Jana Šulková

„Za skúšku nič nedáš a risk je zisk.“


1Janka, čo pre vás znamená knižný svet?

Knižný svet pre mňa znamená relax, odpútanie sa od reality, možnosť prežiť mnoho životov… A teraz, keď sa v tomto svete pohybujem aj ako autorka, je pre mňa tiež miestom, kde sa môžem realizovať, dávať tvár svojim predstavám a nápadom a premeniť ich na niečo hmatateľné, s čím sa môžem podeliť so zvyškom sveta.

Aké knižky čítate, máte nejaký obľúbený žáner, autora či autorku?

Čítam prakticky všetko, čo sa ku mne dostane. Samozrejme, mám obľúbený žáner aj autorov, ktorým som verná, no som otvorená i tomu, čo nepoznám. Pri recenzovaní som zistila, že mnohé knihy či autori ma môžu prekvapiť, ba až nadchnúť, preto dám šancu každej knihe. Najradšej čítam young adult literatúru, ženské romány, fantasy… Zo slovenských autorov obľubujem Mirku Varáčkovú, Martu Fartelovú, Vitu Jamborovú, Janku Benkovú a mnoho ďalších. Z tých zahraničných mám najbližšie k Paulovi Coelhovi a Johnovi Greenovi.

Ak by ste sa mohli stretnúť s jedným spisovateľom, ktorého by ste si vybrali? Bol by to súčasný spisovateľ alebo niekto, kto sa natrvalo zapísal do dejín literatúry?

Poznám veľa slovenských spisovateľov a našla som medzi nimi aj skvelých priateľov. Sú to úžasní ľudia a umelci, ktorých obdivujem. Keď nám to povinnosti dovolia, stretávame sa najmä na besedách. Vybrať si len jedného je ťažké. No ak by som mala možnosť stretnúť sa s niekým zo zahraničia, bol by to zrejme Paulo Coelho. Jeho myšlienkové pochody ma fascinujú.

Máte i osobnú skúsenosť s písaním recenzií, takže mi, myslím, budete vedieť odpovedať – aká je to dobrá, kvalitná, prínosná recenzia? Čo by mala takáto recenzia obsahovať?

Ja vnímam recenzie v dvoch skupinách. V tej prvej sú blogeri, ktorí majú vlastný blog, a teda na ňom prezentujú svoje subjektívne názory, nech sú akékoľvek. Potom sú tu knižné portály, ako aj Váš, kde sa snažíte čitateľovi ponúknuť objektívny pohľad na knihu, vyzdvihnúť klady či zápory, ktoré sú opodstatnené. Tak sa snažím recenzie písať aj ja. Ak sa mi nejaká kniha nepáči, nezatratím ju, ale snažím sa nájsť jej plusy, pozrieť sa na ňu objektívne a nájsť jej čitateľov, pre ktorých, si myslím, by bola vhodná. Avšak sú aj blogeri, ktorí píšu objektívne a naopak, natrafila som aj na úplne subjektívnu recenziu na knižnom portáli. No a potom sú tu ešte tie odborné recenzie, s ktorými sa takmer nestretávam. Aká je to kvalitná recenzia? Myslím, že je pre každého iná… Ja dávam prednosť tým objektívnym a najmä takým, ktoré ma na knihu navnadia. Ako sa vraví, sto ľudí sto chutí.

Ako dlho sa recenzovaniu venujete? Aké sú reakcie na vaše recenzie?

Recenzujem asi dva roky. Reakcie boli rôzne. Väčšinou však pozitívne, i keď som sa nevyhla ani tým negatívnym, samozrejme. No z času na čas sa do redakcie magazínu ozve nejaká čitateľka, ktorá sa poďakuje za dobré tipy na knihy, napíše nám svoje a zaželá krásny deň. Také správy veľmi potešia a ja mám potom pocit, že to, čo robím, má svoj význam.

Zmenil sa váš pohľad na knihy, odkedy ste sa sama stali autorkou? Vnímate teraz knižné príbehy inak?

Áno, môj pohľad sa sčasti zmenil, keďže knihu vnímam už nielen ako čitateľ, ale aj ako autor. Dokážem sa tak stotožniť s autorom oveľa lepšie ako predtým. Niektoré veci vnímam menej kriticky, pretože viem, že autor nikdy nevyhovie všetkým…

Zaujímate sa o reakcie čitateľov na vašu prvú knihu? Boli medzi nimi i také, ktoré vás posunuli v tvorbe vpred?

Samozrejme, snažím sa ich sledovať vždy, keď mi to čas dovolí. Všetky ma posúvajú vpred, či už pozitívne alebo negatívne, a najmä ma motivujú v tom, čo robím. Veľmi ma tešia správy od čitateliek, je to úžasná komunikácia.

O chvíľu vám vyjde druhá knižka – Silnejšia ako osud. Čo v nej čitateľom prinášate?

Silnejšia ako osud je opäť román pre tínedžerky, avšak aj pre starších čitateľov. Nechcem veľmi spoilerovať, aby sme čitateľov neobrali o pôžitok z čítania, preto sa k nej vyjadrím čo najstručnejšie. Je o dievčati, ktorej osud hodí polená pod nohy práve vo chvíli, kedy to najmenej očakáva. Kniha je nielen o láske mileneckej, ale aj priateľskej, ktorá je veľmi dôležitá a často veľmi silná. Je o ľuďoch a o tom, čo všetko v sebe dokážeme nájsť, keď sme v krízovej situácii.

Viete charakterizovať cieľovú skupinu čitateľov, u ktorej sa nová knižka ujme najviac?

Celkom sa to charakterizovať nedá, keďže záleží najmä od čitateľského vkusu. Je však skôr pre tínedžerky a mladších čitateľov, ale aj pre starších. U koho sa ujme z hľadiska vekovej kategórie najviac, to si netrúfam povedať.

Kedy ste si povedali, že začnete písať i knižné príbehy? Spomínate si na ten moment?

Pred pár rokmi, kedy som pochopila, že sa potrebujem nejako realizovať aj mimo práce. Bol to únik a oddych. Mala som v hlave mnoho nápadov, a tak som si povedala, že to skúsim.

Bolo ťažké dať svojim myšlienkam písomnú podobu? Šlo vám písanie podľa vašich predstáv?

Vtedy som si myslela, že mi to ide podľa mojich predstáv, avšak keď som si to prečítala o rok, dostala som záchvat smiechu. Vtedy som pochopila, že sa potrebujem vypísať, nájsť si štýl, témy, ktorým sa chcem venovať a cieľovú skupinu, pre ktorú budem písať. Chvíľu mi to trvalo, ale našla som sa a odvtedy sa mi v písaní začalo dariť viac.

Čo by ste poradili človeku, ktorý sa ešte len odhodláva napísať knihu?

Za skúšku nič nedáš a risk je zisk. Tým sa riadim aj ja, nielen v písaní, ale aj v živote.

Čítajú i ľudia vo vašom okolí? Alebo skôr preferujú iný druh relaxu, oddychu či zábavy?

Čítajú a vo veľkom! Mám okolo seba mnoho ľudí, ktorí milujú čítanie. Samozrejme, je to najmä vďaka tomu, že mám priateľov aj medzi kolegami a tiež spolužiaci na výške veľa čítajú, keďže študujeme editorstvo, je to pre nás prirodzené. Ale vieme sa zabaviť aj inak.

Plánujete pokračovať v písaní kníh? Máte už premyslený nový nápad, novú knižnú zápletku?

Samozrejme. Neviem si predstaviť, že by som sa už písaniu nevenovala. Nápad je premyslený už dávno, aj zápletka, len času bolo počas školského roku pomenej, no leto prichádza a ja sa môžem konečne naplno venovať písaniu, na čo sa veľmi teším.

Čo by ste odkázali našim i vašim čitateľom?

Čítajte veľa, čítajte to, čo vás baví a radujte sa zo života, aj keď nie je vždy jednoduchý!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Jana Šulková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip