Kristína Pavelková

„Písanie je ako psychológ, očistí vám dušu.“


12168788_10208382907396787_1868201319_oKristínka, na úvod začnem veľmi banálnou otázkou – kedy si začala objavovať čary knižného sveta?

Čaro knižného sveta som objavila už ako dieťa, veľmi rada som si listovala a neskôr aj čítala rozprávkové knižky. K mojim obľúbeným v detstve patrili Dobšinského rozprávky, Budkáčik a Dubkáčik, ale aj Rozprávky bratov Grimmovcov. V puberte som frčala na tínedžerskej sérii Medzi nami dievčatami a moje priateľstvo s knižkami pokračovalo až do dospelosti.

Spomínaš si aj na svoju prvú prečítanú knihu?

Určite to bolo leporelo (smiech). Myslím, že to začalo knižkou Rozprávky o psíčkovi a mačičke a ich kuchárskom pokuse upiecť tortu.

Povinná literatúra na škole sa veľkému úspechu, žiaľ, neteší. Prečítala si si niektorý z povinných titulov neskôr v dospelosti?

Už na základnej škole som sa na prvé prečítanie zamilovala do Malého princa a táto láska trvá dodnes. Prečítala som ju zopárkrát a chystám sa znova, nikdy sa mi nezunuje. Táto malá knižočka v sebe ukrýva veľkú výpovednú hodnotu.

Myslíš si, že knihy, ktoré sa počas strednej školy čítajú „z donútenia“, dokáže mladý čitateľ pochopiť? Predsa len, niektoré z nich rozoberajú témy, ktorými sa násťročný človek ešte nezaoberá…

Obávam sa, že v dnešnej dobe školákov zaujíma viac počítač ako knihy. Aj keď – poznám zopár výnimiek a veľmi im držím palce, aby im láska ku knihám vydržala aj do dospelosti. Okrem tém, ktoré sú pre mladého čitateľa nepútavé, sú knihy z povinného čítania vsadené do úplne odlišnej doby, akú žijeme dnes a to môže byť ďalší z dôvodov, pre ktorý je povinné čítanie pre stredoškolákov nezaujímavé.

Driemala v tebe túžba prispieť vlastným dielom do literárneho sveta dlhšie, alebo si svoj sen začala realizovať hneď?

Už od detstva som bola kreatívna a tvorila som rôzne príbehy a články, dokonca som si vymýšľala texty piesní. Písala som si len pre seba a nikomu som sa s tým nezverila. Skutočnosť, že by môj rukopis niekto vydal, sa mi zdala vzdialená a snová. Posmelila ma až situácia na knižnom trhu, kde sa so ženskými románmi akoby vrece roztrhlo. Nebojím sa nových výziev, a preto som si povedala, že to skúsim. Vtedy som už mala v hlave jasný obraz príbehu. Vedela som, že ako začínajúca autorka nemám veľkú šancu, ale v kútiku duše som predsa len dúfala. To, že som začala s písaním, nikto z môjho okolia ani netušil, odhalila ma moja kamarátka, ktorá sa stala mojou prvou čitateľkou.

takmer dokonalý mužTvoja prvá kniha Takmer dokonalý muž uzrela svetlo sveta na jar tohto roku. Po prečítaní anotácie mi prišlo na um, že tu nepôjde o typický ženský oddychový román, ale čitateľ sa stretne aj s menšími krimi prvkami… Vystupuje napriek všetkému do popredia vzťah hlavných hrdinov Lenky a Andreja?

Chcela som, aby Takmer dokonalý muž nebol iba „obyčajný“ ľúbostný román, aj keď večná téma lásky je v ňom viac ako horúca. Takmer dokonalý muž je príbeh s mafiánskym nádychom a menšou krimi zápletkou, v ktorom je stredobodom láska dvoch ľudí – Lenky a Andreja, ktorým šťastie hatí prekážka v podobe Andrejovej minulosti a zároveň odlišné svety hlavných hrdinov. Lenka je vo veku, kedy túži po stabilnom vzťahu, a naopak jej priateľka Alica je workoholička a mužov odmieta, pretože na súkromný život nemá čas. To, či sa Lenke a Alici podarí uzrieť realitu v skutočnom svetle, sa dozviete po prečítaní.

Druhá knižka Neobyčajné leto je čerstvou novinkou na knižnom trhu. Ja som sa s ňou už zoznámila a môžem ju stručne opísať ako príbeh, ktorý nám rozprestiera dva rozdielne svety a ukazuje, že na nájdenie tých správnych hodnôt nikdy nie je neskoro. Kniha je plná kontrastov, či už nám ich sprostredkujú postavy alebo prostredie. Ako by si knihu predstavila čitateľom ty?

Presne tak, príbeh odkrýva dva rozdielne svety, jeden o starostiach dnešnej rýchlej doby a druhý pokojný, zastaraný, ale obohatený o dedinské intrigy a pletky. Aj keď obálka knižky môže napovedať o sladkom romantickom príbehu, nie je to celkom tak. Neobyčajné leto je o súčasnom uponáhľanom svete, v ktorom akosi pozabúdame na seba, ale aj na skutočné hodnoty, akými sú láska a rodina, namiesto toho bažíme po kariére, peniazoch a materiálnych statkoch. Príbeh zahalený tajomnom v sebe ukrýva viacero zápletiek, je zmesou emócií – smútku zo straty, sklamania z nenaplnenej túžby, radosti, lásky, ktorá zväzuje, aj o tom, že život dokáže byť často nevyspytateľný. Príbeh nesie v sebe odkaz, že niekedy treba spomaliť a vychutnať čaro prítomného okamihu.

Plánuješ v písaní pokračovať? Ak áno, máš už v hlave námet na tretiu knihu?

Písanie je pre mňa veľký relax, keď píšem, zabúdam na všedné problémy. Každá ďalšia knižka je pre mňa výzva. Nedávno som mala tvorivé obdobie, kedy som sa venovala výlučne písaniu a výsledkom je zopár čerstvých rukopisov. Nájdu sa medzi nimi vtipné príbehy o problémoch, ktoré veľakrát v živote rieši každá žena, ale aj jeden dojímavý, ako človek v jednom okamihu môže prísť o všetko. Jeden z nich onedlho čaká cesta do vydavateľstva a verím, že jeho knižná podoba by sa na pulty kníhkupectiev mohla dostať na jar.

Obálka NL (1)Odkiaľ čerpáš inšpiráciu na svoje príbehy?

Snažím sa chodiť nielen s otvorenými očami, ale aj dušou. Ovplyvňujú ma udalosti, momenty v mojom živote, ale aj životné príbehy ľudí naokolo, či už blízkych, alebo takých, ktorí mojim životom iba preleteli. Aj preto je každý môj príbeh vyznaním a zmesou emócií, zážitkov, situácií, ale aj ľudských vlastností, ktoré vo mne istým spôsobom zanechali stopu. Snažím sa písať o reálnom živote, vyzdvihnúť, čo je v ňom dobré a naopak, poukázať na to zlé a o ľuďoch, ktorých zhltla dnešná uponáhľaná doba. Myslím si, že knihy sú výborným nástrojom ako poslať odkaz ďalej medzi ľudí a ukázať, že svoj život máme vo svojich rukách.

Máloktorý autor mi vie na túto otázku odpovedať, preto som ju už aj rezignovane prestala klásť. V tvojom prípade to však skúsim. Vedela by si definovať seba ako autorku a ako človeka?

Obe „moje ja“ majú spoločnú jednu vlastnosť – cieľavedomosť. Snažím sa ísť si za svojím cieľom a nenechám sa odbiť pri prvom neúspešnom pokuse. Keď píšem, venujem sa len písaniu, všetko ostatné ide vtedy bokom. Tieto moje pisateľské obdobia sa striedajú s ďalšími, kedy som všetkým, len nie autorkou.

Ako dlho vznikajú tvoje príbehy? Kedy sa venuješ písaniu?

V hlave mám množstvo nápadov na nové príbehy. Prichádzajú spontánne, a preto si vždy robím stručné poznámky a keď príde čas, vrátim sa k nim a zrodí sa príbeh… Patrím skôr k ranným vtáčatám a moje tvorivé obdobie je zväčša doobeda, ak mi to pracovné aktivity umožňujú. Keď začnem pracovať na novom príbehu, mám ho plnú hlavu a snažím sa ho čím skôr dokončiť.

Čo by si poradila človeku, ktorý práve zvažuje, že dá svoje myšlienky na papier (respektíve ich najprv naťuká do počítača)? 🙂 Existujú nejaké nástrahy, na ktoré by si mal dať začínajúci autor pozor?

Poradila by som mu, nech neváha a pustí sa do písania, už len pre ten oslobodzujúci pocit, keď dáte svoje emócie na papier. Písanie je ako psychológ, očistí vám dušu. Nástrahou môže byť odmietnutie vydavateľstva, ale netreba to hneď vzdať, nie vždy všetko vyjde na prvýkrát.

Proces, vďaka ktorému kniha vzniká, sa nekončí dopísaním príbehu. Po dlhých prebdených nociach nasledujú dni, počas ktorých sa kontaktuje vydavateľ, čaká sa na odpoveď, vytvára sa obálka… Ako si spomínaš na toto obdobie?

S maličkou dušičkou som odoslala môj rukopis do troch vydavateľstiev. Netrvalo dlho a z jedného z nich sa mi ozvali. Keď som na stránke môjho vydavateľstva, prvý raz uvidela predpokladaný dátum vydania, povedala som si – to musí byť osud. Moja prvá knižka Takmer dokonalý muž celkom neplánovane vyšla takmer na moje tridsiate narodeniny, aj preto radosť z nej, bola ešte o kúsok väčšia. Výber správnej obálky a pútavého názvu je ťažšie ako samotné napísanie príbehu, pretože zapôsobia na čitateľa ako prvé a vytvoria tak samotný dojem z knižky, preto je to pre mňa zodpovedná a náročná úloha.

Aký to bol pocit, keď si po prvýkrát držala v rukách svoje dielo? Splnil sa ti v tej chvíli sen?

Je to neopísateľný pocit, keď sa sen zhmotní v realitu. Som si istá, že v tej chvíli som mala v žilách záplavu adrenalínu (smiech). Pár dní predtým som dokonca nemohla spávať, tak veľmi som sa na ňu tešila. No zároveň vo mne driemala pochybnosť, či sa knižka bude páčiť.

V knižke som sa pri tvojej charakteristike dočítala, že si vášnivou čitateľkou kníh. Aké knihy by sme našli v tvojej knižnici? Máš jeden žáner, ktorý si odhodlaná rokmi prelúskať alebo si vyberáš z každého len to najlepšie? 🙂

Poličky v mojej knižnici sa prehýbajú pod náporom rôznych knižiek. Našli by ste v nej od ženských románov do kabelky, cez knihy o životnom štýle, odbornú literatúru, zahraničné bestsellery, knihy od slovenských autorov, až po mrazivé krimi príbehy. Vždy si vyberám knižky podľa vnútorného pocitu, ale aj podľa toho, ako ma upúta anotácia.

Vedela by si našim čitateľom odporučiť pár titulov, ktoré stoja za prečítanie?

Každý má rád niečo iné a to platí aj pri knihách. Knižke, ktorá sa páči mne, nemusí prísť na chuť iný, a naopak. Aj ja niekedy siahnem po nenáročnej oddychovke a inokedy mám náladu na napínavé krimi. Ak by som mala odporučiť podľa mojich preferencií, pre tých, ktorí sa radi boja alebo im lahodia mafiánske témy, by som odporučila niektorý z trilerov od Jozefa Kariku. Na oddychové čítanie napríklad Dom na piatej avenue od Candace Bushnell, páči sa mi jej štýl písania.

Čo všetko kniha musí spĺňať, aby si ju označila za dobrú/kvalitnú/pútavú?

Kniha ma musí zaujať už na prvý pohľad, niekedy je to obal, inokedy anotácia, alebo samotný autor. Mám rada svižný jazyk okorenený vtipnými dialógmi, príbeh zahalený tajomstvom. A príjemným prekvapením je pre mňa, ak sa v príbehu objaví nečakaná zápletka. Dobrá kniha je pre mňa kniha s odkazom, ktorý by mal čitateľa prinútiť zamyslieť sa a premýšľať o ňom aj po jej prečítaní.

Pozrime sa na to i z druhej strany… Vedia ťa nejaké prvky prinútiť, aby si knihu odložila nedočítanú? (Ak áno, vieš tie prvky pomenovať?)

Keď začnem čítať, často už pri prvých stranách viem, či knižku dočítam, alebo ju odložím s tým, že sa k nej možno niekedy vrátim. Ak by som tieto prvky mala špecifikovať, je to rovnaká téma zaobalená do iného šatu, obmedzená slovná zásoba, rozsiahle opisy prostredia a situácií, málo dialógov.

V našom tíme napriek všetkým názorom, ktoré sa o knižnom trhu šíria, vyhlasujeme, že neexistuje zlá kniha, iba akési nepochopenie medzi čitateľom a príbehom. Jednoducho každý z nás hľadá v texte niečo iné, niekto vyžaduje viac, niekto menej. Súhlasíš s nami?

Úplne súhlasím s týmto názorom. Medzi čitateľom a príbehom musí preskočiť iskra hneď na začiatku. Neexistuje zlá kniha, len nesprávny výber. To, čo nezaujalo mňa, môže druhého, naopak, ohúriť. Každá kniha má v sebe autorovu subjektívnu výpovednú hodnotu a tá nemusí byť pochuti každému.

Si spokojná so situáciou, ktorá na slovenskom knižnom trhu vládne? (Ak nie, vieš definovať jeho nedostatky?)

V ostatnom čase na knižnom trhu narastá veľká konkurencia. Pri súčasnom objeme kníh sa čitateľ často o niektorých dobrých knihách ani nemusí dozvedieť. Modernému knižnému svetu vládne reklama a ak je kniha zviditeľnená, je zrejmé, že sa dostane k viacerým čitateľov, ako keď nie je spropagovaná a čitateľ ju len ťažko nájde. Preto milí čitatelia, vyberajte knižky podľa srdca, nie podľa reklamy.

Pociťuješ v našich kníhkupectvách deficit alebo prebytok kníh istého žánru? Alebo je ponuka vyvážená a každý si v nej nájde to, čo ho láka?

Z mojich čitateľských preferencií nepociťujem nedostatok, naopak, zdá sa mi, že ženské romány zažívajú svoj boom. Z tohto pohľadu sa môže zdať iného žánru pomenej, ale určite nie deficit.

Čo by si na záver odkázala našim i tvojim čitateľom?

Možno to bude znieť ako klišé, ale chcem sa poďakovať čitateľom, ktorí si kúpili moje knižky a mali z ich prečítania príjemný zážitok. Je to jedinečný pocit a zároveň moja odmena, keď viem, že si čitateľ zo širokej ponuky na knižnom trhu vybral práve tú moju. Budem rada, ak čitatelia budú šíriť a napíšu svoj názor na prečítanú knižku, pretože spätná väzba od čitateľa je pre autora to najdôležitejšie a zároveň mu pomáha vylepšiť nové príbehy. Viac o mojich knižkách a o tom, čo pripravujem, sa čitatelia dozvedia na mojom facebookovom profile.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Kristína Pavelková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip