem myšlienky autorov.
Vďaka knihám som v inom svete, ktorý ma núti na jednej strane si otvoriť srdce a na druhej strane pochopiť príbeh. Keď ste už niekedy počas života privoňali ku knihe, ktorú vezmete do rúk, viete, že vôňa kníh je drogou, ktorej sa nevyrovná žiadna iná. Odborníci tvrdia, že je to len vôňa atramentu, ktorý sa používa pri tlačení knihy, ale mne knihy voňajú odmalička a žiadna nie rovnako. Písmená im dávajú hmatateľné čaro a aj preto sa stali mojím životom. Každú knihu, ktorú prečítam sa snažím pochopiť a hľadám v nej autora.
Obľúbení autori: Tolstoj, Exupéry, Simmel, mnohí slovenskí autori a najobľúbenejšia kniha: Malý princ. Tú by si mali prečítať všetci, ktorí čítať vedia a mali by tak robiť každé desaťročie svojho života.

25. 5. 2015 Vám vyjde nová kniha. Jeden nápad, námet či motív ste už spísali, viacerým postavám ste vdýchli život. Máte už nové nápady potrebné ku vzniku novej knihy?

Denne sa stretávam s množstvom situácií, ktoré sú veľmi inšpiratívne, ale ešte stále nie natoľko, aby boli zápalkou, ktorá škrtne o klávesnicu a tá začne horieť, aby som priniesla čitateľom ďalší dobrý príbeh. Nedokážem písať štýlom, že jedna kniha je vo vydavateľstve a dopisujem ďalšiu, ale všetkým čitateľom sľubujem, že bude a náramne sa na to obdobie, keď ju začnem písať, teším.

ZATMENIE

 

Akú otázku v súvislosti s Vašou kariérou autorky dostávate najčastejšie?

Každé jedno hodnotenie, každá jedna reakcia od kohokoľvek končí otázkou – „Sú knihy prepisom tvojho života? Prežila si tie príbehy?“

Čo by ste odkázali našim i Vašim čitateľom?

Že ich zbožňujem a že ďakujem, pretože bez nich by nikdy žiadna kniha nebola. Vážim si každú jednu reakciu na moju tvorbu. Je jedno, či ide o pozitívnu, alebo negatívnu. Názory čitateľov sú pre mňa smerodajné, nútia ma premýšľať nielen nad tvorbou, ale držia ma pri zemi, keď už začínam nezdravo ulietavať.

 

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu a obrázok poskytla: Linda Chopin

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip