Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Horká ako čokoláda - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Horká ako čokoláda

Jana Graterová

Priateľa si drž blízko a nepriateľa ešte bližšie!


Brúsi si zúbky na vášho drahého nejaká iná? Akú dôkladne premyslenú stratégiu dokáže vymyslieť žena, ktorej chce tá druhá zobrať jej obľúbenú hračku? Je to dokonalý plán odpútať od nej jej miláčika, či perfektný zámer pomsty?

horká ako čokoládaDve ženy, jeden muž a tajomstvo, ktoré ich k sebe priťahuje ako magnet… Na dovolenke sa stretávajú Barbora a Diana. Barbora má telo bohyne, je vždy adekvátne upravená a nastajlovaná do značkových modelov – jedným slovom príťažlivá bývalá modelka so sofistikovaným vyjadrovaním. Diana je oproti tejto chladnej kráske úplne obyčajná sekretárka s jednoduchým slovníkom, naivná a o značkových handrách môže iba snívať.

Úsmevom porazíš aj vola! To je krédo bývalej modelky, ktorá je zaobalená zahmlenými myšlienkami, ktorým nikto okrem nej nerozumie. Je manželkou úspešného fotografa Michala, ktorý až príliš túžobne a zasnene pozerá na Dianu, ktorá si jeho kradmé pohľady nevie vysvetliť.

„‚Páči sa ti, viem to, on sa páči každej…’ povedala a zahasila cigaretu. Nesmelo som prikývla. ,On má vzhľad kurevníka kríženého s mamľasom, pritom je to ten najvznešenejší muž, akého som si mohla želať,’ dodala hrdo.”

Diana má pocit, že popri elegantnej a inteligentnej mrche ona predstavuje len nižší level. Veď ako sa môže obyčajná sekretárka porovnávať s majiteľkou butiku? Nevie si to vysvetliť, ale aj jej manžel Jakub je doslova očarený čiernovláskou, skáče okolo nej ako psík a počúva ju na slovo. Barbora si každý deň nasadzuje svoju masku manipulátorky a rozohráva svoju falošnú hru na nič netušiacu Dianu. Po návrate domov z dovolenky sa blbou zhodou náhod (alebo vinou nejakej manipulácie?) Jakub odsťahuje zo spoločnej domácnosti od Diany. Odrazu sa koleso osudu nezvratne rýchlo roztočilo a hra na mačku a myš sa začala. Kto bude v tejto špinavej fraške víťaz a kto porazený? To sa dozviete pri čítaní románu od slovenskej autorky Horká ako čokoláda.

„A zrazu som si uvedomila zvláštnu vec. Že mám Barboru svojím spôsobom rada. Napriek tomu, že sa jej bojím. Napriek tomu, že jej nerozumiem. Napriek tomu, že so mnou zrejme nehrá fér hru. Barbora bola jednoducho ako droga. Áno, je to klišé, ale vhodnejšie prirovnanie neexistuje. Ničí vás, ale potrebujete ju.”

Horká ako čokoláda je piaty román z pera slovenskej autorky Jany Gráterovej. Je známe, že rada píše o ženách, vzťahoch a sexe, pričom do textu zapája ľahké psychologické prvky. Ani táto kniha nie je žiadnou výnimkou. Príbeh je nebezpečný, pútavý, iskrivý s miernou dávkou irónie, ktorú ja naozaj milujem.

Aj napriek tomu, že dejová línia je jednoduchá, knižka sa číta veľmi rýchlo. Vždy vás niečo prinúti zastaviť sa a zamyslieť. Horká ako čokoláda disponuje podľa mňa chytľavým dejom, ktorý je dynamický hneď od začiatku, a táto dynamika vás bude sprevádzať až po úplný záver. Autorka si vystačila s dvomi ženskými postavami a poriadne roztočila ruletu zloby a manipulácie.

Do „špiku kostí“ rozobrala vnútorné rozpoloženie podľa mňa chorej ženy, ktorá zacíti nebezpečenstvo a hlavne konkurenciu v podobe inej ženy, ktorá, samozrejme, zaimponovala aj jej manželovi. Čoho všetkého je schopná žena, ktorá si len chráni to, čo jej patrí? Autorka poukázala na ženskú rafinovanosť a vynaliezavosť, aj keď nie pekným spôsobom. Ale i také sme my ženy. Aj napriek tomu, že Barbora bola vykreslená ako mrcha, na mňa tak vôbec nepôsobila. Žasla som nad ľudskou hlúposťou a veľakrát som krútila hlavou a nechápala konanie Diany. Záver knihy ma šokoval, hlavne priznanie Barbory… Šokuje táto informácia i vás?

Jana Gráterová je majsterka v písaní o ženskej psychike a ženskom myslení. Na chvíľu zabudnete na všedné starosti a pohrúžite sa do horkej čokolády. Buď ju budete milovať, alebo nenávidieť. Takže, milé dámy, pozor na svoje myšlienky! Aj keď myšlienka nie je vrah…

Na záver jedna idea, ktorá sa mne osobne veľmi páči. Nedávaj svoju zvedavosť najavo, zvedavosť je najlepší nástroj manipulácie.

Recenzent: Simona Rošková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychové, ľahké čítanie

– mierna irónia

– dve kontrastné postavy

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre nenáročné čitateľky, ktoré v knižke hľadajú priestor na oddych

– pre ženy, ktoré chcú spoznať (svoju) priateľku aj z iného uhla

Pre koho niePre koho nie

– pre milovníčky ťažkej romantiky

 

 

Za poskytnutie prezenčného výtlačku Simonka ďakuje autorke knihy – Jane Gráterovej.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 00min

Počet strán: 252

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Vstali ste niekedy ráno z postele a pocítili ste vďaku za to, že viete, kto ste, kde sa nachádzate, že rozpoznávate okolie či tváre vašich blízkych? Čítaj viac
Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama. Čítaj viac
Komu môžeme naozaj plne dôverovať? Čítaj viac
Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Sú tajomstvá, ktoré by sme najradšej zmazali z mysle. Čítaj viac
Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username