Ema

Soňa Rebrová

Príbeh o tom, že keď do života ženy vstúpi dieťa, stáva sa tou najsilnejšou osobou na svete.


Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Odkiaľ sa toto svetielko na konci tunela berie? Kde vzniká a kto mu dáva pokyn, aby odišlo?

emaIvana a doktorka Kovaľovská – to sú mená dvoch žien, s ktorými sa budeme v tomto clivom príbehu stretávať. Ivana ja matka dvoch dcér – Emy a Vanessy. Keď na mladšej Emke začne pozorovať zvláštne príznaky, snaží sa im neklásť veľký dôraz. Strata rovnováhy, zreničky nereagujúce na svetlo, časté nočné zvracanie. Lekárske vyšetrenia však neskôr prídu na príčinu, ktorá Ivane vypáli dieru do duše. Nádor na mozgu. Znie to tak neosobne a hrozivo, no pri pohľade na svoju malú dcérku stráca Ivana pevnú pôdu pod nohami. Začína sa kolotoč vyšetrení a operácií, nemocničné prostredie sa i pre Ivanu stáva druhým domovom.

„Plakala som, lebo som nevedela, v akom stave sa z nej vráti, a už vôbec som netušila, či chorobu zvládneme. Plakala som, lebo som sa bála, že umrie. Myslela som na to, kde teraz asi je a čo s ňou robia. Či už leží v polospánku na operačnom stole alebo jej sestričky len pichajú predoperačnú injekciu na uvoľnenie.”

Doktorka Kovaľovská je primárkou na detskej onkológii a počas svojej praxe bola svedkom mnohých tragedií. Hoci pre svojich malých pacientov robí maximum, niečo v jej vnútri jej šepká, že by sa dalo urobiť ešte viac. Čo si choré deti želajú zo všetkého najviac? No predsa opustiť ponuré prostredie nemocnice a byť doma so svojimi blízkymi. Dá sa tento nápad zrealizovať? Nebude jej zdravotnícky systém klásť polená pod nohy? V mysli doktorky Kovaľovskej tak vzniká organizácia, ktorá by najmenším pacientom splnila ich posledné želanie. A ako sa hovorí, tomu, čo človek dokáže vidieť vo svojej, môže vdýchnuť aj život….

Na to, aby ste si pri Eme vyplakali dušu, nemusíte byť ani rodičmi. Ja som túto knihu po prvýkrát držala v rukách ako sedemnásťročná a už po niekoľkých kapitolách som stránky kropila slzami. Príbeh matky Ivany, ktorej sa v jednom momente obráti život naruby a predošlé priority sa stanú len zanedbateľnými maličkosťami, nie je to jediné, čo atakuje vaše city. Doktorka Kovaľovská prináša do príbehu mnoho osudov malých pacientov a je len otázkou času, ktorý z nich vám pritlači na srdce. Pohľad na detské trápenie, bezmocnosť dospelákov pomôcť im, spoliehanie sa na osud, vyššie sily alebo prosté dúfanie v bezbolestný koniec. Aj to sú momenty, ktoré na vás v knihe čakajú. Oproti nim však vždy stojí viera, ktorá miestami slabne a chvíľami je opäť rozdúchaná vo veľký plameň.

„Otec nepovedal nič, len sa stále šokovane díval na bezduché telo syna, ktorý ešte pred chvíľou dýchal. Vedel, že jeho život už nikdy nebude taký ako predtým. Videl pred sebou, ako sa Patrik narodil, jeho prvé krôčiky, prvý bezzubý úsmev. Mal toho toľko pred sebou…”

Nie všetci dokážu vstrebať všetky emócie, ktoré sú v Eme ukryté. Pre každý prípad si však pri knihu položte i balíček vreckoviek, myslím, že drvivej väčšine z vás sa zíde. Príbehov, v ktorých karty mieša strašiak s názvom rakovina je na trhu obrovské množstvo. Niektoré sú vydarené viac, iné menej. Cieľovkou tejto knižky sú ľudia, ktorí nehľadajú riešenia, no očakávajú, že v nich dej prebudí pocity. Jazykom, rozsahom aj štruktúrou je to stále Evitovka, no obsahom sa od svojich súrodencov z rodičovského vydavateľstva líši. I keď zachytáva drsné a strastiplné udalosti, sú podané viac-menej citlivo a taktne. Ema je o tom, že životom si nikdy nemôžeme byť istí. Môže zradiť nás alebo našich blízkych. Po prečítaní tejto knižky sa istý čas budete pozerať na zdravie ako na neuveriteľnú vzácnosť a všedné každodenné problémy označíte za malichernosť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

–nesmierne emotívny príbeh, ktorý nevyznieva ako klišé

– dve dejové línie, ktoré nie sú úplne separované

– kniha, ktorá sa nadlho zapíše do pamäti každého čitateľa

– jemné a citlivé spracovanie neľahkej témy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy i mužov, ktorí preferujú smutné a clivé príbehy

Pre koho niePre koho nie

– ak sa bojíte emócií a nesmierne boľavých príbehov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov:–

Recenzent knihu čítal: 02hod 41min

Počet strán: 264

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Z noci sa stal nepriateľ spomienok. Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Prečo niekto kráča životom hladko a plynulo a iný spadne do prvej jamy, ktorú mu život nastraží? Môže za to osobnosť, citová vyspelosť alebo naša minulosť? Čítaj viac
Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip