Klinika lásky

Martin Petro

Ľudia, ktorí pomáhajú iným, zväčša zabúdajú sami na seba.


Skutočne na každú vzťahovú boliestku existuje liek? Je možné, aby sa každá láska dala zachrániť pred krachom či pádom do hlbokej priepasti?

klinika laskyHlavný hrdina tejto knihy pomohol už viacerým párom. Tí, ktorí si občas nevedeli prísť na meno, z jeho stretnutí odchádzajú ruka v ruke, odholaní robiť kompromisy a popasovať sa s vlastným egom. Všetko len preto, aby tomu druhému dokázali, že im na nich záleží. Rozprávač príbehu Michal Doktor nie je teda len doktorom svojím priezviskom, no reálne lieči ubolené duše i na Klinike lásky. Práca mu ide od ruky a chýr o jeho talente sa rozširuje čoraz ďalej. Všetko sa ale zmení v okamihu, keď ho to začína ťahať k jeho novej klientke. Prípad bohatého Antona Kocku sa počas niekoľkých dní pokúsi rozbiť to, čo si Michal budoval pár rokov. Zvíťazí túžba po láske nad profesionalitou?

„Kódex doktora, bod č. 1: Nie sme sudcovia. Sme lekári.
Odvtedy sa už nezaujímam, prečo chcú klienti svoje vzťahy zachraňovať, proste ich zachraňujem. Nepýtam sa na ich dôvody. Je mi jedno, či ide o lásku, peniaze, dedičstvo, strach z osamelosti, alebo iba o obyčajný sex. Nesúdim ich… liečim ich. A robím to chladnokrvne ako nájomný vrah.”

Vždy sa poteším, ak oddychový príbeh má „na svedomí” muž. Je totiž zárukou zábavy, veľkej dávky nadhľadu a svojského čara, ktoré do príbehu vie vniesť len zástupca drsnejšieho pohlavia. Tak ako v reálnom svete väčšina mužov neplytvá slovami a zbytočne sa nezamýšľa nad vecami, ktoré si hlboké analyzovanie nezaslúžia, takisto svoje logické a triezve myslenie premietajú aj do písomného prejavu. Je Klinika lásky výnimkou?

Našťastie, nie je. V celom svojom rozsahu je racionálna, striezlivá a uvážená. Žiadne bezmedzné opisy dvoch postáv hľadiacich si do očí, nijaké patetické dialógy. Jednoducho príbeh o láske a vnútornom zmätku bez sentimentálnych sladučkých ozdôb.

Michal Doktor je postavou, ktorú v nenáročných príbehoch pre ženy nenájdete až tak často. Má za sebou niekoľko bolestných životných skúseností, potechu čoraz častejšie hľadá na dne pohárika, zakladá si na profesijných úspechoch, no potom však príde stret dvoch záujmov. Čitateľa tu trochu ponapína takpovediac pokrová stávka, ktorú Michal podstúpi s hlavným aktérom jeho zlomového prípadu – Antonom Kockom. Musí pozliepať vzťah s jeho milou, pretože rozchod by mu momentálne dosť pokazil spoločenské renomé. A Michalovi by vďaka stávke zasa zbúral finančnú istotu.

„Prečo Tony nenadáva ako pohan, nerozbíja poháre, nesnaží sa uškrtiť dílera? Tých srdcových kariet je tam akosi veľa, napadlo mi v jednom okamihu, ktorý bol až nechutne skutočný. Na stole sú jedno… dve… tri srdcia. Pozrel som sa znovu – už po tretí raz – na Tonyho dve karty. Srdce a srdce. Štvrté a piate. Tony vyhral na farbu… na srdcia (aká to len irónia).”

Klinika lásky nie je tradičnou Evitovkou, no ak máte radi zmenu, budete túto skutočnosť považovať za mimoriadne pozitívnu. Zásluhou tejto knihy sa prenesiete do kuloárov mužského sveta. Ak budete, milé dámy, čítať pozorne, sem-tam tu nájdete aj malý návod na to, ako pochopiť mužskú myseľ. Popritom sa trochu pobavíte na vtipnom a netradičnom príbehu, ktorého rozuzlenie budete s neistotou hádať až do samotného konca. V prípade, že sa chcete začítať do nekomplikovaného príbehu, no už máte po krk knižiek s dookola sa opakujúcou tou istou zápletkou, Klinika lásky vám môže vyhovieť.

PlusyPlusy a charakteristické črty

– humor, jednoduchosť a ľahkosť

– príbeh má mužského rozprávača

– dej plynie ležérne a ľahučko

– v niektorých pasážach dej mierne stagnuje

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľky evitoviek, ktoré túžia po zmene

– pre každého, kto má rád jednoduché príbehy s nepredvídateľným priebehom

– pre tých, čo vedia oceniť svojský humor a nadhľad

 

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate romantiku či typickú vzťahovú drámu v podobe trojuholníku: on, ona a nejaká ďalšia

– Ak ste si pri Evitovkách príliš zvykli na svieži a rýchly štýl písania. Tu ho totiž nenájdete, i keď sa kniha aj napriek tomu číta rýchlo a ľahko.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 48min

Počet strán: 304

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Čo má na svedomí to povestné lietanie zamilovaných iskričiek? Čítaj viac
Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností. Čítaj viac
Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Všedné i menej všedné životné okamihy podané s humorom. Čítaj viac
Možno je to úplne inak... Čítaj viac
Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip