Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Marianna Čengel-Solčanská

Z každej slepej uličky sa dá vyjsť von.


Počuli ste už o lietajúcom Cypriánovi? O mníchovi, ktorý na sklonku svojho života dokázal vzlietnuť do výšin? Tento príbeh je starou legendou, ktorá sa v množstve historických spisov do dneška nestratila, a Marianna Čengel-Solčanská jej svojím dielom po rokoch opäť vdýchla život.

legenda o liet.V prvých kapitolách knihy sa ponoríme do príbehu, v ktorom figurujú traja bratia. Je 18. storočie, čas, kedy sa majú dobre len veľkomožní páni a poddaným prislúcha len jedno jediné právo – so sklopenými ušami poslúchať. Andrej, Martin a Jašek žijú bez matky a otca, v malom skromnom domčeku umiestnenom v hlbokom lese. Ani silné puto, ktoré ich spája, im však nezaručí, že spolu zostanú navždy. Surové okolnosti ich rozdelia a Jašek sa v zúboženom stave ocitá pred bránou kláštora. Ujmú sa ho mnísi, ktorým sa Jašek nikdy celkom neotvorí. Oni však po čase vycítia, že si tento muž prešiel peklom a jeho duša v sebe ukrýva neúnosnú dávku bolesti. Pomaly si zvyká na jednotvárny kláštorný život a zaúča sa do tajov bylinkárstva. Chýry o tichom mníchovi, ktorý dokáže zázračne liečiť ľudí, sa tradujú široko-ďaleko. Čím viac sa o ňom ľudia dozvedajú, tým väčšmi sa k nemu približuje minulosť…

„Jašek sa po pár dňoch pohyboval medzi fľaštičkami, mastičkami a bylinami s absolútnou samozrejmosťou. Tajomné vrecúška mu vydávali svoje tajomstvá a on si ich pamätal. Pochopil čudný systém ich uloženia a zoradenia podľa farieb stúh a látok, z ktorých boli ušité. Rozoznal masti podľa zápachu a hutnosti, oleje podľa vôní.”

Dávne hriechy, ktorých sa nikdy celkom nezbavíme verzus vnútorná premena, vďaka ktorej sa dá čiastočne nájsť vytúžený pokoj. Červený kláštor, v ktorom akoby zastal čas, no i tak naši hrdinovia čelia mnohým uplynutým rokom a udalostiam. Pokojná príroda v kontraste s ubolenou dušou a spomienkami, ktoré nikdy celkom nevyblednú. Drsné a drastické momenty vystriedané živými atmosferickými opismi… Mohla by som tu menovať tisícky protikladov, dojmov či impresií, no aj tak by som nevystihla pravú podstatu tohto historického príbehu. Ak si myslíte, že kniha zobrazujúca život v dávnych časoch musí byť zákonite ťažkopádna a beztvará, odhoďte predsudky, vážení!

Legenda o lietajúcom Cypriánovi vás totiž pohltí tak rýchlo, že si to nestihnete ani uvedomiť a už budete kráčať po zasnežených lesoch, vnímať ticho kláštora, obávať sa démonov minulosti a dúfať, že každý zármutok raz pominie.

To, čo vás na knihe najviac očarí, je autorkin excelentný rozprávačský talent. Patríte medzi tých čitateľov, ktorí nad pasážami opisov prevracajú očami a rýchlo tieto úseky preskočia? Tak potom tu zažijete malé prekvapenie. Aj zobrazenia lesov či interiéru kláštora budete čítať so zatajeným dychom a doširoka otvorenými očami. Množstvo krásnych metafor a personifikácií, nesmierne bohatá slovná zásoba či naturalistické a ničím neprikrášlené opisy vám dokážu, že sa medzi slovenskými autormi nájde aj niekto, komu dokonalé zobrazenie reality nerobí najmenší problém.

„Kuchyňa, zmenená iba málo, mu poskytla kút, kde si uložil rakvu a poličku s knihami. Počul okolo seba zvuky, rytmické aj ťahavé, šumenie vetra a dažďa. Plamienok skúpo vyslobodil z čiernej tmy jeho odvážny ostrý profil a zopäté ruky, biele, s jemnou hladkou kožou, so starými zahojenými jazvami na dlaniach.”

Keď som dočítala tento príbeh, miešalo sa vo mne množstvo pocitov. Mala som chuť zložiť poklonu autorke za jej obrovský spisovateľský talent a poďakovať sa jej za to, že modernú slovenskú tvorbu obohatila o tento unikátny kúsok. Na začiatku knihy mi pri drastických opisoch naskakovali zimomriavky, ku koncu som cítila ľútosť a skľúčenosť. Prečo? Na to už musíte prísť sami… Môžem vám garantovať, že sa kvôli tejto knihe nepopálite. Je citlivá i drsná zároveň, ukrýva v sebe dobro i zlo, minulosť sa v nej predbieha s prítomnosťou, ticho tu hlasno kričí a aj tie najponurejšie farby žiaria množstvom odleskov.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– výborný rozprávačský talent

– množstvo opisov, ktoré vedia upútať

– bohatá slovná zásoba

– veľa kontrastov

Pre koho ánoPre koho áno

– ak viete oceniť krásu

– pre tých, ktorí vedia, že skutočný literárny pôžitok nenájdu v príbehu opisujúcom vzťahový trojuholník

– ak dokážete oceniť širokú slovnú zásobu

– pre milovníkov románov zobrazujúcich kúsok histórie

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte jednoduchú oddychovku, ktorú zhltnete pri jednej či dvoch kávičkách

– ak vám nie sú blízke príbehy odohrávajúce sa v dávnych dobách

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 17min

Počet strán: 240

 

Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Zlý chlapec a dobrá poézia. Čítaj viac
Výmena pozícií niekedy môže padnúť na úžitok. Tiež máte dosť detektívok, kde sa neúnavne lapá vrah, ktorý po sebe zanecháva nepatrné stopy... Čítaj viac
ijeme v informačnej dobe, aspoň tak ju teraz nazývajú. Obklopujú nás e-knihy, bez internetového pripojenia si nedokážeme predstaviť jediný deň, pri výpadku elektriky či... Čítaj viac
Domov je tam, kde je naše srdce. Čítaj viac
Knihy nám otvárajú dvere do nových svetov, o tom niet pochýb. A čo denníky - diela napísané laikmi, no plné intímností a emócií? Čo nám môžu poskytnúť... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip