Jamy… alebo tajomstvo zeleného jazera

Louis Sachar

Je smola naozaj dedičná?


Dostať sa do nápravno-výchovného zariadenia, to nie je snom žiadneho mladého človeka. Hlúpa zhoda náhod však spôsobí, že Stanleyho odvádzajú do Tábora pri Zelenom jazere. Čím dlhšie tam je, tým viac má pocit, že náprava osobnosti je len chabou zásterkou, ktorá skrýva niečo nekalé.

jamy aleKeď viete, že na vašu rodinu bola v minulosti uvalená kliatba, musíte počítať naozaj s hocičím. Aj s tým, že vás neprávom obvinia z krádeže tenisiek, vďaka čomu skončíte v nápravnom tábore. I keď tomu Stanley nie celkom rozumie, rýchlo si zvyká na prísny režim, ktorý pri Zelenom jazere vládne. Pravidlá sú nemenné a jednoduché – raz za deň vykopať jamu. Znie to celkom banálne? Ak by ste sa museli popasovať s horúcim slnkom, permanentým smädom a vyprahnutou zeminou, v momente by ste zmenili názor. Stanley má však pocit, že tu vôbec nejde o zoceľovanie mladých osobností. Nezdá sa i vám, že majitelia tábora niečo hľadajú?

„Ako sa míňali dni jeden za druhým, správkyňa postupne strácala trpezlivosť. Prichádzala neskôr ráno a odchádzala skoro popoludní. Chlapci zasa, naopak, kopali čoraz dlhšie a dlhšie. ,Tá jama nie je o nič väčšia, ako keď som včera odtiaľto odišla,’ skonštatovala hneď po príchode, keď už slnko bolo dosť vysoko na oblohe. ,Čo tam dole robíte?’”

V približne v druhej tretine knižky sa nám do prítomnosti pripletie aj pár kapitol, ktoré nás zoznamujú s príbehom, ktorý sa odohral pred niekoľkými desiatkami rokov. Po čase sa tak dozvedáme pravý dôvod, prečo dnes Stanleyho rodina trpí pod ťarchou kliatby a stretávame postavy, ktoré už síce dávno nežijú, no dôsledky ich skutkov znášajú ďalšie generácie dodnes.

„V tom čase ešte neexistoval telefón, zato slovo sa po takom malom mestečku šírilo rýchlosťou blesku. Na sklonku dňa už každý pri Zelenom jazere vedel, že učiteľka pobozkala zberača cibule. Nasledujúce ráno neprišlo do školy ani jedno dieťa.”

Čo sa môže ukrývať na vyprahnutom dne momentálne už neexistujúceho jazera? A ukrýva sa tam niečo, alebo je to len Stanleyho pocit? Kedy a za akých okolností sa Stanley vráti domov a bude môcť konečne zabudnúť na to peklo, ktoré v tábore zažil? Jamy na vás priam vychŕlia množstvo otázok, na ktoré budete chcieť okamžite nájsť odpovede. Aj za cenu kruhov pod očami alebo kopiacich sa povinností, pred ktorými ste čítanie uprednostnili.

Jamy je výbornou ukážkou toho, ako by mala vyzerať kniha pre mladistvých. Zaujímavý a mierne napínavý príbeh podfarbený fantastickým a mystickým podkladom brilantne spísaným do pútavého a rozsahom primeraného diela. Autor si po celý čas, čo túto knihu písal, zrejme opakoval, že cieľovou skupinou je mládež, preto si odpustil vedľajšie odbočenia či zdĺhavejšie opisy, ktoré by mladého človeka od čítania mohli odradiť.

Napriek tomu, že je táto knižka určená tínedžerom, prečítať si ju bezpochyby môžu i dospelí, a to nielen preto, aby zistili, čo dnes mladí čítajú. Neobyčajný príbeh plný dynamiky, nástrah a skrytých prekvapení má potenciál osloviť každého, kto má rád nebezpečenstvo dýchajúce mu priamo na krk.

Ako súvisí dávny románik Sama a Katherine Barlowovej? Naozaj čarodejnica vyslovila na Stanleyho dávneho predka kliatbu len preto, že ukradol prasa? Kedy sa jeho rodine prestane lepiť smola na päty? Chcete spoznať aj iných chovancov Tábora pri Zelenom jazere? Tak potom sa začítajte príbehu, v ktorom si mystika podáva ruky s tvrdou realitou a ukazuje nám, že všetky navonok nerozumné veci majú svoj skrytý zámer.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh má rýchly spád

– dve časové roviny

– netradičný, no pútavý motív pre literatúru pre mládež

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladých, ktorí nechcú večne čítať len príbehy o upíroch či nadprirodzených stvoreniach

– pre dospelých, ktorí si chcú pri knihe oddýchnuť, no zároveň zažiť i pár prekvapení

Pre koho niePre koho nie

– ak chcete knižku, ktorá vám vydrží niekoľko dlhých večerov; táto sa vám „minie“ nesmierne rýchlo

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Mária Orlíková

Pôvodný názov: Holes

Recenzent knihu čítal: 02hod 29min

Počet strán: 216

 

Čo sa udeje s vnútrom človeka, ktorý príde o svoju slobodu? Čítaj viac
Láska nie je výmysel, nie je prežitok, nie je to enzymatická zmena v mozgu. Čítaj viac
Príbeh pohybujúci sa medzi skutočnosťou a výmyslom. Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Neopodstatnené rebelstvo alebo sonda do duše vo svete stratenej tínedžerky? Čítaj viac
Prežiť ešte neznamená zvíťaziť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip