Igor Spišiak

„Vždy si kladiem len reálne ciele, podľa možností aj krátkodobé. Život ma naučil, že všetko dôležité máme tu a teraz.


Človek, ktorý síce písať nevie, no rozprávanie mu ide vynikajúco. Stačí pár minút v jeho spoločnosti a bolí vás brucho od smiechu, pretože Igor má zmysel pre humor rozvinutý viac ako akýkoľvek iný zmysel. Živí sa rukami, no robotník nie je, zväčša nosí biely plášť, ktorý ho občas prenesie do iného sveta. Sám totiž neverí, že to, čo v ňom zažíva, vzniklo na našej planéte.

Igor, si v poradí druhým mužom, ktorý na našej stránke publikuje román pod pseudonymom. Hanbia sa snáď muži za to, že píšu?

Nehanbia, určite nehanbia, my muži sme pyšní na všetko, čo v živote vytvoríme. Tak ako Andrej, aj ja však pracujem v sfére, v ktorej by mi písanie knihy veľmi nevylepšilo renomé… Ja som si svoje meno iba pozmenil, Igor je mojím naozajstným krstným menom a priezvisko tiež nie je vymyslené. Je to rodné priezvisko mojej mamy upravené do chlapskej podoby.

Čo teda vlastne robíš?

Som lekár, špecializovaný na plastickú chirurgiu. Nevykonávam svoju prácu na Slovensku, ale v zahraničí. Mnohokrát sa s kolegami lekármi zasmejeme, niekedy viac, niekedy menej. No vždy si povieme, že toto je na knihu. Takže keď si mi spomenula, že na svojej stránke zverejníš aj nejaký román, dostal som chrobáka do hlavy. Viem, že vieš písať, ja zasa viem, že mám dosť zážitkov. Tak prečo to nespojiť?

Čo ty a knihy? Čítaš aj niečo iné okrem odborných publikácií?

Občas áno. Nie je to často, ale desať kníh za rok prečítam. Väčšinou ide o kriminálky a biografie. Ale to asi vieš, často ti knihy kradnem a nemaj strach, všetky aj vrátim 🙂 .

Keď sme už pri požičiavaní kníh, stáva sa ti, že si požičaná kniha už nenájde k tebe cestu späť?

Stáva, i keď veľmi zriedka, ale predsa len. Väčšinou ide o knihy z medicínskej oblasti. Stratia sa asi pod nejakým bielym plášťom :).

Čítaš odmalička? Alebo ti knihy počarovali až neskôr?

Ktorý mladý chalan číta? Ako decko som si občas niečo prelistoval, v puberte som mal úplne iné problémy, na knihy nebolo času. No teraz to dobieham a som rád, že som knihám prišiel na chuť.

Čo podľa teba znamená dobrá kniha?

Dobrá kniha ja taká, v ktorej sa úplne stratíte, zabudnete, kto ste, kde ste a vcítite sa do príbehu. Zrazu prežívate niečo, čo za normálnych okolností neprežijete, stretnete ľudí, za ktorými vám bude neskôr smutno. To je dobrá kniha. Aspoň podľa mňa :).

Máš momentálne sen, ktorý si chceš splniť?

Dopísať s tebou našu spoločnú knihu :). Vždy si kladiem len reálne ciele, podľa možností aj krátkodobé. Netreba hľadieť ďaleko, život ma naučil, že všetko dôležité máme tu a teraz.

Veľmi pekne si nadviazal na moju ďalšiu otázku: Ako by si sa charakterizoval?

Ako človeka, ktorý sa už nikam neženie. Nemám hlavu v oblakoch, ani nohy desať centimetrov nad zemou. Vážim si, ak sa na mňa cudzí človek usmeje, preto sa snažím usmievať na iných aj ja. Mám rád ľudí, ktorí sú tak prirodzene pozitívni, nehovoria o tom, čo je podľa nich zlé, ale potichu sa sústredia na to, aby toto zlo z ich pohľadu odstránili. Vraj sa veľa smejem, asi to bude aj pravda, lebo sa rád pozerám, ako sa smejú iní. Niekedy aj na mne, to je moja ďalšia črta, viem si sám zo seba vystreliť. Netreba sa brať príliš vážne…

Čo by si odkázal našim čitateľom?

Aby boli šťastní. To je veľmi dôležité, šťastie je fajn vec. Vtedy prestávate závidieť a doprajete aj ostatným. Takže buďte šťastní, usmievajte sa a smejte, vážte si život a čítajte Plutonium!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip