Ikar

O spoločnosti IKAR

Ikar-16azur_270x167 (1)Bolo nás desať

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s.

Dobrý začiatok a úspešné pokračovanie

Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 370 tisíc výtlačkov.
V prvých rokoch sa k hitom zaradila aj séria štyroch kníh Virginie Andrewsovej (Kvety v podkroví, Lupene vo vetre, Budú aj tŕne a Ovocie minulosti) a sfilmovaná kniha inšpirovaná skutočnými udalosťami Bez dcéry neodídem od Bety Mahmoodyovej.
Našimi knihami sme si získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi.
Dôležitú časť našej produkcie tvoria tituly domácich autorov. S väčšinou z nich máme už priateľské vzťahy a naša spolupráca je viac ako len obchodný vzťah. Snáď aj preto je taká úspešná. Určite medzi nich patrí najúspešnejšia slovenská spisovateľka Táňa Keleová- Vasilková, Kamil Peteraj, Boris Filan, Marcela Laiferová, Jozef Banáš, Andrea Coddington, Jozef Karika, Emma Tekelyová a mnohí ďalší.
Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše
4 300 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme dovedna predali viac ako 26,5 milióna výtlačkov. Toto považujeme za najväčší dôkaz, že čitatelia milujú knihy z nášho vydavateľstva. Postupne sme naše aktivity rozšírili na čitateľský Media klub a na veľkoobchodnú činnosť, ktorú neustále modernizujeme, zdokonaľujeme a rozširujeme portfólio distribuovaných kníh.

Nové výzvy

Za 25 rokov pod značkou IKAR sme sa mnohému naučili. Za najdôležitejšie považujeme pozorne načúvať potrebám a túžbam našich čitateľov a neustále držať krok s dobou. Len tak budeme schopní ponúknuť im to, čo naozaj hľadajú-či sú to fantasy knihy o upíroch, rady k ručným prácam alebo poučné encyklopédie, elektronické knihy alebo interaktívne aplikácie.

Naše úspechy

Za všetky úspechy, ktoré sme postupne dosiahli, sme v prvom rade vďační vám, našim čitateľom. Bez vášho pozitívneho vzťahu k našim produktom by bolo naše snaženie márne. Obetovali sme množstvo voľného času, pretože sme verili svojmu snu vybudovať najväčšie a najsilnejšie knižné vydavateľstvo na Slovensku. Množstvo ocenení, ktoré sme počas existencie vydavateľstva IKAR získali, svedčí o tom, že náš sen sa stal realitou.

Ceny pre najúspešnejších

Od roku 2000 odmeňujeme cenou Zlatá a Platinová kniha najúspešnejších slovenských autorov. Zlatú knihu získava v súčasnosti autor, ktorého dielo dosiahlo predaj 15 tisíc výtlačkov v kategórii próza a 3 tisíc výtlačkov v kategórii poézia. Ocenenie Platinová kniha získava slovenský autor za predaj 25 tisíc výtlačkov. Ikar udeľuje od roku 2005 aj Zlaté knihy v kategórii Osobnosti radia za predaj minimálne 10 tisíc predaných kusov.
Popri týchto komerčných cenách udeľuje Ikar od roku 2004 aj cenu literárnej kritiky Zlaté pero.

O úspech sa treba podeliť

V našom vydavateľstve nie je tento výrok len prázdnou frázou, ale má konkrétne podoby. Za úspech, ktorý sme vďaka vám, našim čitateľom, dosiahli sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Poskytnutím knižných darov sa snažíme potešiť deti v detských domovoch. Už niekoľko rokov aktívne podporujeme Ligu proti rakovine. Okrem knižných darov sme spolu s našimi čitateľmi prispeli výťažkom z predaja encyklopédie Slovensko A-Ž výraznou finančnou čiastkou na vybudovanie náhradného domova pre rodičov detských onkologických pacientov v Košiciach.

Naša pomoc smerovala aj vybraných obciam na východnom Slovensku, ktoré boli v roku 2010 postihnuté katastrofálnymi povodňami. Finančne sme tiež podporili činnosť nadácie Kvapka nádeje. Konkrétne sme prispeli na rozšírenie transplantačnej jednotky II.detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave a jej detskému onkologickému a hematologickému oddeleniu. V roku 2010 sme spolu s ďalšími obchodnými partnermi prispeli na nadáciu somálskej modelky a aktivistky za ľudské práva Waris Dirie, ktorej cieľom je celosvetovo zakázať ženskú obriezku.

Informácie poskytli: Ikar

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip