Ľahká ako vták

Marliese Aroldová

Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba.


Vyčnievať z radu sa v tínedžerskom veku veľmi neoplatí. Hlavne vtedy nie, ak vás od vašich spolužiačok odlišuje nejaké to kilečko nalepené na bokoch. S najväčšou pravdepodobnosťou budete v takomto prípade čeliť štipľavým a ostrým poznámkam. Miriam presne vie, o čom je teraz reč. Zažila to na vlastnej koži a povedala si, že to už viac znášať nebude.

ľahká ako vtákTak začala konať. Prísna diéta, tvrdý režim, nejaké to cvičenie. Čo najmenej prijatých kalórií a čo najviac vydanej energie. Dokedy však telo dokáže takto fungovať? Celý deštrukčný proces má korene v incidente, ktorý sa odohral počas telesnej výchovy. Miriam sa pred kolektívom strápnila pri cviku s bradlami a s potupou sa musela pozerať na ľahučkú a ohybnú spolužiačku, ktorá ho bez problémov zvládla. Posmešky, ktorými ju spolužiaci obsýpali, vyústili až do nenávisti k vlastnému telu.

„Znovu som odpadla! Jasné, všetci si mohli myslieť, že im predvádzam veľkú šou. Pozrite, ako sa tučná Miriam pretŕča! Kráľovná tlsťochov chce vzbudiť pozornosť. Aké nechutné divadlo! Robí všetko preto, aby ju Bobby znovu zobral do náručia. ,Je mi dobre,’ klamala som, ,iba som som trochu zdriemla, to je všetko.’
,Vyzeráš však otrasne,’ povedala Michaela.”

Kniha dokonale zachytáva pocity mladého človeka, ktorý bol z nejakého dôvodu vyradený z kolektívu. Odmietanie seba samého, zlosť a hnev na vlastné telo, pocit, že ste iní, horší, škaredší ako tí ostatní… Miriam sa na seba pozerá cez naštrbenú optiku a čím viac jej telo trpí, tým väčší pocit zadosťučinenia sa dostavuje.

Možno ste už dávno vyrástli z tínedžerských čias a kilá navyše síce vnímate ako nutné zlo, ktoré patrí k životu a netreba im venovať prehnanú pozornosť. V tom prípade si môžete pomyslieť, že vám táto kniha do života nič neprinesie a je zbytočné ju vo vašom veku otvárať. Myslím si však, že sa nič katastrofálne neudeje, ak sa do nej začítajú aj dospelí. V knižke je zhrnutých pár príznakov, ktoré okolie človeka trpiaceho na anorexiu či bulímiu spočiatku nevníma. Vďaka tomuto príbehu však uvidíte, že i tie najbanálnejšie príznaky, ktorým sa nedostáva veľkého záujmu, môžu vyústiť do poriadnej drámy. Navyše tu máte na striebornej tácke naservírovaný pohľad do duše mladej dievčiny, ktorá podvedome ničí samú seba. Knižku tak ocenia aj mamy mladých slečien, ktoré sa ešte len začínajú udomácňovať vo veľkom svete plnom nástrah.

„Pizza! Každý, kto nie je celkom zadebnený, vie, že jediný kúsok z nej má nekonečne veľa kalórií. Pizza je taká nebezpečná, že sa priberá už z pohľadu na ňu. Mama vyskúšala nový recept. Keď mi chcela na tanier položiť kúsok na ochutnanie, zavrtela som rázne hlavou. ,Mne nie, ďakujem.’”

V príbehu sa občas vyskytnú pasáže, pri ktorých máme pocit, že sa už dlho nič neudialo a ktoré môžu poriadne poskúšať trpezlivosť mladého človeka, ktorému je táto knižka primárne určená. Ak by sa dej krútil len okolo Miriaminých stravovacích problémov, pravdepodobne by ju väčšina tínedžerov ani nedočítala. Autorka sem preto celkom prezieravo vsunula romantickú zápletku, ktorá k sebe pripúta najmä mladé dievčatá.

Oceňujem, že sa autorka pustila do tejto témy a upozornila svet na problém, ktorého sa len tak ľahko nezbavíme. Pokiaľ nám budú médiá predostierať vzory krásy, nikdy sa nenaučíme pozerať na ľudské telo ako na unikát, ktorý si bez ohľadu na proporcie zaslúži obdiv. Je dobré, ak občas máme na seba vysoké nároky. Vďaka nim sa zlepšujeme a posúvame vpred. No všetko má svoje hranice… Prečo si niekto uvedomuje, že dokonalosť je len pojem relatívny a niekto sa k nej neustále ženie netušiac, ako vlastne dokonalosť vyzerá? Nepramení tento rozdiel z detstva, tak ako to bolo v prípade Miriam? Ak by sa mala doma s kým porozprávať, ak by jej niekto občas povedal, že je pekná aj napriek svojim chybám, zmenilo by sa niečo? Naozaj stačí tak „málo” – poskytnúť dieťaťu stále a bezpečné prostredie – aby sa cítilo sa vo svojej koži?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh, ktorý je zároveň i výstrahou

– pomalšia gradácia deja

– autorka hodnoverne zobrazila, aký môže mať výlúčenie z kolektívu dopad na psychiku mladého človeka

– drámu oživuje (i spomaľuje) romantická zápletka

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladých i starších, ktorým neprekáža pomalšie sa vyvíjajúci dej

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate napätie a množstvo prekvapujúcich momentov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Arkus

Preklad: Jana Šimulčíková

Pôvodný názov: Vollig schwerelos

Recenzent knihu čítal: 02hod 19min

Počet strán: 133

 

Keď sa muž zamyslí nad zmýšľaním žien, môže sa to skončiť všelijako... alebo aj nie. Čítaj viac
Zlo má mnoho tvárí, no za všetkým sú ľudia. Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Čo je malé, to je milé. Určite ste to už niekde počuli. No neplatí občas i rovnica čím menší, tým prešibanejší? Ak o tomto tvrdení pochybujete, začítajte sa do... Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa cíti človek, ktorý vyviazne z pazúrov smrteľnej katastrofy? Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip