Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Encyklopédia snehu - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Encyklopédia snehu

Sarah Emily Mianová

Rôznorodosť, mnoho pocitov a odlišných pohľadov skrytých v jednej útlej väzbe.


Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje, zachytáva a kam vás zavedie? 

encyklopédia snehuV názve knihy sa slovo encyklopédia neukrýva len tak pre nič za nič. Táto knižka má totiž s encyklopédiou mnoho spoločného, i keď vo svojej podstate nie je náučným či vedeckým dielom. Obsahuje mnoho príbehov a citácií, ktoré ani zďaleka netvoria jeden súvislý príbeh. Čo myslíte, aký prvok tieto čiastkové príbehy pospájal do jedného diela?

Ak ste z názvu vydedukovali, že práve sneh je spoločným činiteľom, máte pravdu. Nenájdete tu však príbehy odohrávajúce sa v mrazivej krajine pokrytej mäkkou bielou prikrývkou. Sneh je tu len akousi metaforou či symbolom, ktorý nás odkazuje na cit veľmi jemný, krehký a ľahko pominuteľný. Áno, mám na mysli lásku. Práve tá má totiž so snehom mnoho spoločného. Je ťažké si ju udržať v duši, nezničiť jej jemné okraje a nesfúknuť ju preč. Tak ako je každá snehová vločka unikátna, tak aj láska môže byť pretransformovaná do mnohých podôb.

Láska k druhým ľuďom, k vlastnému telu, svojej duši, prírode a okoliu… V knižke nájdete naozaj rozmanité príbehy, ktoré sa od seba líšia dejom, dĺžkou či literárnym žánrom. Máte chuť na poéziu, prózu alebo divadelnú drámu? Tu nájdete z každého rožku trošku. Príbehy sú zoradené podľa kľúčových hesiel v abecednom poradí. Čo sa skrýva pod heslami polarita, mesiac, cesta či bozk?

Na knižke je najkrajšie to, že v celom jej rozsahu neviete, čo máte očakávať ďalej. Jedna kapitola má dvanásť riadkov, iná sa rozprestiera na dvadsiatich stranách. Zatiaľ čo raz nájdeme súvislý príbeh, na nasledujúcej strane ho vystrieda kratučký text plný metafor. Neručím vám, že pochopíte každú jednu kapitolu ukrývajúcu sa pod jednotlivým heslom. Niektoré príbehy sa vám vryjú do duše, iné k vám nepreniknú vôbec.

„Sestričky ma neprestajne kŕmili, takže som konečne smela prijímať návštevy. V deň vyhradený pre návštevy príbuzných prišiel ocko sám a držal ma za kostnatú, priam priesvitnú ruku, ustavične čosi mumlal, triasla sa mu brada a okuliare sa mu pomaly zosúvali na špičku nosa.”

Čo máte od tejto knižky očakávať? Príbeh mladej ženy, ktorá bojuje s anorexiou a učí sa prijímať svoje telo v takej podobe, akú mu príroda nadelila. Taktiež tu stretnete ľudí, ktorí sa s vami podelia o nie práve radostné zážitky. Zneužívanie, detstvo prežité v rodinnom prostredií, ktoré nie je dobrým štartom do života… Dej skrytý v kratučkých príbehoch sa tu občas vystrieda s útržkovými úryvkami a niektoré kapitoly nám len načrtnú krátke spomienky. Napríklad aj spomienku muža, ktorý ležiac v posteli hľadí von oknom a skúma počasie pretvárajúce krajinu tam vonku.

„A čoskoro začali padať krúpy, niektoré boli ako náboje do pištole, iné dosahovali veľkosť slepačích vajec. Tie najmenšie boli okrúhle a biele sťa krieda alebo slivky v cukre. Z ich vzhľadu som usúdil, že tie biele gulôčky v strede, nie väčšie ako hrášok, sú prvé kvapky vody, ktoré neskôr stuhli a ako padali pomedzi mračná, menili sa na ľadové gule.”

Ak nezvyknete čítať predslov a doslov, pri tejto knihe urobte, prosím, výnimku. Napovedia vám skutočne veľa a vy tak budete mať aspoň maličkú predstavu o tom, čo na vás knihe čaká. Encyklopédia snehu je dielom, ktoré môžete čítať pol roka, no rovnako ho môžete zhltnúť na jeden dych. Nemusíte prekonávať stránku za stránkou, pri tejto knižke je dovolené listovať v nej a preskakovať kapitoly a neskôr sa zasa vrátiť o pár strán dozadu. Príbehy na seba nenadväzujú, takže ich môžete prelúskať v akomkoľvek poradí.

Poznámky pod čiarou, vysvetlivky, dodatky k textu a mnoho autorov nám tiež napovedajú, prečo sa Encyklopédia snehu volá encyklopédia. Toto dielo nesadne každému, nie každý ho pochopí a objaví jeho skrytú krásu. Pri čítaní tejto knihy totiž nemôžete len pasívne sedieť a čakať na emócie, ktoré samy vyjdú na povrch. Musíte ich spod príbehov vyhrabať, podumať na ich významom a množstvom interpretácií. Ak sa vám to podarí, zistíte, že láska je skutočne ako sneh. Nikdy neviete, kedy sa roztopí a zmizne z nášho života.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– špecifické dielo plné metafor a skrytých symbolov

– príbehoch je potrebné trochu snoriť

– jedinečné spracovanie kapitol

– jemný a citlivý jazyk

Pre koho ánoPre koho áno

– ak radi nad knihou rozmýšľate a hĺbate

– ak sa vám nechce začítať do jedného súvislého príbehu

– ak viete nachádzať významy použitých metafor

– ak máte radi unikátne a originálne diela

Pre koho niePre koho nie

– ak sa vám v texte nechce príliš snoriť

– ak od knihy požadujete jednotnú a napínavú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Alena Redlingerová

Pôvodný názov: Encyklopaedia of Snow

Recenzent knihu čítal: 03hod 12min

Počet strán: 208

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Pre všetkých milovníkov kriminálnej prózy mám dobrú správu. Na náš knižný trh vtrhla ako svieži závan Elizabeth Littlová so svojou vražednou prvotinou Drahá dcéra... Čítaj viac
Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna. Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Láska nás dokáže poriadne potrápiť. Vkladáme do nej nemalé nádeje, no nie vždy sa nám naše očakávania splnia. Prečo neustále priťahujeme rovnaký typ partnera, keď bytostne túžime po niekom... Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Občas v živote stretneme ľudí, ktorí nás tlačia k zemi. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username