Karin Krausová

„Najradšej čítam knižky, ktoré majú X faktor.”


Karin Krausová  – autorka niekoľkých bestsellerov, ktorá nás svojimi knižkami vie poriadne rozosmiať, nám odpovedala na pár otázok. Akú literatúru preferuje? Ako vníma reakcie od čitateľov?

Karin, ste autorkou niekoľkých bestsellerov, ktoré u čitateľov zožali úspech. Kedy ste po prvýkrát zistili, že písanie je to pravé? Čo Vás prinútilo sadnúť si k počítaču a začať písať?

K písaniu som sa dostala úplnou náhodou, ale ak sa prikloním k názoru, že náhody neexistujú a všetko čo za náhodu považujeme, je len nepoznaná súvislosť, tak potom je všetko tak, ako má byť. K počítaču som si sadla po tom, ako som na internete objavila poviedkový projekt. Napíšte poviedku, pošlite nám ju a možno aj vy raz vydáte svoju knihu… Tá kniha ma až tak nelákala. Chcela som si skúsiť, či dokážem napísať niečo, čo by mohlo zaujať. Anonymne, len tak.

Márnivá sezóna, Vesmír je ženatý, Prachy pani Schwarzovej, Sukničkár, Rebelka a momentálne prichádza aj Babinec. Všetky Vaše knižky sú humorne ladené. Prečo ste si povedali, že budete čitateľov rozosmievať a nepridáte sa k autorkám, ktoré do svojich príbehov primiešavajú drámu a slzy?

Dráma ani slzy nie sú moja šálka kávy. Píšem tak, ako premýšľam. Vidím a vnímam svet okolo seba. Väčšinou z tej humornej stránky. Nechcem tým povedať, že sa smejem od rána do večera, alebo účelovo zľahčujem vážne situácie. Písanie vtipných románov má na svedomí moja optimistická životná optika. A to je dobre, lebo polovica každého vtipu je obyčajne pravda.

Na Vaše knižky bolo napísaných niekoľko recenzií. Aké s tým máte skúsenosti? Vie recenzent opísať, čo sa v knižke skrýva, alebo máte skôr pocit, akoby recenzia ani nerozoberala Vašu knihu?

Ak mám byť úprimná, niektoré z recenzií na moje knižky ma skôr pobavili, ako prinútili zamyslieť sa. Recenzenti v nich našli to, čo som tam nedala, alebo k pochvalnej recenzii pridali to známe : „Kniha síce neašpiruje na Nobelovu cenu za literatúru, ale určite vás pobaví.”
Ako prišli na to, že mojou snahou bolo zabojovať o úroky z majetku, ktorý po sebe zanechal Alfred Nobel v správe švédskej Akadémie vied, netuším.

Myslíte si, že máme na Slovensku šikovných a nadaných recenzentov?

Určite áno, ale je ich ako šafranu! Na Slovensku sa za posledné roky roztrhlo vrece s recenzentmi. Pre objektívnosť musím poznamenať, že aj s autormi. Napísať dobrú recenziu je kumšt. Minimálne taký, ako napísať dobrú knihu. Dobrá recenzia má byť pre čitateľov kompasom, pre autorov novým vetrom do plachiet.

Aké sú reakcie na Vaše knižky? Ak príde ostrá kritika, ako ju vnímate?

Reakcie na moje knižky sú, pochopiteľne, aj pozitívne, aj negatívne. Tých druhých je, našťastie, menej. Dve ocenenia Zlatá kniha (za romány Márnivá sezóna a Vesmír je ženatý) ako aj nominácia Sukničkára do TOP 50 najpredávanejších kníh v sieti Panta rhei za rok, v ktorom vyšiel, ma udržiavajú v dobrej literárnej kondícii. Som tolerantná k názorom čitateľov, iných autorov a od istého času už neplytvám energiou na veľké literárne búrky v malom pohári vody. Nech každý číta to, čo sa mu páči.

Karin Krausová je pseudonym. Prečo ste sa rozhodli, že nebudete publikovať pod svojím menom?

Môj pseudonym súvisí s odpoveďou na vašu prvú otázku. Pred štyrmi rokmi som si chcela anonymne skúsiť, či to s písmenkami viem. Moje prvé dve poviedky vyšli pod pseudonymom, ktorý som vymyslela za päť sekúnd. Nad prvú dopísanú poviedku som napísala meno a priezvisko, čo mi napadlo v danej chvíli. Nijaké špekulácie. Päťsekundová Karin Krausová bola na svete. A tak som ju nechala, nech píše ďalej, keď sa jej darí.

O čom je Vaša nová kniha Babinec s veľavravným názvom?

O ženách a o jednom chlapovi. Ženách, ktoré sú skvelé herečky aj bez nároku na honorár, zvlášť vtedy, keď je v hre chlap, ktorý stojí za to. Vtedy padajú všetky zábrany a dobre mienené rady sa menia na účelové odporúčania.
Žiadny chlap nie je taký fantastický, ako ten, čo sa páči mne.. Tvrdia zamilované ženy, ale občas sa seknú. A poriadne. Veď čítajte a uvidíte… Babinec vychádza už 30. marca 🙂 .

Predpokladám, že väčšinou Vaše knihy čítajú práve ženy. Prišli k Vám nejaké reakcie aj od mužských čitateľov?

Prišli. Na Sukničkára, na Vesmír je ženatý ale aj na ostatné knihy. Osobne si myslím, že boli od mužov, ktorí sa márne snažia pochopiť svet žien. Či už z čisto ješitnej mužskej podstaty, zo zvedavosti alebo sa v ňom mocú a komplikuje im to život.
Občas mám pocit, že ženy sú z Venuše, ale muži majú na Marse iba prechodné bydlisko. Sú z inej galaxie.

Aké knihy čítate, koľko kníh v priemere prečítate za rok? Aký žáner preferujete?

Veselé a nepočítam ich. Žáner u mňa nerozhoduje. Siaham po knihách, ktoré sú napísané sviežim štýlom. Rada čítam uveriteľné príbehy. Životopisy, vzťahové romány, vtipné tituly alebo dobre napísané detektívky.

Súhlasíte s naším tvrdením, že každá kniha má svojho čitateľa a každý v príbehu nachádza niečo iné?

Ak privriem ľavé oko nad týmto tvrdením, tak súhlasím. S obidvoma otvorenými to vidím trochu ináč. Za svoj život som prečítala veľa kníh, ktorých čitateľov by som chcela spoznať. Myslím tých, ktorým sa páčili. 🙂 

Ktoré knihy radíte medzi Vaše najobľúbenejšie? Máte tiež obľúbeného autora či autorku?

Nerada odpovedám na otázky tohto typu. Ktoré knihy, ktorí autori… Je ich veľa. Vo všeobecnosti čítam rada a nemusia to byť práve romány. Čítam to, čo ma zaujme, obohatí, pobaví, poučí alebo motivuje. Rada sa utiekam do sveta hlavných hrdinov a hrdiniek, je tam príjemne. Žiadny stres, zhon iba príbeh, ktorý sa vás priamo netýka a predsa ste na chvíľku jeho súčasťou.

Vnímate knihy inak, odkedy ste sama začali písať?

Vnímam ich viac profesionálnejšie. Po obsahovej ale aj vizuálnej stránke. Kladiem si otázky, či obálka zachráni slabý text, masívna reklama predá nudu alebo či dobre napísaná kniha zapadne prachom, ak jej na svet nepomôže krstný otec alebo mama s diplomom z VŠMU.
Verím v čitateľov. Verím v to, že dobre napísané texty si toho svojho pritiahnu akousi neviditeľnou silou. Knihy s X faktorom, nezapadnú prachom a autori, ktorí majú čo čitateľom ponúknuť, sa budú predávať stále.

Čo by ste odkázali svojim (a aj našim) čitateľom? 🙂

Aby dokázali knihy nielen čítať, ale aby si dokázali aj správne vybrať. Nenechali sa ovplyvniť kritickými recenziami málo fundovaných kritikov, recenzentov alebo blogerov a urobili si svoj názor. Nechali sa viesť odporúčaniami tých, ktorých názor si vážia.
Knihy majú ľudí tešiť, vzdelávať, zabávať, motivovať. Majú prispievať k skvalitneniu ich života. Dajte si záväzok a kúpte si aspoň tri knihy za rok! Rozumnejšiu investíciu pri správnom výbere titulu vám neponúkajú ani banky.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Karin Krausová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip