Len čas ukáže

Jeffrey Archer

V živote si nemôžete byť ničím istí. Ani tým, kto ste…


Vyrastať v domnienke, že to v živote nemôžete dotiahnuť ďalej než na pozíciu podradného robotníka, vie s ľudskou psychikou narobiť nemalé deštruktívne procesy. No čo ak príde šanca, ktorá sa neodmieta? Dokáže zapôsobiť  ako katalyzátor?

Len čas ukáže_TITULKAPríbeh vás už na prvých stranách privíta rozvetvenými rodokmeňmi dvoch rodín, ktoré sú predzvesťou toho, že na dej nebudeme nazerať len spoza pleca jednej jedinej postavy. Harry Clifton sa narodil v rodine, ktorej nálepka „spodnejšia vrstva” sedí ako uliata. Nik od neho neočakával, že poriadne dokončí školu a nájde si vo svete svoje uplatnenie. Odmalička žil v domnienke, že jeho otec zomrel vo vojne, keď však získa na základe svojho nevídaného speváckeho talentu štipendium na internátnej škole, vynárajú sa pred ním nové zaujímavé skutočnosti. Aký je jeho pôvod? Je možné, že by mu matka po celý život niečo tajila?

Jeffrey Archer je zárukou výborne vyrozprávaného príbehu. Tam, kde iní autori pchajú množstvo situácií, aby dej nepôsobil fádne, si on môže dovoliť aj pasáže, do ktorých nevloží „nič” len svoj rozprávačský talent. Dej príbehu sa odohráva takmer pred storočím, zachytáva pomerne širšie časové obdobie, postavy sú ovplyvnené dobou, v ktorej žijú, z čoho autor vyťažil skutočne maximum. Tak ako aj v jeho románe Kain a Ábel, aj tu karty zamieša vojna či chuť vypracovať sa z nízkeho spoločenského piedestálu na vyššiu pozíciu.

„Prihováram sa k vám z premierského sídla na ulici Downing Street číslo desať. Dnes ráno britský veľvyslanec v Berlíne nemeckej vláde odovzdal finálnu správu, v ktorej sme oznámili, že ak nám do jedenástej hodiny nepotvrdia ústup vojsk z Poľska, vstúpime s Nemeckom do vojnového stavu. Je mojou povinnosťou oznámiť vám, že sme odpoveď nedostali, z čoho vyplýva, že naša krajina je vo vojne s Nemeckom.”

V postavách môže mať čitateľ spočiatku mierny zmätok, no ak sa textom prehrýza sústredene, všetky rozpaky sa pomaly rozplývajú. Navyše je tu veľmi nápomocný aj už spomínaný rodokmeň, v ktorom sú načrtnuté všetky vzťahové väzby. Kapitoly nám ponúkajú viacero pohľadov na jednu a tú istú udalosť, vďaka čomu sa čitateľ postupne dozvedá viac detailných informácií o Harryho pôvode.

Zatiaľ čo je začiatok knihy sústredený na Harryho, postupne sa k slovu dostávajú aj jeho matka Maisie či spolužiak z internátnej školy Giles Barrington. Mení sa taktiež i pozícia rozprávača. Každá časť knihy, ktorá sa sústreďuje na novú postavu, je otvorená kapitolou napísanou v prvej osobe, neskôr nás písmenkami opäť sprevádza nezávislý rozprávač.

„Arthur chodieval večer z práce rovno domov, aby so synčekom strávil aspoň chvíľu, kým ho uložím na noc. Keď sa v ten piatok večer neukázal, nazdávala som sa, že zašiel s bratom do krčmy. Stan sa dotackal domov krátko po polnoci a spitý do nemoty mi zamával pred nosom poriadnym balíkom peňazí. Ale po Arthurovi nebolo ani chýru, ani slychu.”

Ukončenie príbehu ma veľmi prekvapilo a bola som trochu sklamaná, že mi už kniha neponúka viac strán. Len čas ukáže je totiž prvou knihou zo série Kronika rodu Cliftonovcov. Otvorený a napínavý koniec je tak prísľubom ďalšieho knižného zväzku, v ktorom snáď nájdeme odpovede na množstvo dotieravých otázok, ktorým sa čitatelia ponorení do príbehu nevyhnú.

Len čas ukáže patrí do rúk tým čitateľom, ktorí vedia oceniť krásu rozprávačského talentu, chcú sa presunúť o niekoľko desaťročí neskôr a pozrieť sa do doby, ktorú dnes môžeme okúsiť len na stránkach zažltnutých kníh popísaných historickými faktami. Hľadáte príbeh, aký vám dnes len tak hocikto neponúkne? Nechcete jedno knižné dielo prečítať za krátky večer? Potom je prvá časť série Kroniky rodu Cliftonovcov napísaná práve pre vás.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– skvelý rozprávačský talent

– väčší počet postáv

– striedajúci sa rozprávač

– aj napriek dlhším pasážam kniha nestráca na pútavosti

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov unikátnych príbehov, ktoré majú svojskú a nezabudnuteľnú atmosféru

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte oddychovku, ktorú zhltnete za jeden krátky večer

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Renáta Rudišinová

Pôvodný názov: Only Time Will Tell

Recenzent knihu čítal: 05hod 35min

Počet strán: 343

 

Násilie
Napätie
Opisy

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa cíti človek, ktorý vyviazne z pazúrov smrteľnej katastrofy? Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Prečo niekto prepláva životom bezstarostne a druhý sa zasa neustále pre niečo trápi? Čítaj viac
Poznáte ten moment, pri ktorom si uvedomíte, že vás s druhým človekom spája niečo nevysvetliteľné? Čítaj viac
Všetko čo dáme, sa nám i vráti. Čítaj viac
Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip