Keď na Haiti padá dážď

Veronika Savarijová

Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči.


Občas by prišlo vhod, ak by sme mohli zbaliť svoj život do jedného kufra a ísť hľadať nový začiatok. Lenže kde a ako začať, keď sme niečo staré ešte nedokázali ukončiť? Dá sa uniknúť pred vlastnými problémami, pred vnútrom, ktoré sa nevie ustáliť a vpustiť do svojich útrob pokoj?

keď na haiti padá dážďMladá sociálna pracovníčka Anika sa rozhodne stráviť tri mesiace na Haiti, ostrove, ktorý v roku 2010 poznačila obrovská prírodná katastrofa. Ignoruje nedôverčivé pohľady svojich blízkych a po úmornej ceste pristáva v krajine, v ktorej musí prekonávať sama seba. Pavúky, šváby, jednoduché a stále tie isté pokrmy sú však ničím v porovnaní s ľuďmi, ktorých na misii stretáva. Anika totiž obýva jeden domček spolu s Jozefom – sebavedomým lekárom, so zvláštnou povahou a akousi nedefinovateľnou iskrou. Po čase sa však ukáže, že nielen Haiti bolo poznamenané katastrofou. Rovnako silné deštruktívne procesy narobili chaos i v dušiach našich hlavných hrdinov.

Keď na Haiti padá dážď v sebe ukrýva príbeh, ktorý je skladačkou mnohých žánrov. Na jednej strane na čitateľa dýcha dobrodružstvo, na strane druhej ho niečo núti zamýšľať sa nad životom, nad jeho podstatou, prioritami a zmyslom nášho bytia. Hlavná postava vnesie do deja i krehký závan neprisladenej romantiky. Neisté okolnosti a zmätok, ktorý si vo svojich dušiach nesú ostatné charaktery, zasa dodávajú príbehu akési jemné dramatické čaro. Z knižky sa tak môže razom stať cestopis, dobrodružné rozprávanie, dramatická romantika alebo filozofická príručka o hľadaní vnútornej rozvahy.

„Čo pocíti človek, keď ráno vstane a nič ho nezaujíma okrem skutočnosti, že znovu vyšlo slnko a pohol sa list vo vánku. Že mu nad hlavou nestojí nikto, kto by naňho kričal, napravoval ho a kázal, čo musí robiť. Že ho netlačí čas a presne stanovené povinnosti, ktoré by zdanlivo viedli k jeho prežitiu.”

Autorke sa podarilo skryť za jednoduchú dejovú líniu mnoho hlbokých myšlienok, ktoré na čitateľa nepredvídateľne vyskakujú z textu. Občas som mala pocit, akoby sa príbeh z prostredia Haiti ani neodohrával na našej planéte. Skutočne existuje miesto, kde nám nik nezadáva žiadne termíny a kde ľudí neposudzujú na základe oblečenia či iných materiálnych prvkov? Každý priemerne emočne vyspelý človek sa vďaka niekoľkým odsekom zamyslí nad svojím životom, ktorý začína prehrávať boj s uponáhľaným stereotypom.

Knihu by si mal prečítať snáď každý. Každý, kto zabudol na to, že deň sa začína východom slnka a príroda nám láskyplne poskytuje bezplatnú klimatizáciu v podobe vetra. Keď na Haiti padá dážď totiž nie je príbehom jedného človeka, nie je to tak celkom príbeh Aniky a jej rozpadajúceho sa manželstva. Kniha sa svojimi písmenkami dotýka všetkých, čo chodia po našej planéte. Ak si po prečítaní knižky aspoň v jedno ráno privstanete skôr a usmejete sa na prebúdzajúce sa slnko, môžete si povedať, že ste pochopili jej obsah.

„Žiadnemu úradu nebolo treba oznámiť, že sa na pozemku misie nachádzal pes a iné zvieratá. Z tých najchudobnejších nikto nevyhodil jedlo. A hoci mnohokrát videla, že ľudia túžili po peknom mobile či oblečení, nebola svedkom takej nenásytnosti ako v Európe.”

Občas je nevyhnutné prežiť búrku a uvedomiť si, že všetky blesky a hromy, ktoré v strachu prečkáme, neznamenajú nič iné len očistný proces. A ten je nevyhnutný vo chvíľach, kedy nám ťaživé dusno nedovolí nabrať do pľúc ďalšiu dávku vzduchu potrebnú k prežitiu.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh plynie rýchlo a ľahučko

– zaujímavý, no jednoduchší dej

– nepredvídateľnosť príbehu

– zo stránok sa šíri pokoj a rozvaha

– množstvo krásnych myšlienok

– vysoká emotívnosť

– kniha obsahuje i prílohu v podobe fotografií z autorkinho pobytu na Haiti

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, komu je sociálna práca blízka

– pre tých, ktorí milujú príbehy s nakombinovanými čiastkovými žánrami

– pre čitateľov, ktorí radi v texte snoria a hľadajú medzi riadkami skryté odkazy

Pre koho niePre koho nie

– ak je pre vás dôležitá neustála gradácia deja, prípadne si potrpíte na dramatickom a kolísavom príbehu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 30min

Počet strán: 240

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia. Čítaj viac
Myslíte si, že Drew Barrymore mala rozprávkové detstvo – veď už ako sedemročná hrala vo svetoznámom filme E. T. – Mimozemšťan? Opak je však pravdou. Čítaj viac
Keď sa muž zamyslí nad zmýšľaním žien, môže sa to skončiť všelijako... alebo aj nie. Čítaj viac
Ako môže jeden muž a jedna nerozvážna chyba z mladosti ovplyvniť váš život? Zdá sa vám, že váš život je jeden rútiaci sa kolotoč, ktorý sa bojíte zastaviť aj napriek tomu, že... Čítaj viac
Je možné uniknúť spod pazúrov nebezpečnej zrady? Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip