Krátké pohádky pro unavené rodiče

Michal Viewegh

Naozaj sa dá každý príbeh prispôsobiť malým aj veľkým čitateľom?


„Fičí” aj vo vašej domácnosti jedna a tá istá rozprávka? Je vaša snaha zmeniť rozprávkový repertoár ihneď zbojkotovaná, a vy tak každý večer čítate dookola to isté? Skúste svojim ratolestiam nenápadne podsunúť toto dielko a na svoje si možno prídete i vy!

krátke pohádky pro unavené rodičeAutor Krátkych pohádok pro unavené rodiče totiž zažil presne to isté. Pár rozprávok, ktoré vedel spamäti, klipkajúce oči, ktoré sa v neskorých večerných hodinách museli premáhať, aby niekoľkostranovú rozprávku vôbec dočítali. Zdajú sa vám rozprávky, ktoré čítate deťom príliš nudné alebo dlhé? Pri Vieweghovej knihe na chvíľu vybočíte z fádnej diaľnice stereotypu. V čom spočíva celé tajomstvo?

Rozprávky ukryté v tejto knižke sú napísané tak, aby zaujali rovnako vás ako aj vaše deti. Hovoríte si, že to nie je možné? Veď dospelí sú dospelí a deti sú deťmi? Kúzlo univerzálnosti tkvie v tom, že autor do rozprávkového textu pridal krátke pasáže zvýraznené kurzívou – to sú práve tie úryvky, ktoré sú určené špeciálne pre vás a detské uši by ich nikdy (skutočne nikdy) nemali zaregistrovať.

„Když se jednou maminka trochu opila, řekla tatínkovi, že cestování je možná lepší než sex. Pozdějí síce tvrdila, že si dělala legraci, ale tatínka to stejně mrzelo a občas jí ten neuvážený výrok sarkasticky připomínal.
,No,’ říkaval někdy po milování. ,Transatlantickej let to asi nebyl – spíš takovej kratší charter, co?’”

Na ukážke je jasne vidieť, že zvýraznené pasáže je najlepšie pred deťmi utajiť. Tieto špeciálne vsuvky určené výlučne pre zábavu rodiča, však nie sú jediným prvkom, ktorý knižku odlišuje od bežných rozprávkových zbierok. Autor sa nám v úvode zaviazal, že prečítanie žiadneho z príbehov netrvá dlhšie než desať minút. Oteckovia tak stihnú futbalový prenos v televízii a mamičky si zasa môžu ísť ľahnúť o pár minút skôr. Teda len v prípade, že jedna rozprávka bude vašim deťom stačiť.

O čom vlastne „pohádky” ukryté v tejto knižke sú? Sú o dvoch sestričkách Sáre a Báre a ich rodičoch – maminke farmaceutke a ockovi, ktorý je známym hercom. Knižka zachytáva úplne bežné životné situácie, ktoré v každej normálnej rodine nie sú žiadnou raritou. Oslava ockových narodenín, písanie Ježiškovi, zoznámenie sa rodičov dávno predtým, ako prišli na svet Sára a Bára… Niektoré rozprávky sú pomerne vtipné, no myslím si, že cieľovou skupinou tejto knižky sú predsa len rodičia. Šanca, že týmito príbehmi upútate dieťa, je veľmi malá. Lesk a zvláštne čaro knižke pridávajú práve úryvky určené dospelým. Občas som si povedala, že unavení rodičia musia mať priam oči na stopkách, aby sa pri čítaní nepozabudli a nevyslovili pred svojimi deťmi pasáž, na ktorej obsah majú ešte trochu čas…

„Svatba maminky a tatínka se uskutočnila na chatě v Krkonoších, kam jezdili o Vánocích lyžovat. Tatínek pozval všechny kamarády z divadel a maminka zase všechny svoje kamarádky lékarnice. Taky samozřejme pozvali babičku, pana Šimka, strejdu Martina a tetu Věrku.”

Vaše dieťa dá knižke určite šancu, no či sa jej príbehy stanú jeho obľúbenými, to vám už garantovať neviem. Mne sa rozprávky zdali príliš jednoduché a banálne na to, aby dokázali osloviť a očariť detského poslucháča. Každopádne, vy sa pri čítaní pobavíte aj bez toho, aby vám pri tom niekto asistoval. Hľadáte skutočne netradičnú knihu, ktorá vám nezaberie veľa času a nevypýta si od vás priveľa energie? Potom skúste Krátké pohádky pro unavené rodiče. Koniec koncov, to, že sú nenáročné a môže po nich siahnuť aj človek, ktorý sa cíti úplne „vyžmýkaný”, je jasné už z názvu. A nikdy neviete, možno nakoniec ich jednoduchosť osloví aj vaše deti, vďaka čomu vo vašej domácnosti odzvoní dlhým večerným rituálom, pri ktorých sa čítajú rozsiahle a predvídateľné rozprávky.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduché rozprávky osviežené špeciálnymi úryvkami pre rodičov

– nevtieravé ilustrácie

– kratší rozsah jednotlivých príbehov

– pár humorne ladených a vtipných momentov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre rodičov, ktorí sa chcú po dlhom čase začítať do netradičnej rozprávkovej knižky

– pre deti od štyroch rokov, ktorým neprekáža banalita príbehov

Pre koho niePre koho nie

– ak vám v texte pre deti prekážajú opisy výlučne určené pre dospelých (i keď sú tieto pasáže od ostatného textu odlíšené)

– ak si neviete zvyknúť na český jazyk

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Druhé město

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 46min

Počet strán: 70

 

Vulgarizmy
Ilustrácie
Násilie

 

Unikátny príbeh o žene, ktorá má svoj vlastný svet. Alebo sa len nehodí do toho nášho? Čítaj viac
Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko. Čítaj viac
Príbeh o vzťahu, ktorý neraz potreboval mohutné oporné piliere... Čítaj viac
Láska síce pominie, ale bohatstvo má vždy trvalú stabilitu. Čítaj viac
Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože. Čítaj viac
Keď je sneh prísľubom nových začiatkov. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip