Kamaráta nebozkávaj

Kristína Lovasová

O bozku, ktorý zmenil úplne všetko.


Môže z obyčajného priateľstva vzniknúť naozajstný vzťah plný vášne a lásky? Ak áno, dokáže takýto vzťah vydržať všetky nástrahy a komplikácie, ktoré mu život prinesie do cesty?

Kamaráta nebozkávaj_TITULKAAko by mal podľa vás vyzerať dobrý román pre mladé dievčatá? Mal by zablúdiť do sveta fantázie, alebo naopak –hodnoverne zobrazovať realitu okolo nás? Akým nástrahám čelia dnešní tínedžeri a na čo najviac upriamujú svoju pozornosť? V románe Kamaráta nebozkávaj nečakajte žiadne mystické prvky ani nadpozemskú ľúbostnú zápletku. Príbeh, ktorý tu nájdete, sa totiž nemusí odohrať len v knižnom svete.

Ryšavá Charlotte je všetko len nie obyčajné či tuctové dievča. Kamkoľvek príde, púta pozornosť svojím výzorom a drzým správaním. Napriek jej úsiliu odstrašiť od seba každú živú bytosť, sa jej spolužiakovi Matúšovi podarí dostať sa jej pod kožu. Skamarátia sa, Charlotte zistí, že sa vo všetkom dopĺňajú a pasujú k sebe ako jin a jang. Na oslave jej narodenín sa pod vplyvom alkoholu a dlho potláčaných citov intímne zblížia. Napriek tomu, že na druhý deň si nič nepamätajú, dôsledky tohto činu ich čoskoro dostihnú a oni tak zistia, že Charlotte je tehotná.

„‚Môžeš, keď chceš,‘ povedal a žmurkol na mňa. Pochopila som, ako to myslel a popritom ako sme všetci tancovali, som mu pri otočke odvetila:
‚Ale, ale, Matúš, kamarát môj, kamaráti sa predsa nebozkávajú. To sa nerobí!!‘ Usmiala som sa na neho.“

Neplánované tehotenstvo v tínedžerskom veku sa bezpochyby dá označiť za katastrofu, ktorej dôsledky pretrvávajú niekoľko generácií. Ako sa s tým vyrovná Charlotte? Autorka čitateľa stavia do polohy pozorovateľa, v ktorej má pred očami mladé dievča stojace pred ťažkým životným rozhodnutím. Ak sa Charlotte rozhodne nechať si dieťa, ako sa k tomu postavia jej rodičia? Nezruinuje príchod dieťaťa jej vzťah s Matúšom? Dokážu sa postarať o dieťa, budú plnohodnotnými rodičmi aj napriek tomu, že sú sami ešte deťmi? Dej sa zamotáva, jedno rozhodnutie nadväzuje na druhé, jednotlivé postavy sa s novovzniknutou situáciou pasujú, ako len vedia.

„‚Otec, veď ty si ju vyhodil, pamätáš? Alebo aj z toho máš okno?‘
‚Ty drž hubu, nikto sa s tebou nebaví!‘ Okríkol ho otec a ďalej sledoval mňa. Mala som pocit akoby som ho ani nepoznala. Správal sa ku mne ako cudzí človek, vlastne ešte horšie.“

Dalo by sa povedať, že kniha má trochu i poučný charakter. Je tu výborne zobrazený proces „príčina – dôsledok“ a autorka tak mladým ľuďom ukazuje, že za každý čin treba skôr či neskôr niesť zodpovednosť. Príbeh umiestnený do tínedžerského prostredia sa teda venuje nielen všetkým pôžitkom mládeže, medzi ktoré patrí hlavne alkohol, párty a sex, ale aj dôsledkom, ktoré z nich vyplývajú. Bolo zaujímavé sledovať vyrovnávanie sa hlavných postáv s nečakaným tehotenstvom, a tiež obavy z reakcií ich blízkeho okolia. Ťažko posúdiť, či by sa aj v skutočnom živote okolie podobnej dvojice zachovalo tak pozitívne ako v tomto prípade.

Staršie či dospelé čitateľky tento príbeh nemusí veľmi zaujať, nakoľko sa do kože hlavnej hrdinky nevžijú tak ako mladé dievčatá. Autorka príbeh cieľovej skupine prispôsobovala v mnohých ohľadoch, či už šlo o štýl písania (minimum opisov), jazykové prostriedky alebo konanie jednotlivých postáv.

Ako sa tento príbeh skončí? Bude na čitateľky na konci čakať happy end alebo ich autorka zavedie do údolia plného sĺz? Je mladý človek pripravený čeliť dôsledkom vlastného neuváženého konania? Kedy sa končí detstvo a kedy sa začína dospelosť? Ovplyvňujeme to my sami práve takýmito skutkami?

Recenzent: Ivana Šturcelová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– reálna zápletka

– minimum opisov

– časté vulgarizmy a opisy sexuálnych scén

– príbeh poskytuje pohľad na život dnešných tínedžerov

– zápletka má bezpochyby i náučný charakter

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladé dievčatá, tínedžerky

– pre ženy, ktoré nemajú v obľube typické presladené romány

– pre tých, ktorí sa chcú začítať do príbehu z prostredia mladých ľudí

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate klasickú romantickú zápletku

– pre staršie čitateľky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 42min

Počet strán: 272

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Príbeh, ktorý dokazuje, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti. Čítaj viac
Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko, o tom niet pochýb. No zároveň je medzi nimi... Čítaj viac
Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Čítaj viac
Možno to poznáte. Prechádzate pomerne pokojným obdobím, vrásky na čele vám spôsobujú... Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip