Jméno jako osud

Jarmila Mandžuková

Kniha, ktorá nám ukazuje, že meno má väčší význam, aký mu prikladáme.


Ako vnímate svoje meno? Ste s ním spokojní alebo by ste sa najradšej premenovali? Nevyčítali ste niekedy svojim rodičom výber vášho mena? Meno, ktorým nás prezývajú iní, ktorým sa podpisujeme na úradoch či predstavujeme pri nových stretnutiach v sebe ukrýva oveľa väčšiu silu, ako by sme predpokladali!

jmeno jako osudKeď som po prvýkrát otvárala túto neobyčajnú knižku, bola som pripravená na tak trochu zdĺhavý úvod, ktorý by bol vstupnou bránou do tejto tematiky. Namiesto rozsiahlych kapitol však na mňa čakalo len pár stránok, v ktorých autorka stručne, no celkom výstižne podáva nové informácie aj úplným laikom.

Vedeli ste, že každé meno je osobité, má svoju históriu a v nemalej miere spolu s inými faktormi formuje našu osobnosť? Výber toho správneho mena ja nesmierne dôležitý, ak sa rodičia pokúsia o extravanciu, jedinečnosť či humornú rýmovačku mena a priezviska, nemusí sa to vždy skončiť dobre. A čo druhé krstné meno? Napísané na papieri to vyzerá elegantne a vkusne, no ako je to v skutočnosti?

„Moderní je dávat i zdvojené jména, ale tyto láskyplně míněné extravagance nezpůsobí jen určitou výjimečnosť, nýbrž přinesou se sebou i nemalé bremeno. Každé zdvojené jméno představuje dvojí zatížení, se kterým se nositel jména ne vždy dokáže vyrovnat.”

V úvode sa okrem niekoľkých dobre mienených rád pri výbere mena dozvedáme aj iné zaujímavé informácie. Ľahkým výpočtom sa dá zistiť, či bude meno „pasovať” k priezvisku a či sa nebudú navzájom tieto dva elementy biť.

„Každému písmenu našeho jména lze přiradiť určitou číselnou hodnotu, která nese jedinečnou informaci a dodává jménu určité vlastnosti. Na vypočítaní čísla jména existuje nejčasteji užívaná šifrovaná abeceda podle latinské karbaly, která nám umožní vymezit lidskou bytost a odhalit její skrytou tvář.”

Autorka má nesmierne blízko nielen k náuke o menách, no i k numerológií a astrológií, čo sa premietlo aj do jej knižky. Na trhu nájdete viacero publikácií venujúcich sa tejto náuke, no len máloktorá v sebe kombinuje viaceré vedy. V tejto knihe nájdete pekné prepojenie množstva prvkov a môžete si na konkrétne meno posvietiť z hneď niekoľkých uhlov. Je dané meno vhodné pre všetky znamenia alebo bude lepšie, ak sa niektorému z nich rašej vyhne?

Po kratučkom úvode na nás čaká výkladová časť, v ktorej sú mená zoradené abecedne, takže to, ktoré vás zaujíma, nájdete veľmi ľahko. Keďže je však kniha napísaná českou autorkou, je tu veľká pravdepodobnosť, že vám tu budú chýbať viaceré slovenské mená a naopak – nájdete tu aj také, ktorých popis vás veľmi zaujímať nebude, pretože vo svojom okolí nemáte nikoho, kto bol nositeľom tohto mena,

Tie najzákladnejšie tu však bezpochyby nájdete. Pri každom z nich si môžete pozrieť jeho históriu, výklad či konkrétne prislúchajúce číslo alebo zhodu s astrologickými znameniami. Okrem toho nám autorka predstaví aj známych nositeľov či nositeľky daného mena a pri niektorých nájdeme i pár zaujímavostí.

„Jméno Martina má v sebe bojovnosť, energii, úsilí a soutěživost, má dost síl na to se prosadit a dovede si svůj život uspořádat. To se vše odráží i u některých osobností, které dokázaly potenciál jména plně zúročit a svými sportivními výkonmi vstoupili do dějin.”

Jméno jako osud je publikácia, ktorá zaujme každého, kto baží po nových zaujímavých poznatkoch. Nie je určená len pre budúcich rodičov, ktorí potrebujú poradiť pri výbera mena pre svoje dieťa, ale i pre tých, ktorí v bežných veciach radi hľadajú zaujímavosti. Ak si tykáte s astrológiou či numerológiou, skúste svoje poznanie o trochu rozšíriť. V tejto knihe sa nestratíte, pretože je napísaná veľmi jasne a zrozumiteľne, takže poznatky v nej pochopí i ten, kto tieto mystické vedy doposiaľ nikdy neštudoval.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– abecedné zoradenie mien 

– ľahké vysvetlenie nových skutočností

– slovenský čitateľ tu všetky naše tradičné mená nenájde

Pre koho ánoPre koho áno

– ak chcete viac spoznať sami seba a svojich blízkych

– pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové

Pre koho niePre koho nie

– ak veľmi neveríte, že meno dokáže ovplyvniť osobnosť

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 40min

Počet strán: 304

 

Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Na nájdenie tých správnych životných priorít nikdy nie je neskoro. Čítaj viac
Čo robí ženu naozaj šťastnou? Čítaj viac
Autorkin vzťah k Slovensku sa však prostredníctvom jej básní odrazil v zbierke Odkazy do ticha. Komu a čo odkazuje, možno vidieť... Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Láska nie je výmysel, nie je prežitok, nie je to enzymatická zmena v mozgu. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip