Filozofia portálu

 

Portál Plutonium.sk vznikol z lásky ku knihám. Veď práve knihy nám otvárajú brány do nových svetov, nájdeme v nich únik od reality, zábavu, mrazivé napätie, rozptýlenie či krásne myšlienky, ktoré nejedenkrát pohládzajú dušu.

Veríme, že žiadna kniha nie je zlá, i keď si na konkrétnom titule mnohokrát zgustne kritika či čitatelia. Poznáte ten pocit, keď si prezeráte na internete recenzie od čitateľov a zistíte, že sa úplne, ale úplne líšia od vášho názoru? Tam, kde iní našli napätie, vy nenachádzate nič, a knižku, ktorá vás rozplakala, zasa nik iný nepochopil? Na našom webe pristupujeme ku knihám jemne a citlivo, vieme, že ak sa daný titul nepáčil nám, bude sa páčiť niekomu inému, preto to v recenzii spomenieme.

Najmä staršie ročníky vedia, aká zmena sa v literatúre v posledných rokoch udiala. Vydáva sa väčší počet kníh, no nie všetky nás potešia… Napísať a vydať knihu dnes už nie je tak komplikované, ako bolo kedysi. Čitateľ tak pri výbere kníh strávi omnoho viac času ako predtým a staršie tituly začínajú zapadať prachom. Nezaslúžia si stále našu pozornosť? Ale zaslúžia! Náš portál nehľadí na dátum vydania, preto tu nájdete knihy úplne nové, no i také, ktorým už písmenká trochu vybledli a stránky zožltli. Možno ich nájdete v antikvariátoch, možno na povale vašich starých rodičov a vďaka našim recenziám budete vedieť, o akú knižku ide a čo od nej očakávať.

Niečo 1

Čo nájdete v našich recenziách?

Subjektívne hodnotenie recenzenta pomocou Plutonium škvŕn hneď na začiatku recenzie. Páčila sa kniha recenzentovi?  I keď prinášame férové recenzie, každý máme právo na vlastný názor. Recenzent má k dispozícii päť škvŕn, pričom označenie polovice z nich znamená, že kniha je priemerná. Teda ani výborná, no ani zlá – jednoducho priemer, ktorý nikoho neurazí, no nemá veľké ambície ani ohúriť. 

Platí tu teda pravidlo:

0 – 2,4 = podpriemer
2,5 = priemer
2,6 – 5 = nadpriemer

Recenzent konkrétnu knihu hodnotí v rámci žánru alebo kategórie, do ktorej ju vložil.

KrimiNa začiatku každej recenzie je zvýraznená idea knihy, s ktorou sa recenzent môže poriadne pohrať a priblížiť tak čitateľom hlavnú zápletku. Nasleduje text recenzie, v ktorej nájdete stručný opis deja – v tíme dbáme o to, aby sme zachovali tajomstvo, nevyzradili vám dôležitú informáciu, vďaka ktorej by ste pri čítaní danej knihy prišli o prekvapenie či pôžitok z čítania. Ďalej recenzent spomína mnoho ďalších prvkov – splnila knižka očakávania, ktoré čitateľ získal vďaka anotácii, čím kniha prekvapila, aké sú autorove kvality? V recenzii taktiež nájdete jednu až tri krátke ukážky, na ktorých recenzent väčšinou demonštruje svoje predchádzajúce tvrdenie.

Čo nájdete v políčkach Plusy a charakteristické črty, Pre koho áno a Pre koho nie? V prvom okienku recenzent stručne zhrnie to, čo ho na knihe zaujalo a čím je publikácia iná v porovnaní s ostatnými titulmi z rovnakej kategórie. Pre koho áno a Pre koho nie sú kolónky, v ktorých nájdete špecifikácie cieľovej skupiny čitateľov. 

Koľko má knižka strán, ako dlho ju čítal recenzent, v ktorom vydavateľstve vyšla, kto bol prekladateľom? Aj tieto informácie nájdete na našej stránke, presnejšie v políčku „Dodatočné informácie”, ktoré sa nachádza pod recenziou.

pre detiPosledná tabuľka, ktorú recenzent starostlivo vypĺňa, sa v niektorých kategóriách líši. V beletrii uvádzame, koľko bolo v knižke násilia, vulgarizmov, sexu, napätia či opisov. V kuchárskych knihách vám zasa poskytujeme informácie o dostupnosti surovín, originalite receptov, fotografiách a náročnosti prípravy. V oblasti motivačnej literatúry vás zasa informujeme o tom, koľko je v publikácií praktických cvičení alebo osobných zážitkov autora, ktoré nadobudol počas praxe. Knihy pre deti si taktiež zaslúžia špecifikáciu, ktorú ocenia najmä rodičia. Nachádzajú sa v knižke ilustrácie? Nie je príbeh príliš násilný pre detského čitateľa?

Ako v tejto tabuľke hodnotíme? Rovnako ako pri subjektívnom hodnotení recenzenta. Dva a pol plutóňackej škvrny je priemer, pričom 0 – 2,4 = podpriemer a 2,6 – 5 = nadpriemer. Aj tu stále platí, že používame rôzny meter, ktorý sa líši od kategórie, do ktorej bola knižka pridaná. Ak v knižke určenej pre mládež bolo niekoľko silných a drastických scén (ktoré tam, popravde, nemajú čo robiť), kniha môže zinkasovať vyššie hodnotenie násilia ako kriminálka, v ktorej autor krvavé či drastické scény veľmi nerozvinul.

Ďakujeme, že čítate naše recenzie! Akékoľvek otázky nám posielajte na kontakt@plutonium.sk, prípadne zanechajte komentár priamo pod recenziou. Tešíme sa na vaše reakcie!

 

„Každá kniha má svojho čitateľa.”

 

 

„Aj staršie knižky si zaslúžia našu pozornosť.”

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip