Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Láskavé rozprávky - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Láskavé rozprávky

Branislav Jobus

Láska môže mať mnoho podôb.


Ak by vám niekto položil otázku, ako vnímate lásku, aká by bola vaša odpoveď? Je to hrejivý cit, ktorý zaplaví našu dušu, je to náklonnosť k druhému človeku alebo niečo natoľko krásne, že sa to nedá pomenovať slovami?

láskavé rozprávkyV škole na občianskej náuke sa v triede nášho hlavného hrdinu vyskytla i táto otázka. Zatiaľ čo ostatné deti ostali šokované, on dokázal skomoliť nejakú odpoveď. V tú noc ho svojou prítomnosťou prekvapila víla Agapé a za odmenu ho vzala do svojho domu, kde mu predstavila svojich dvadsaťjeden dcér. Meno každej z nich sa začínalo slovom Láska, druhé slovíčko sa však už líšilo. Spoznáte tak Lásku k cestovaniu, Lásku k smiechu alebo Lásku k zvieratám, klamstvu či špine a neporiadku.

„,Brzdíme,’ povedala krásna Agapé. ,Sme doma.’
Spomalili sme a ja som začal vnímať okolie. Bolo tam super. Taký nádherný svet som ešte nevidel. Alebo skôr nezažil. Nebolo tam nič výnimočné, ale pocit som mal úžasný. Predo mnou stála päťposchodová bytovka. Ja som sa ešte nespamätal z presunu a Agapé mi s úsmevom povedala:
,Nuž, priateľu, toto je náš dom.’”

Tak ako má víla Agapé 21 rozličných dcér, tak aj na svete existuje mnoho podôb lásky. No je každá z nich pre nás užiťočná? Neskrýva sa za lásku úplne niečo iné, čo ju len využíva ako zástierku? Neurobí niekedy viac zloby ako osohu? Láska je cit nesmierne krehký, no pritom mocný a je len na nás, ako jeho silu použijeme. Ako narábate s láskou vy? Využívate ju vo svoj prospech, alebo sa občas obráti proti vám?

Dcéry víly Agapé nám postupne ukazujú niekoľko záporných ľudských vlastností a čitateľ tak má možnosť zistiť, že sa chvastúňstvom, klamaním, lakomosťou alebo sebectvom rútime len do vlastnej záhuby.

„,Bé, bé, ja mám nové trojuholníkové pravítko, bé, bé!’
,Pcha, ja mám nový peračník aj fixky.’
Asi takto sa šíri Láska k chváleniu po Zemi. Ako vtáčia chrípka. Keď sa cvičí psík a poslúchne, tak ho pochválime, zaslúži si to. Aj my, keď spravíme niečo užitočné v živote, zaslúžime si pochvalu. Ale chváliť sa pre blbosti? Sám za seba?”

Láskavé rozprávky sú nielen o láske, no v prvom rade sú o správnych životných hodnotách. Každá rozprávka v sebe ukrýva nádhernú pointu, ktorá pohladí dušu každého čitateľa. Zatiaľ čo iné rozprávkové príbehy môžete prečítať na jedno posedenie, tu by som vám poradila presný opak. Po prečítaní jednej či dvoch rozprávok knižku odložte, zavrite oči a dovoľte, aby vo vás emócia vychádzajúca z príbehu pomaličky doznela.

Rozprávky boli krásne dopĺňané ilustráciami od Igora Drevenca, ktorý pri tvorbe nešetril farbami ani nápadom. Úžasne zapadajú medzi jemný a prívetivý príbeh. Zaujmú rovnako detského čitateľa, ako i dospelých.

A práve dospelí sú tí, ktorí by sa knižke vyhnúť nemali. Občas mám pocit, že deti všetky posolstvá vychádzajúce z príbehu už ovládajú a spoločnosť ich z nich postupom času akoby vytiahne von. Nie je na škodu pripomenúť si základné, no rokmi zabudnuté drahocenné poznatky. Nech si hovorí, kto chce, čo chce, iba ľudia s dobrým a láskavým srdcom môžu viesť plnohodnotný a šťastný život. Vo vnútri i navonok.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rozprávky skrývajú mnoho ponaučení

– knižka je vhodná rovnako pre deti, ako aj pre dospelých

– príbehy sú krásne ilustrované

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od piatich rokov

– pre dospelých, ktorí milujú príbehy s pointou

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovart

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 28min

Počet strán: 144

 

Všetky deti sú rovnaké a unikátne zároveň. Čítaj viac
Kto sa aspoň raz v živote nezamyslel nad šťastím a jeho podstatou, akoby ani nedýchal. Každý z nás sa ho snaží dolapiť, chytiť za pačesy... Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Tri ženy, jedna z nich je nezvestná, druhá alkoholička a tretia zdanlivý anjelik... Premiešajú sa karty? Čítaj viac
Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Máte doma malého NEjedáka? Nad všetkým ohŕňa nos, každé prijaté sústo je sprevádzané veľkým bojom a vy sa len čudujete, odkiaľ tento človiečik berie energiu? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username