Karambol

Enja Rúčková

Nie každá zrážka musí zabolieť…


Som presvedčená, že i vy poznáte ten prekvapivý moment, kedy katastrofa vyústila do niečoho nečakaného a úžasného. Zažili ste už niekedy v živote menší či väčší karambol? A spomínate si na jeho dôsledky? 

karambolMladučká gymnazistka Nika už spomínaný karambol zažila, a to počas krátkeho obdobia hneď niekoľkokrát. Keď sa balila na lyžiarsky výcvik, nikdy by jej nenapadlo, že to, čo sa tam odohrá, jej úplne zmení život. Do jej osobného priestoru sa totiž dostane sympatický chlapec Sebastián a ona sa nestačí čudovať nad citmi, ktoré ju zaplavujú. Po prvýkrát do seba doslova vrazili na lyžiarskom svahu a neskôr týchto zrážok bude pribúdať. Koľkokrát sa ich cesty musia skrížiť, aby si obaja uvedomili, že kráčať osamote už nemá význam? A čo tá neistota, ktorá Niku opantáva? Má o ňu Sebastián vážny záujem alebo je to z jeho strany len chvíľková zábavka či pobláznenie?

Karambol je v poradí už ôsmou knihou od slovenskej spisovateľky Enji Rúčkovej. Aj tentokrát si autorka za hlavné postavy zvolila tínedžerov a mladým čitateľom tak ponúkla príbeh, v ktorom sa sami nájdu. Dôveryhodne tu opísala ich pocity, ktoré vyplávajú na povrch pri zažívaní prvej lásky, a preto sa kniha dostane pod kožu najmä mladým násťročným čitateľkám. Karambol je knihou o nových, dovtedy neprežitých pocitoch, o nevinnosti, motýlikoch v bruchu a o kráse, ktorú nám prvá a nezabudnuteľná láska prináša.

„Usmiali sme sa na seba, ale nič viac sme si nepovedali. Kývol mi na pozdrav a odišiel. V noci som nevedela zaspať. Sebo ma veľmi rozrušil. Jeho blízkosť bola vzrušujúca, jeho oči podmanivé. Nebola som schopná myslieť, keď ma držal za ruky. No pri srdci ma hrialo, že som ho tým najprostejším spôsobom presvedčila, že mi môže veriť.”

Hoci je dej veľmi jednoduchý a veľký posun vpred tu nenastáva, autorka príbeh vyplnila navonok všednými udalosťami, ktoré však vzťah medzi Nikou a Sebom postupne prehlbujú. Ak sa začítate do Karambolu, musíte sa pripraviť na to, že si spolu s hlavnými hrdinami zalyžujete na zasneženom svahu, vcítite sa do situácie, kedy sa v prítmí kinosály prepletú dve ruky, a zapojíte sa do súťaže v písaní poézie. Čo sa týka originality postáv, žiaľ, ani jeden z knižných charakterov tu nemá zapamätateľnú črtu, na ktorú by si čitateľ neskôr spomenul. V konečnom dôsledku tu ide o klasiký šablónovitý vzťah – mladé dievča vs. rebel, neistota v citoch a vnútorný zmätok hlavnej hrdinky. No myslím, že absencia nejakej iskry v tomto žánri veľmi neprekáža.

Edícia Evitínky z vydavateľstva Evitapress je známa tým, že i keď sú cieľovou kategóriou práve násťročné dospievajúce slečny, môže sa do ich príbehov ponoriť i dospelá čitateľka, a to bez toho, aby zažila sklamanie. Spomeňme si napríklad na Aféry Finy S. alebo Až keď bude mama triezva. Tieto dva knižné kúsky dokázali rozcítiť malých i veľkých a podali nám zážitok z čítania bez ohľadu na vek. V tomto prípade si však nie som veľmi istá, či sa dospeláčky nebudú trochu nudiť a či budú vedieť oceniť to poddajné nevinné čaro, ktoré sa zo stránok prediera. Knižka totiž zachytáva bežné problémy školáčky Niky, ktorým je tu priložený veľký dôraz, a práve tieto životné peripetie nemusia nájsť pochopenie u „veľkáčok”, ktoré majú bezstarostné časy už dávno za sebou.

„A potom prišiel jeden fakt otrasný školský deň. Profáci nám dali dve neohlásené písomky, z fyziky a z informatiky. K tomu sme museli zvládnuť ešte tisíce poučiek, definícií a opakovanie doteraz prebraného štvrťročného učiva…. No kto to má vydržať? S Petrou sme nadobudli pocit, že celý svet je proti nám. Navyše, vonku sa oteplieva, niečo vás bolí, trápia vás otázky o konkrétnych ľuďoch a veciach, nechce sa vám učiť ani nič robiť, v noci nespíte a spytujete si svedomie. Čo a tým?”

Karambol teda svoju cieľovú skupinu, ktorá nečaká komplikovanú zápletku, zaujme. Zmätok pri prežívaní nových pocitov, kamarátske vzťahy na život a na smrť, večné peripetie so skúškami v škole či spolužiačky, ktoré sa za každú cenu chcú svojím hlasným smiechom a príkrymi maniermi votrieť do pozornosti chlapcov – to všetko sú momenty a prvky, ktoré sú dnešnej mládeži dobre známe. A keďže vieme, že v knihách chceme nachádzať to, čo nám je blízke, táto Evitínka si cestu ku svojim čitateľkám nájde bez problémov.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá zápletka

– pomaly postupujúci dej

– verné zobrazenie sveta tíndežerov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladých ľudí, ktorí od knihy neočakávajú priveľa, či už napätie alebo komplikovanú zápletku

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí majú na literatúru (aj na tú oddychovú) vyššie nároky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 02min

Počet strán: 208

 

Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Čítaj viac
Manželky a milenky. Dva priestory, ktoré nenájdu vzájomné porozumenie, nikdy sa nebudú tolerovať či rešpektovať, vždy budú na seba ceriť zuby a vysielať varovné signály. Jednoducho prvé a druhé husle... Čítaj viac
Jedného dňa sa môže všetko zrútiť ako domček z kariet. No tak ako sa všetko môže zosypať, sa môže rovnako i zoceliť. Zúfalstvo a beznádej v zmesi... Čítaj viac
Je vek naozaj len číslo? Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip