Hľadám lepšiu mamu

Gabriela Futová

Nič nenahradí pocit domova!


Detské obdobie vzdoru so sebou prináša nejednu vtipnú i krízovú situáciu. Tiež ste mali ako deti chuť zbaliť sa a odísť preč od vtedy nepochopiteľných rodičovských pravidiel? Taká istá je i malá Katka, dievča, ktoré si šlo odskúšať iné rodiny a zistiť, či jej tam nebude lepšie. No nie je domov len jeden?

hľadám lepšiu mamuVšetko sa začalo malou nevinnou hádkou, keď mama Katke zakázala prenocovať u jej najlepšej kamarátky Zuzky. Katke vtedy rupli nervy, zbalila si kufor a spolu so svojím plyšovým kamarátom Pinkusom odišla na truc z domu, aby svojej mame dokázala, že si nájde inú, takú, ktorá jej dovolí viac. Precestuje tak celé mesto, navštívi niekoľko rodín a na vlastnej koži zisťuje, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Keď je už z neustáleho hľadania unavená, odhodlá sa vrátiť domov, sklopiť hrebienok a priznať si, že mama je len jedna. Myslíte si, že tým sa kniha končí? Ale kdeže! Katkina mama nie je doma, a tak sa celé dobrodružstvo ešte len začína!

Postava Katky je presne taká ako všetky deti v jej veku. Vzdorovitá, trochu papuľnatá, odhodlaná urobiť dieru do sveta, nechápajúca banálne rodičovské príkazy a zákazy. Aké to je zaspávať v inej posteli? Prečo nie každá mama varí tak dobre ako tá jej? Všetky veci, ktoré jej pri spolužití s mamou chýbali, už teraz také lákavé nie sú. Súrodenci, otec, vlastný pes či neustále pedantné upratovanie. Dá sa to vydržať? Prečo to spočiatku vyzeralo tak lákavo? Dni strávené u tety Julky, tety Aničky, krásnej, no chladnej tety Hortenzie, či staručkej Kláriky, ktorá svojho psa Alberta vyzdvihuje nado všetko, sa začnú veľmi rýchlo meniť na horkokyslé dobrodružstvo.

„Dni prežité u novej mamy sa míňali a ako pribúdali, začínali mi narastať aj povinnosti. Najprv to bola tetina prosba, aby som jej pomohla ustlať chlapcom postele, na druhý deň mi to už prikázala. Kým v prvú sobotu som sa k vysávaču ani nepríblížila, v nasledujúcu som už vysávala všetky horné izby. A o týždeň som dokonca upratovala celý dom.”

Ak máte malé pochybnosti, či knižka svojím obsahom nenavádza deti k trucovaniu a porušovaniu pravidiel, nemusíte sa ničoho obávať. Aj vaše ratolesti na Katkinom príklade uvidia, že vymýšľať, vzdorovať či spochybňovať slová svojich rodičov sa nie vždy vypláca. Katka je toho živým príkladom. Svojou ostrou pravdovravnosťou sa dostane do niekoľkých problémov a rozháda si veľkú časť rodiny. Malí i väčší čitatelia majú vďaka Katke možnosť vidieť, že najlepším miestom na svete je to, kde je naša pravá mama a nikto a nič ju nedokáže nahradiť.

„Keď som vošla do našej bytovky, zacítila som zvláštnu, príjemnú vôňu. Podľa nej som vedela, že som naozaj doma. Odrazu som sa nevedela dočkať maminho obeda a hlavne jej teplej náruče. Nikto mi však neotváral. Neveriaco som zvonila ďalej, stále dlhšie a naliehavejšie, ale doma nebolo nikoho. Sklamane som zabúchala na dvere. ,Mami! Veď mi otvor! To som ja! Prepáč, že som odišla! Už viem, že nie si zlá!’”

Katka je tak jasným príkladom toho, že vymýšľať sa nie vždy vyplatí. Kým to ale zistí, prežije nejedno dobrodružstvo či patáliu, na ktorej sa s vašimi deťmi môžete pobaviť. Spolu s ňou zákerne ostriháte nezbedného psa Alberta, budete zachraňovať dohryzeného plyšového miláčika Pinkusa, zažijete, aký je to pocit bývať v dome so záhradou, bazénom, zaspávať v prepychu, prekabátiť revízora v mestskej doprave či byť úplne zmorení z nekonečného upratovania. Katkin príbeh pohltí každé dieťa, pretože táto malá postavička jednoducho nepozná nudu.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– knižka zaujme malých i veľkých

– v hlavnej postave sa nájde nejedno dieťa

– poučný príbeh

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od štyroch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: SPN – Mladé letá

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 57min

Počet strán: 96

 

Vulgarizmy
Ilustrácie
Násilie

 

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip