Krásna beštia

Rebecca Jamesová

Človek, na ktorého ste sa kedysi spoliehali v dobrom i zlom, vám dnes môže zruinovať život.


Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné. No do akej miery máme dôverovať? Nie je odstránenie bariér medzi ľuďmi priveľkým rizikom?

krásna bestiaVšetko sa začne pri bežnej hádke v škole, ktorú Katherine navštevuje. Dovtedy tiché a utiahnuté dievča sa poriadne nahlas prejaví a postaví sa proti typickému vodcovi stredoškolskej partie. Táto scéna upúta pozornosť Alice, vďaka čomu sa z týchto dvoch dievčat stanú priateľky. Katherine jej otvára svoju dušu, zdôveruje sa s trápeniami, ktoré zažila v meste, kde sa narodila. Prečo odtiaľ musela odísť a presťahovať sa do Sydney? Čo ju prinútilo k tejto zmene? Šikovná manipulátorka Alice postupne dostáva odpovede na tieto otázky, ktoré si potichu ukladá do rukáva ako skryté esá. Kedy sa ich odhodlá vytihanuť? A podarí sa jej znovu zruinovať Katherinin život?

„,To preto, že ani Alice sa takzvanými normálnymi pravidlami neriadi. Nerešpektuje nijaké hranice, tak prečo by to mali robiť ľudia okolo nej? Je to osobitý fenomén s názvom Alice: ak s tým dievčaťom stráviš nejaký čas, začneš sa správať nevhodne.’”

Vydarený triler s náznakmi psychologickej drámy, šmrncnutý prvkami kriminálky. Tieto slová som si po prečítaní knihy zapísala, aby som ich neskôr pri písaní recenzie mala na očiach. Napätie je tu prítomné neustále a poháňa čitateľa vpred. Spočiatku si budete lámať hlavu nad skutočnosťami z Katherininej minulosti a o niečo neskôr budete svedkami neľútostnej hry, ktorú rozohrá prefíkaná Alice. Striedanie dvoch časových rovín tu pôsobí osviežujúco a autorka si dala záležať, aby ani jedna dejová linka pridlho nestagnovala. Zatiaľ čo sa teda rozvíja Katherinin vzťah s priateľkou Alice, dozvedáme sa i podrobnosti z jej predošlého života.

„Keď som sa ocitla vonku, bolo ešte ťažšie potlačiť narastajúcu hystériu. Konečne som voľná, aspoň nateraz, a tak som zúfalo nechcela, aby ma Grant dolapil, že ma na okamih paralyzoval vlastný strach. Prinútila som sa však dýchať, pohnúť nohami, podišla som k rohu búdy a vyzrela spoza neho.”

Hoci nám prvá kapitola prezrádza koniec, napínavému pocitu pri čítaní neujdete. To, že vieme, ako sa príbeh skončí, ešte neznamená, že nás autorka vedome obrala o možnosť samostatne sa prepracovať k finálnemu bodu. Práve naopak, Rebecca Jamesová sa tu s čitateľom šikovne pohráva. Dala nám možnosť nazrieť do dejovín rovín, ku ktorým sa musíme neskôr postupne prehrýzať. Je to ako keď dáte zvieraťu oňuchať kus mäsa a potom ho pred ním skryjete. Urobí všetko preto, aby ho znovu našlo.

Krásna beštia svojím príbehom demonštruje, že priateľstvo je nesmierne krehký, vzácny a labilný cit. Je ako sklená váza – krásna a majestátna, pokiaľ ju ľudia len občas pohladia. No stačí čo i len malá nehoda a jej ostré črepy vám poriadne doráňajú ruky. Autorka tu za pomoci svojich postáv poukazuje na to, že každá informácia sa dá zneužiť v náš neprospech a veľmi ľahko sa môžeme stať obeťami svojej slepej dôverčivosti.

Uznávam, že podobných príbehov som čítala niekoľko, no Krásna beštia mi v pamäti zarezonovala najviac. Možno je to dynamikou, ktorú v sebe nepochybne má, možno postavami, neviem… No som si istá, že príbeh o rafinovej potvore Alice bude blízky najmä ženám. Majú tu možnosť pocítiť mrazivé napätie aj bez toho, aby vzali do rúk drsnú a surovú kriminálku.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– dynamika deja

– príbeh, ktorý vie osloviť

– striedanie dejových línií

– prítomné napätie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorí majú radi takzvané jemnejšie trileri a napätie aj bez krviprelievania

– titul si však získa väčšiu obľubu u žien, aj vďaka mladej ženskej hrdinke

– keďže sú hlavnými aktérmi mladí ľudia, kniha bude blízka aj im

Pre koho niePre koho nie

– ak čakáte od tohto už mnohokrát spracovaného príbehu niečo nové a nevídané

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Michal Jedinák

Pôvodný názov:  Beautiful Malice

Recenzent knihu čítal: 3hod 31min

Počet strán: 232

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Príbeh pohybujúci sa medzi skutočnosťou a výmyslom. Čítaj viac
Životné okolnosti nás častokrát doženú k hrôzostrašným činom. Čítaj viac
Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip