Keby som bola tebou

Lisa Renee Jonesová

Denník cudzej osoby môže ovplyvniť i váš život.


Knihy nám otvárajú dvere do nových svetov, o tom niet pochýb. A čo denníky – diela napísané laikmi, no plné intímností a emócií? Čo nám môžu poskytnúť a máme vôbec právo začítať sa do nich?

keby som bola tebouSara McMillanová sa dostane k denníkom ženy, ktorú vôbec nepozná, no čím viac sa zahĺbi do jej súkromia, tým viac ju túži spoznať. Má totiž pocit, že Rebecca môže byť v nebezpečenstve. Prečo by inak dala všetky svoje veci vrátane denníkov do skladu a viac sa po ne nevrátila? Sara pri hľadaní pravdy zisťuje, že ju s Rebeccou spája láska k umeniu a podarí sa jej zamestnať na Rebeccinej pozícií v galérií. V novej práci spoznáva dvoch mužov – sebavedomého a prísneho šéfa Marka a charizmatického maliara Chrisa. Má pocit, že jeden z týchto mužov je postavou z Rebecciných denníkov. Môže byť zodpovedný za jej zmiznutie? Ktorý z nich bol tým zvodným manipulátorom? Kam sa Rebecca podela? Je naozaj na dlhej dovolenke, alebo sa musí vyhrabávať spod množstva problémov? Sara tak na istý čas prežíva Rebeccin život, zamotáva sa do vzťahov, ktoré kedysi poplietli hlavu aj jej. Príde nakoniec na to, čo sa s Rebeccou stalo? A nemôže ju jej zvedavosť nejako ohroziť?

„Neskôr poobede, v ten istý deň, keď sa Ella tak narýchlo zbalila, sa mi vracajú tieto slová z denníka. Desia ma tak, že pri pomyslení na ne ma zamrazí. Ony ma dohnali až sem, do skladu s regulovanou teplotou vo veľkosti menšej garáže, ktorý si svojho času prenajala autorka denníka.”

Keď som brala do rúk ďalšiu knihu, ktorej anotácia sľubovala vzrušujúci a eroticky ladený príbeh, myslela som si, že opäť pôjde o dielo, ktoré svojou štruktúrou, nápadom i dejom zapadne v hromade erotickej literatúry. V poslednom čase sa s týmto žánrom akoby roztrhlo vrece a autorky produkujú jeden román za druhým v snahe využiť tento rozmach vo svoj prospech. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som sa knižkou prehrýzala. Prečo?

Nenašla som tu klasický vzorec, ktorým sa autorky tohto žánru riadia – obyčajná mladá žena spoznáva pri trápnej príhode dokonalého, nebesky bohatého a výzorom nadpozemského muža, ktorý jej na prvý pohľad popletie hlavu. Tu sa knižka začínala úplne inak, Sara sa snažila prísť na to, kde sa Rebecca momentálne nachádza a opantanie mužským pokolením prišlo až oveľa neskôr. Erotika a intímne podrobnosti spočiatku tiež prichádzajú z tretej strany – autorka nám ich podsúva za pomoci Rebecciných zápiskov.

„Opäť bude zo mňa bezproblémové dievča s nudným životom, ktoré od deviatej do piatej sedí v kancelárii. Nešťastné, nespokojné. Teraz cítim aspoň niečo. Nával strachu je omnoho príjemnejší ako predstava, že som sa stala otrokom stereotypu. To vzrušenie, keď neviem, čo ma čaká, sa nedá porovnať s pocitom, že zajtrajšok mi prinesie presne to isté čo včerajšok.”

Potom však kniha začína padať do priepasti priemeru a takmer vo všetkom sa podobá na ostatné žánrové kolegyne. Sara sa zamiluje do jedného z mužov, ktorý opäť prekypuje obrovským majetkom, kupuje svojej novej milenke šaty, berie ju na zaujímavé výlety a, samozrejme, nejedenkrát skončia v spoločnej posteli. Obaja hlavní hrdinovia majú za sebou nepeknú minulosť a nesú si na chrbtoch bremená v podobe desivých spomienok. O Sarinej minulosti sa dozvedáme omnoho viac ako o osobnej histórii jej milenca. Po celkom dobrom štarte ma tento dejový vývin trochu sklamal, no verím, že príbeh o Sare a Rebecciných denníkoch nadchne nejednu čitateľku.

Ak vás však nebaví čítať o náruživom vzťahu dvoch postáv a pri živote vás drží len zistenie, čo sa stalo s Rebeccou, pripravte sa na to, že väčšinu knihy o tejto postave nebude ani len zmienka. Gro príbehu tu totiž tvorí románik Sary a jej nového partnera.

Keby som bola tebou sa končí otvorene a viem si predstaviť, že napätý záver poženie čitateľky do kníhkupectiev, kde si zakúpia aj druhý diel. Autorka na konci príbehu vytvorila situáciu, ktorej rozuzlenie je ťažké odhadnúť a povzbudí zvedavosť každého čitateľa.

Možno máte rady príbehy, ktoré sú obrazom náruživého vzťahu dvoch postáv, no už sa vám zunovala klasická zápletka. V Keby som bola tebou nájdete pár osviežujúcich prvkov, ktoré knihu aspoň zo začiatku vytrhávajú z klišéovitého a obohratého rámca. Dej je tu občas prestriedaný zápiskami z Rebeccinho denníka, čím nám autorka neustále pripomína, že vo vzduchu visí ďalšie veľké tajomstvo.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– erotický román, ktorý sa nesústreďuje len na sexuálne scény

– v porovnaní s inými románmi z tohto žánru je tu badať aspoň náznak napätia

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré nekonečné opisy nepovažujú za natoľko atraktívne, aby pri nich strávili niekoľko hodín

– ak sa vám zunovali ostatné erotické romány a uvítate v príbehu niekoľko osviežujúcich prvkov

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí erotickú literatúru nemajú v obľube (aj keď sa dej sústredí aj na na hľadanie Rebeccy, stále je tu dosť sexuálnych opisov)

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Lujza Lotková

Pôvodný názov: If I Were You

Recenzent knihu čítal: 03hod 14min

Počet strán: 280

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Nikdy nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Táto veta by sa mohla stať mottom Karikovej novinky Tma. Nie nadarmo sa autorovi hovorí ‚majster slova‘. V tejto knihe dokazuje, že je i majster strachu. Čítaj viac
Aj zlý deň môže znamenať nový začiatok. Čítaj viac
Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice. Čítaj viac
Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip